- 1 Як і де створювали ракету Х-59
- 2 Х-59 – основні модифікації
- 3 Носії Х-59
- 4 Х-59МК2 – основні характеристики
- 5 Бойове застосування
- 1 Як і де створювали ракету Х-59
- 2 Х-59 – основні модифікації
- 3 Носії Х-59
- 4 Х-59МК2 – основні характеристики
- 5 Бойове застосування
Для завдання ударів по Україні росіяни застосовують різні типи озброєння – крилаті та балістичні ракети, які запускають або з наземних установок, або ж з винищувачів. Серед ракет, якими ворог б’є по наших містах та селах, є й керовані авіаційні Х-59, які запускають з винищувачів Су-24 або ж Су-30.
Уночі 15 січня 2025 року росіяни завдали комбінованого ракетного удару по Україні та, зокрема, застосували 4 ракети Х-59/Х-69, які запустили з повітряного простору Бєлгородської області Росії.
24 Канал пояснює, чим небезпечна ворожа ракета Х-59, як її використовує Росія у війні проти України та чи можна з ними боротися.
Дивіться також 3-тонні “цар-бомби” ФАБ-3000, якими Росія б’є по Україні: як з ними боротись і в чому загроза
Як і де створювали ракету Х-59
Ракета Х-59 “Овод” або “виріб №9” – піонер радянського високоточного ракетобудування. Ракету розробили ще в 70-ті роки минулого століття. На озброєнні радянської армії Х-59 перебуває з початку 1980-их.
Розробники – російські інженери з підмосковного закритого міста Дубна, нині – конструкторське бюро “Радуга”. Нині це МКБ є головним підприємством зі збирання авіаційних ракет.
Довідково! Виробництво ракет Х-59 – складний процес, за який відповідають декілька підприємств.
Однак нині точно відомо, що Смоленський авіазавод (СмАЗ) виготовляє полімерні конструкції для фюзеляжів ракет Х-59, Дубненський машинобудівний завод (ДМЗ), і Корпорація “Тактичне ракетне озброєння” (російське скорочення – КТРО, базується у підмосковному Корольові).
Цікаво, що виробники у Вікіпедії розміщені саме в такому порядку, і дрони спочатку завітали саме до Смоленська. Тож можна спробувати спрогнозувати, що наступний удар буде за списком.
Х-59 – основні модифікації
Це ракета повітряного базування, призначення для ураження цілей на суходолі або на воді, клас – “повітря – поверхня”. Це також і дозвукова ракета середнього радіуса дії, нині дальність ураження складає до 280 кілометрів.
Ракета має різні модифікації: Х-59М, Х-59МК, Х-59М2, Х-59МК2 тощо.
- Х-59 – базова версія;
- Х-59Т – ракета з телевізійно-командною системою наведення;
- Х-59М – оновлений варіант Х-59 з потужнішою бойовою частиною, але обмеженою дальністю до 115 кілометрів;
- Х-59М2 – варіант з АРЛГСН АРГС-59 і трансляційно-командною системою наведення з цілодобовим застосуванням по наземних та надводних цілях із відомими координатами;
- Х-59МК (Х-59А) – протикорабельна ракета, комплексним радіовимірником і з активною голівкою самонаведення. Дальність пуску – до 285 кілометрів;
- Х-59МК2 – різновид Х-59МК для ураження нерухомих наземних цілей із відомими координатами, оснащена системою управління з БІНС.
Характеристики ракети Х-59 та її варіантів / Таблиця Defence Express
Відома ціна ракети: вона оцінюється у 30 мільйонів рублів (приблизно 9 мільйонів гривень або 236 тисяч доларів);
- Х-59МК2 (оновлена) – малопомітна, з більшою дальністю пуску.
Найчастіше росіяни застосовують проти України ракети Х-59, Х-59М та Х-59 МК.
Зверніть увагу! Крім Росії ракета Х-59 досі стоїть на озброєнні в арміях Індії та Китаю.
Також Росія продавала різні модифікації Х-59 Алжиру, Венесуелі та Малайзії. Водночас деяка кількість є в країнах колишнього СРСР як спадок від імперії, що не існує.
Носії Х-59
Першим носієм ракети був нині списаний бомбардувальник Су-17М, основний носій – Су-24М, які також є на озброєнні ВПС України.
Крім того, носіями можуть бути
- Су-34,
- Су-30СМ
- Су-35С.
Су-34 з ракетами Х-59 / Фото міноборони Росії
До речі, росіяни ставили цю ракету (модифікація Х-59МК2) й на свою “гордість” – так званий “винищувач 5 покоління” С-57. Однак, там було лише кілька виставкових зразків, зібраних вручну в досанкційні часи, а тому на них можна особливо не зважати, адже нині Росія не має жодних можливостей їх виробляти.
Х-59МК2 – основні характеристики
- Маса — 930 кілограмів;
- бойова частина – 320 кілограмів;
- довжина — 5,7 метра;
- розмах крила — 1,3 метра;
- висота польоту — від 15 до 2000 метрів;
- швидкість — дозвукова, 900 – 1050 кілометрів за годину;
- максимальна дальність — 285 кілометрів;
- запуск із висоти від 200 метрів до 11 кілометрів.
Імовірна схема розміщення ракет типу Х-59МК2 у відсіку для озброєння винищувача Су-57 / Фото китайських ЗМІ
Бойове застосування
У 2022 році Росія активно використовувала Х-59 для атак по Україні, вони були частиною того ракетного терору, який активно здійснював шкоду в прифронтових Чернігівській, Сумській, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій і Херсонській областях.
Росіяни використовують ракети Х-59 як дешеву альтернативу цінним і дорогим Х-101 та Х-555. Утім, їхня дальність доволі обмежена та не дозволяє обстрілювати всю територію України. Отже, вони використовуються як ракети для роботи оперативно-тактичної авіації окупантів по прифронтових українських областях.
Довідково! Найвідомішим бойовим застосування російської ракети Х-59 є повне ураження та повне знищення громадської вбиральні на околиці села Нововоронцовка Херсонської області 28 серпня 2022 року.
Українські титани ППО/ПРО швидко навчилися перехоплювати ці дозвукові ракети. Вони є “постійними клієнтами” для “Буків” і С-300. Також вдало на російські ракети полюють винищувачі МіГ-29 та Су-27.
Рештки Х-59, яку сили ППО перехопили в небі Донеччини / Фото Нацполіції
З появою в України західних засобів ППО (зокрема, NASAMS та Patriot) і F-16 (коли вже!) справа піде ще краще.
- За підрахунками Defence Express, навесні 2022 року росіяни щодня запускали в середньому 10 ракет Х-59. Доволі швидко арсенал з 800 ракет на озброєнні в окупантів вичерпався.
- Вони спробували відновити запаси та запустили Смоленський завод – наслідки його роботи відчула Україна у 2023 році, коли Росія повернулася до застосування ракет Х-59.
- Зокрема, у вересні 2023 року росіяни комбінували атаки півдня України, поєднуючи “Шахеди”, Х-59 і протирадіолокаційні ракети Х-31П. Зокрема, ці ракети атакували українські порти.
- Саме туди 1 жовтня 2023 року прибули українські дрони-камікадзе, чим суттєво обмежили можливості ворога, адже без фюзеляжів ракета просто не полетить.
Зверніть увагу! Обстріли України – не перше встановлене бойове застосування ракет Х-59. Росія використовувала ці ракети в Чечні та наробила там багато лиха.
Ще радянські модифікації – це старезні ракети, які лише за назвою високоточні. Насправді ж вони летять зі значним відхиленням, на яке суттєво впливають погодні умови (туман, опади тощо).
Ракета Х-59 відповідальна за атаки по мирних цілях у Чечні, хоча самі росіяни досі розповідають, що стріляли лише по бункерах партизан і складах зброї.
Невдалий досвід застосування у горах Північного Кавказу став причиною перероблювання снаряда та суттєвого його оновлення. Актуальна модернізація – Х-59МК2, її росіяни називають сучасною і до повномасштабного вторгнення в Україну активно рекламували як диво-зброю.
Источник: www.24tv.ua