Гемоглобін — білок, що містить залізо. Він життєво необхідний людині, адже саме з його допомогою наші червоні тільця зв'язуються з киснем у легенях і переносять його з кров'ю по організму. Лікарі перерахували причини дефіциту цієї вкрай важливої речовини та розповіли, як заповнити його, інформує Ukr.Media.
Так, анемія виникає через дефіцит заліза, вітаміну В12 або фолієвої кислоти. За словами медиків, стан розвивається при:
- їх недостатньому надходженню в організм (у людей, які не споживають м'ясо),
- підвищеній витраті (під час вагітності, лактації та у дітей у періоди активного росту),
- порушенні всмоктуваності (у разі атрофічного гастриту, резекції кишківника, наявності Helicobacter pylori і целіакії),
- підвищеній втраті (у разі рясних менструацій, частих донацій крові, кровотечі при виразковій хворобі шлунка, ерозії, поліпах кишківника, з гемороїдальних вузлів, у разі міоми матки, оперативного лікування та онкологічних захворювань).
Скарги, характерні для зниження гемоглобіну, неспецифічні: загальна слабкість, підвищена стомлюваність, дратівливість, сонливість, зниження концентрації уваги, потемніння в очах під час різкого підйому, шум у вухах, погана переносимість фізичних навантажень, прискорене серцебиття, блідість і сухість шкіри, тріщини в куточках рота, ламкість нігтів, випадання волосся, додали лікарі.
Медики зазначили, що також за нестачі заліза в людини може спостерігатися зміна нюху та смаку, що виражається, зокрема, у пристрасті до крейди, глини, запаху фарби та вихлопних газів. Якщо ж анемія підтвердилася, то необхідно приймати препарати заліза.
Причому заповнити дефіцит за допомогою продуктів харчування вже не вдасться, оскільки з їжею наш організм засвоює лише малий відсоток заліза: у випадку, наприклад, із м'ясом, м'ясними продуктами, рибою і морепродуктами йдеться про 10-20% речовини, а під час споживання яблук, гречки і гранатів — про 3-5%.
Крім призначення адекватної дози препарату, на успіх терапії впливає таке правило: слід дотримуватися інтервалу у дві-три години між прийомом ліків і вживанням деяких продуктів. До них належать чай, кава, рис, зерно, кукурудза, шоколад, шпинат, молоко і молочні продукти.
Що стосується речовин, які посилюють всмоктування заліза, то йдеться про аскорбінову, лимонну, бурштинову, яблучну кислоти та амінокислоти. Причому краще не купувати БАД із залізом, оскільки реальна ефективність цих препаратів та їхня безпека часто не відповідають заявленим, а вміст компонента може бути недостатнім для лікування.
Джерело: ukr.media