Чому після їжі хочеться спати?

Чому після їжі хочеться спати? - INFBusiness

Стан, коли після ситного обіду хочеться прилягти і подрімати, знайомий багатьом. Для нього навіть придумали окремий термін — постпрандіальна сонливість. Причини такої реакції можуть бути різними — від вибору продуктів до проблем зі здоров'ям. Розповімо, чому після їжі хочеться спати і що з цим робити, інформує Ukr.Media.

Одна з причин — їжа у вашій тарілці

Щоб відповісти на запитання «Чому хочеться спати після їжі в обід?», зверніть увагу на те, що ви їсте. Їжа, що складається з білків і вуглеводів — одна з найчастіших причин постпрандіальної сонливості. Вуглеводи сприяють засвоєнню триптофану — амінокислоти, що міститься в білках. Триптофан, у свою чергу, викликає вироблення серотоніну — гормону, який в організмі людини відповідає не лише за гарний настрій, але й за здоровий сон. Тому, обираючи гречку з котлетою, пасту з сиром або з'ївши цукерку з чаєм одразу після лосося, приготованого на пару, ви будете відчувати слабкість.

Якщо після їжі спати хочеться різко і постійно, подивіться також на розмір порції. У процесі перетравлення ситного обіду організм витрачає велику кількість енергії. Повний шлунок — сигнал до перерозподілу крові: вона буквально відливає від мозку. До процесу може додатися біль від розтягнення шлунка — це теж пояснює, чому ви відчуваєте слабкість і не хочете нічого робити.

Недостатність сну

Ще одна причина, чому сильно хочеться спати після їжі — збитий режим дня. Порушуються циркадні ритми, які впливають не лише на час засинання і пробудження, але й на травлення, вироблення гормонів та інші функції організму. Тіло працює відповідно до внутрішнього біологічного годинника, а їхні правильні налаштування сильно залежать від якості сну.

Цікавий факт: Недосип також може бути причиною підвищеного потягу до солодкого.

Якщо циркадні ритми в нормі, ви все одно можете відчувати почуття втоми і бажання подрімати в обідню перерву, незалежно від їжі. Вчені з'ясували, що у більшості людей протягом доби є два спади продуктивності. Перший відбувається з другої ночі до сьомої ранку, а другий — з 14 до 17 години вечора.

Рівень активності сильно впливає на кількість енергії. Регулярні фізичні вправи насичують клітини киснем, нормалізують рівень цукру в крові, допомагають краще спати. Ось чому постпрандіальна сонливість часто відбувається у людей, які ведуть сидячий спосіб життя.

Що сонливість може говорити про ваше здоров'я?

Приховані дефіцити та різні захворювання також можуть пояснювати, чому після їжі різко хочеться спати.

  • анемія;
  • харчова алергія;
  • непереносимість продуктів, особливо глютену;
  • гіпотиреоз;
  • апное.

Якщо в організмі не вистачає заліза, вітамінів групи B або гормонів щитоподібної залози, у сон може хилити постійно. Найімовірніше, відчуватиметься втома і вранці, і ввечері, незалежно від прийому їжі.

Апное сильно знижує якість сну. Через тимчасові зупинки дихання протягом ночі людина прокидається одразу в розбитому стані, а інші фактори, наприклад білково-вуглеводна їжа, лише погіршують ситуацію і призводять до занепаду сил.

Алергія на деякі продукти або їх непереносимість також сильно впливає на рівень енергії. Насамперед мова йде про пшеницю, молоко, кукурудзу, сою, томати, яловичину та дріжджі. Вони часто стають причиною хронічного запалення, на боротьбу з яким організм витрачає багато сил.

Як виправити ситуацію?

Зрозуміти чому, виходячи з-за столу, вам так сильно хочеться прилягти на диван.

Запишіться до лікаря, при необхідності поповніть дефіцити або вилікуйте захворювання, пов'язані з проблемним симптомом. При алергії чи непереносимості достатньо виключити подразник з раціону — самопочуття різко покращиться.

Переглянути режим дня. Дорослим від 18 до 65 років потрібно спати мінімум сім годин. Важливо лягати і вставати в один і той же час у будні та вихідні. Регулярність допоможе стабілізувати циркадні ритми.

Цікавий факт. Британські вчені з'ясували, що у людей, які засинають з 22 до 23 години, рідше виникають серцево-судинні захворювання.

Змінити харчування. Їжте невеликими порціями і обирайте як гарнір до м'яса, птиці або риби овочі, а не крупи. Поєднання білка і клітковини гарантує тривале насичення без стрибків цукру та серотоніну в крові. Якщо ви все ж з'їли занадто багато або додали до прийому їжі десерт, прогуляйтеся: невелика фізична активність протягом 10-15 хвилин дозволить почуватися набагато краще.

Що можна зробити?

Додати в раціон продукти, що підтримують енергію — це допоможе почуватися бадьорішим протягом дня.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *