У Харкові відбулася прем’єра опери «Енеїда» Фото 07.07.2025 01:35 Укрінформ Харківський національний театр опери та балету імені Миколи Лисенка 5 та 6 липня представив оперу “Енеїда” у сучасній інтерпретації.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
Вистава з аншлагом відбулася в укритті театру Loft Stage. Було змінено звичну конфігурацію у приміщенні: до сцени додали подіум, що став і кораблем у буремному морі, і бенкетною залою на Олімпі.
Максимально близьке розміщення до глядачів створило ефект залученості, ніби усі присутні з Енеєм – “в одному човні”. Власне, батьківщину троянців зруйнував ворог, вони вимушені переселенці. Їхні наплічники-хатинки – пам’ять про рідний дім, яка залишається на все життя.
Головний герой – не карикатурний гульвіса, а життєлюб, який прагне кращого для своїх побратимів, його мандрівка, в першу чергу, про надію на майбутнє. А от небожителі втілені і пародійно, і реалістично водночас. Образи, костюми, загалом сценографія наповнені символами нашого часу.
“Це класична сучасна опера, – так говорить про “Енеїду режисерка Жанна Чепела. – Тому що у ній Котляревським і Лисенком піднято ті теми, які на сьогодні найбільш актуальні. У нас не було проблеми з осучасненням, для нас це все живе полотно, яке відгукується, мені здається, геніальними ходами – і драматургічними, і музичними, які автори заклали. І ми саме це намагалися відтворити і показати глядачу, наскільки наша українська культура багата на зміст, красу, драматургію. Я вважаю, що це найкраща опера у Лисенка в принципі”.
“Енеїду” в Україні не ставили понад 50 років. Версія Київського театру опери та балету 1959-го була у репертуарі зовсім недовго – через цензуру. Твір показує два полюси – влади та народу, зауважує режисерка.
“Є Олімп із його такою вседозволеністю, і є дуже високий моральний ценз головних героїв – Енея та Дідони, у яких є чисте кохання. І цей складний вибір – коли треба залишити свою кохану дружину і йти на війну – зараз, як Еней, роблять дуже багато українців”, – говорить Чепела.
Для постановки взяли партитуру Бориса Лятошинського, її знайшов головний диригент Дмитро Морозов. На рукописі є запис про генеральну репетицію 11 січня 1941 року. Чи відбулася прем’єра, невідомо, у тогочасних газетах про неї не згадується. Загалом “Енеїда” залишається маловідомою.
У Харкові відбулася прем’єра опери «Енеїда» / Фото: В’ячеслав Мадієвський
“Це опера, яку ніхто не чув. Немає її записів. Є деякі окремі фрагменти в архівах, які, знов-таки, ніхто не чув. І ось вона звучить повністю. Плюс – це оркестровка Лятошинського, знайдена в архівах нашого театру, і це абсолютно унікальна річ. Мені здається, дуже знаково, що ми не тільки відновлюємо звучання цієї опери, а ще й таким генієм української музики переосмисленої”, – зазначила Чепела.
Сучасні костюми з етнічними мотивами для вистави створив дизайнер Костянтин Пономарьов.
“Так, все дуже іронічно, дуже сучасно. Ми відразу домовилися командою, що ставимо оперу про нас сьогодняшніх. Я поділюся тим, що вразило мене дуже сильно. Я був на репетиціях, але не бачив усієї вистави аж до прем’єри. І коли я побачив, що у Енея за спиною (наприкінці, – ред.) не рюкзачок-домівка, а вже Дідона, яку він залишив – тобто пам’ять про неї, кохання до неї у його свідомості – я реально плакав”, – сказав Пономарьов.
Почути та побачити “Енеїду” можна буде вже у наступному театральному сезоні, який розпочнеться у вересні, повідомив генеральний директор, художній керівник театру Ігор Тулузов.
“Цього року ми святкуємо два ювілеї: 100-річчя я першого національного театру опери та балету і 150-річчя появи першої будівлі для музично-театральних постановок у Харкові, тобто наш 150-ий сезон. На початку сезону буде наш традиційний “Схід Opera Fest”, який ми проводили до повномасштабної війни щороку. У межах фестивалю будуть покази наших прем’єр – “Енеїди”, “ТГШ. Подорож у часі”, “Драконячі пісні”, а також вистав, які ми відновили на цьому майданчику (в укритті, – ред.). І буде багато запрошених гостей – диригентів, виконавців із усіх оперних театрів України. Намагаємося зробити так, щоб наше свято стало святом для харків’ян”, – сказав Тулузов.
Як повідомляв Укрінформ, у квітні в Харківському національному театрі опери та балету імені Лисенка/Схід Opera відбулася прем’єра опери-кабаре “ТГШ. Подорож у часі”.
Театр Харків Котляревський Енеїда
Источник: www.ukrinform.ua