Драматурги і композитори створюватимуть п'ять мюзиклів на українському фактажі Фото 04.06.2025 13:17 Укрінформ Національна спілка театральних діячів України оголосила про набір учасників для проведення освітньо-мистецького проєкту «Лабораторія мюзиклу», який реалізують за підтримки Українського культурного фонду в межах конкурсної програми «Культура під час війни».
Про це йдеться у пресрелізі, наданому Укрінформу.
Учасниками проєкту стануть драматурги й композитори, загалом 10 осіб. Вони об’єднаються у творчі дуети, щоб розробити лібрето й музику до нових сценічних творів на основі української літератури, історичних подій та біографій видатних українців.
Результатом мають стати п'ять лібрето мюзиклів та п'ять музичних номерів до кожного з них, які будуть презентовані на сценах українських театрів для публіки та фахової спільноти.
Лабораторія проходитиме у Києві. Складатиметься з трьох етапів: перша резиденція (4-9 липня), друга резиденція (кінець серпня) і перформативні презентації робіт (перша половина жовтня).
Участь у проєкті безкоштовна. Претенденти мають до 14 червня заповнити та відправити електронну заявку, розміщену на сайті НСТДУ.
Супроводжуватимуть учасників та учасниць на всіх етапах проєкту, від ідеї до презентації роботи, куратори: відома драматургиня і письменниця Лєна Лягушонкова та головний диригент Національної оперети України, викладач Сергій Дідок. Заплановані лекції, майстеркласи, дискусії, обговорення, робота в парах композиторів і драматургів, індивідуальні консультації з кураторами.
Голова Національної спілки театральних діячів України Богдан Струтинський зауважує, що «Лабораторія мюзиклу» є вже шостим проєктом НСТДУ, спрямований на створення нових драматургічних творів.
Із 2019 року провели п’ять «Лабораторій драматургії», під час яких було написано більш як 40 п’єс, третина з яких втілена на сценах українських театрів.
Мюзикл – це синтетичний театральний жанр, який поєднує драматургію, музику, пісню та хореографію. В українському контексті досі залишається жанром з великим потенціалом.
Найпомітнішою в останні роки є постановка Національною оперетою України мюзиклу «Тигролови» за відомим твором Івана Багряного, прем’єра якого відбулася влітку 2023-го, переможець минулорічного Всеукраїнського фестивалю-премії ГРА як найкраща музична вистава. Нещодавно в цьому ж театрі у Києві відбувся 105-й за 10 років показ культового бродвейського мюзиклу «Sugar, або в джазі тільки дівчата».
Біографічний мюзикл про легендарного українського співака й композитора Володимира Івасюка «Червона рута» показує з 2024 року львівський Національний театр імені Марії Заньковецької.
До речі, у сусідній Польщі однією з найуспішніших є постановка «1989» Театру імені Юліуша Словацького в Кракові та Гданського Шекспірівського театру. Із 2022 року цей мюзикл показали вже понад 200 разів. Дійовими особами є політики та їхнє ближнє коло, зокрема, Олександр Квасневський – президент Польщі у 1995-2005 роках.
Фото надані НСТДУ
Театр Київ Мюзикл
Источник: www.ukrinform.ua