Адаптивне житло: які допоміжні засоби можна отримати безоплатно

Адаптивне житло: які допоміжні засоби можна отримати безоплатно - INFBusiness

«Справжня ознака цивілізації — зламана кістка, що зрослася», – сказала якось своїм студентам всесвітньовідома антропологиня Маргарет Мід. У цій метафорі — суть людяного суспільства: турбота, підтримка та створення умов для гідного життя навіть після важких травм.

Коли людина тимчасово або постійно не може самостійно впоратися з побутовими справами — вдягтися, поїсти чи прийняти душ — важливо не лише допомагати, а й забезпечити їй інструменти для самостійності. І тут у пригоді можуть стати допоміжні засоби реабілітації (ДЗР), які можна отримати безоплатно завдяки державній програмі.

Що можна отримати та для кого

Перелік і порядок отримання таких засобів визначено Наказом Міністерства соціальної політики № 309 від 04.06.2021.

Так, люди з порушеннями слуху можуть отримати мобільний телефон або планшет з функцією відеоспілкування. А одному з батьків з порушеннями слуху, які доглядають за дитиною до трьох років, компенсується вартість вібросигналізаторів або світлових сигналізаторів «Нічна няня».

У разі порушень зору встановлена компенсація за самостійно придбані телефони, диктофони чи аудіоплеєри — ці пристрої допомагають залишатися на зв?язку та бути в курсі подій.

Для людей з порушеннями мобільності передбачене надання протипролежневих матраців і подушок, ліжок з підйомними механізмами, вертикалізаторів, крісел та сидінь для ванни чи душу, опор для туалету, а також спеціальних поручнів для облаштування житла. У складніших випадках — навіть побутових підйомників.

Одна людина може отримати декілька різних ДЗР — головне, щоб їхні функції не дублювали одна одну. Наприклад, якщо вже є ліжко з механічним підйомним механізмом, його не замінять на ліжко з електричним механізмом, але водночас можна отримати крісло колісне. З 2025 року індивідуальну потребу в кожному із засобів визначає мультидисциплінарна реабілітаційна команда (МДРК).

Як отримати ДЗР безоплатно

Найперший крок – отримати висновок МДРК До її складу входить лікар фізичної та реабілітаційної медицини, фізичний терапевт (реабілітолог), а за потреби — психотерапевт, соціальний працівник та інші спеціалісти. Висновок повинен не лише описувати порушення функцій, а й чітко вказувати, які саме ДЗР потрібні конкретній людині.

Раніше видані висновки медико-соціальних експертних комісій залишаються чинними — оновлювати їх не потрібно.

Дітям подібний документ оформляють лікарсько-консультаційні комісії, військовим – це можуть зробити військово-лікарські комісії.

Необхідні документи:

  • паспорт та ідентифікаційний код;
  • за наявності — посвідчення інвалідності чи пенсійне;
  • у разі подання документів через представника (наприклад, когось з родичів) — нотаріально завірена довіреність.

Для військовослужбовців додатково потрібно надати:

  • витяг з наказу командира
  • або довідку про обставини поранення,
  • або інший документ, що підтверджує участь у обороні України.

Наступний крок – подати всі документи у зручний спосіб. Це можна зробити онлайн через електронний кабінет на сайті: soc.gov.ua/welcome або особисто в центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) чи найближчому відділенні Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Якщо людина перебуває на стаціонарному лікуванні чи реабілітації, можна звернутися за допомогою до соціального працівника лікарні.

Важливо – місце подання не залежить від місця реєстрації.

Після подання документів ви можете:

  • обрати готовий ДЗР із затвердженого переліку на сайті чи разом із соцпрацівником
  • або вибрати постачальника та замовити виготовлення ДЗР, якщо він потребує індивідуального припасування.

Якщо людина придбала ДЗР власним коштом, вона може подати заяву на відшкодування витрат протягом 6 місяців (для військовослужбовців — до 12). Компенсація виплачується в межах граничних сум, затверджених державою.

Для всіх ДЗР визначені строки використання, після спливу котрих можна подати заяву на заміну. Також передбачена заміна в разі пошкодження чи втрати внаслідок обставин непереборної сили — наприклад, пожежі чи воєнних дій.

Перелік ДЗРів, які можна отримати безоплатно, останніми роками розширюється, фінансування на їх придбання збільшується. Важливо стежити за актуальною інформацією, щоб не втратити можливість отримати необхідну підтримку — для більш незалежного та комфортного життя.

Матеріал створено в рамках інформаційної кампанії ПРООН, що реалізується в межах проєкту «Протимінна діяльність в Україні» за фінансової підтримки урядів Іспанії та Республіки Корея.

Адаптивне житло: які допоміжні засоби можна отримати безоплатно - INFBusiness


Більше інформації тут

Источник: www.rivne1.tv

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *