Стипендія Fulbright — одна з найпрестижніших у світі і надає можливість отримати освіту в США безкоштовно. Що це за стипендія та як на неї податися? В які університети можна буде потрапити? А головне — як підвищити власні шанси в цьому процесі? Ділиться медіаменеджерка Освіторія.Медіа Анна Смолько, яка за стипендією Фулбрайта наразі вчиться на магістратурі Університету штату Мічиган (Michigan State University).
Анна Смолько
Не секрет, що університети США мають дуже високу якість освіти. Водночас отримати її коштує дорого навіть для американців. Ціна на навчання коливається від десятків до сотень тисяч доларів. І це без урахування проживання. Саме тому там так популярно змалечку відкладати дітям на коледж або брати студентські позики вже в юному віці. Але для українців є хороша новина: уряд США часто дає гранти на навчання студентам з усього світу. Одна з найбільших таких можливостей — стипендія Фулбрайта. Зокрема, завдяки їй можна отримати ступінь магістра у Штатах повністю безкоштовно.
Магістратура і не тільки: стипендія Фулбрайта
Стипендіальна програма Fulbright фінансується урядом США з 1946 року і має на меті покращити міжнародні відносини через обмін знаннями, ідеями та культурою. Щорічно програма обирає учасників з понад 160 країн для навчання у США. Fulbright покриває не тільки вартість навчання, а й проживання, візові витрати та переїзд. Подаватися можуть як студенти, так і аспіранти та викладачі. Наприклад зараз відкрився набір на дослідницькі програми.
Для навчання на магістратурі варто подаватися на Fulbright Graduate Student Program. Її велика перевага — змога отримати саме освітній ступінь та американський диплом, які багато програм обміну просто не передбачають. Саме про подання на цю програму йтиметься далі.
Як отримати стипендію на навчання на магістратурі: покрокова інструкція
Етап 1. Подання заявки
Податися на Fulbright Graduate Student Program наразі можуть громадяни України, які мають щонайменше диплом бакалавра. Перелік спеціальностей є на сайті і профінансувати вам можуть навіть магістратуру, що відрізняється від вашої бакалаврської спеціальності, якщо в новій сфері у вас є досвід роботи. Заявку необхідно подати до 16 травня попереднього року. Тобто, якщо ви хочете почати навчання у вересні 2026 року, документи потрібно подавати у травні 2025. Саму заявку подають онлайн і вона досить велика за обсягом, тому варто почати готуватися заздалегідь.
До пакета документів входять:
- заповнена анкета;
- CV (резюме);
- три рекомендаційні листи від людей, які добре вас знають і можуть підтвердити ваші досягнення;
- два есе: Study Objectives та Personal Statement;
- (опціонально) список програм та університетів, де б ви хотіли навчатися.
Основним у заявці є два есе: Study Objectives (цілі навчання) та Personal Statement (розповідь про себе). Перше допомагає зрозуміти, що саме ви плануєте вивчати та як це пов’язано з вашою попередньою освітою і кар’єрою. У другому есе ви маєте показати себе як особистість та продемонструвати мотивацію до навчання в США.
Порада: Ця анкета достатньо велика і потребує багато часу, тому не варто намагатися заповнити її в останній день. Добре подумайте, до кого ви могли б звернутися за рекомендаційними листами: це можуть бути керівники, колеги, викладачі, координатори волонтерських проєктів. Тут важливо продемонструвати не лише свої академічні/професійні досягнення, а й змогу бути культурним амбасадором України в США. А найголовніше — ретельно продумайте ваші есе, адже саме ваші цілі навчання визначатимуть весь подальший шлях відбору. І якщо на цьому етапі ви не знаєте конкретних програм/університетів — нічого страшного. Головне — чітко окреслити сферу інтересів і як вона корелює з вашим досвідом.
Етап 2. Співбесіда
Якщо ваша заявка пройшла перший відбір, то восени вас запросять на співбесіду, яка відбувається онлайн. Інтерв’ю англійською мовою проводить комісія, до складу якої входять американські та українські експерти. Інтерв’ю триває близько 20–30 хвилин і може включати найрізноманітніші питання щодо вашого досвіду, мотивації та майбутніх планів.
Порада. Прочитайте доступні варіанти питань в інтернеті та підготуйте відповіді на них заздалегідь. Але будьте готові до несподіванок і дуже специфічних питань, які стосуються ваших інтересів (повертаємося до пункту 1). Головне — добре розуміти, чому саме ця сфера інтересів важлива для вас і як вона співвідноситься з вашими кар’єрними цілями — тоді проблем не виникне.
Етап 3. TOEFL та GRE
Якщо результати інтерв’ю успішні, восени вас допускають до складання двох іспитів: TOEFL та GRE.
TOEFL перевіряє рівень володіння англійською мовою. Fulbright оплачує цей іспит і навіть перескладання, якщо необхідно. Прийнятним вважається результат від 80 балів, але для хороших університетів краще набирати 100–110, щоб підвищити свої шанси на вступ. До речі, кандидатів із низькими балами дійсно не пропускають далі (навіть якщо ви вже стали фіналістом або альтернативним фіналістом). Оскільки іспит дійсний два роки, то якщо ви складали його раніше — можна прикріпити минулий результат. У тестових центрах його можна скласти за кордоном точно. Чи можна так зараз в Україні — варто уточнити. Але в будь-якому разі його можна скласти вдома онлайн.
GRE — це тест для вступу на магістратуру, який перевіряє аналітичне письмо, вербальне та кількісне мислення. Особливо важливо добре скласти розділи, які відповідають вашій спеціалізації. Наприклад, для гуманітарних наук пріоритетом є Verbal Reasoning, а для технічних спеціальностей — Quantitative Reasoning. Тест достатньо складний, тому без підготовки його добре не складеш.
Порада. TOEFL — це мастхев, до нього треба готуватися дуже серйозно. Його нескладання загрожує виходом з участі навіть на такому пізньому етапі. GRE теж варто приділити достатньо уваги, але навіть за низьких балів частина американських університетів і представники програми Фулбрайт можуть дозволити вам достатньо безболісно рухатися далі.
Етап 4. Вибір університету
Паралельно зі складанням іспитів вам пропонують перелік університетів і програм, до яких подаватимуть заявку від вашого імені. Тут враховують і ті університети, які ви пропонували на етапі анкети (якщо ви цього не робили — саме час внести свої, якщо у вас є побажання). Або можна просто погодитися з тим, що вам пропонує комісія. Спиратиметься цей список на ваші цілі навчання ще з анкети. Тільки-но ви погоджуєте список наприкінці осені — надалі впливати на вибір університету не зможете.
Далі починається час очікування: ваші заявки подаються на обрані програми без вашої участі, цим займається Інститут міжнародної освіти в США. До якого саме університету ви поїдете — дізнаєтеся аж у квітні-травні. І найбільш ключове — університет для вас обере Фулбрайт(!). Впливати ви можете лише на етапі пропозицій чотирьох програм у листопаді, потім все. Також вам не скажуть, чи пройшли ви в інші обрані університети.
Порада. Програми можуть бути як на рік, так і на два. Також коливатиметься кількість кредитів на семестр — усе це треба ретельно брати до уваги на етапі пропозицій. І уважно читати програми кожного запропонованого університету.
Етап 5. Договір та подання на візу
Останній етап — це підписання TOA та отримання візи J-1. TOA — це Terms of Agreement. Це, по суті, договір, де прописані всі умови програми: стипендія, інші платежі, ваші права та обов’язки. Також потрібно буде заповнити англомовну медичну форму у сімейного лікаря (або перекласти її з української). Далі ви маєте отримати форму DS-2019 та власне візу. Скоріш за все, це можна буде зробити і в Києві за спеціальним допуском у посольство (наразі для загальних відвідувачів воно зачинене).
Порада. Будьте готові до великих обсягів документів та великої кількості дедлайнів. Те, що ви отримуєте грант від уряду США, не робить процес отримання візи простішим.
І головне — хто може отримати таку стипендію?
Хто завгодно. Найбільш помилкове припущення, що такі стипендії отримують лише якість неймовірно розумні чи талановиті особи. З моїх спостережень, частіше за все це наполегливі люди, які поступово йдуть до своєї мети і не засмучуються після першої/другої/третьої відмови. Тому якщо ви відповідаєте умовам, грамотно заповните анкету та в цілому ведете проактивне суспільне життя — шанси у вас дуже високі.
Весь процес подання на стипендію займає півтора року. І лише після цього можна буде, власне, поїхати на навчання — і це вже зовсім інший етап. Ще більше деталей про процес подання, а також про те, як побудована система навчання та чим відрізняється вища освіта в Україні і Штатах, можна знайти у блозі @anya_smolko.
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media