В українській освіті влітку 2024 — бурхливе море змін. Ми нарахували 5 важливих нововведень, які презентували в МОН. Публікуємо найважливіші тези з комплексної політики «Школа офлайн», Стандарту профільної середньої освіти, Національної стратегії інклюзивного навчання, оновленого предмету «Захист України» та нового курсу «Уроки щастя». 💬 Комплексна політика «Школа офлайн»
Дата презентації:
липень 2024 року
Суть і мета:
Нині онлайн навчається близько 600 тисяч дітей в Україні та ще майже 400 тисяч — за кордоном. Ключовою причиною падіння якості освіти та поглиблення освітніх втрат в МОН вважають саме дистанційну освіту. Тому озвучили мету: повернути 300 тисяч українських учнів до очного навчання там, де наразі сприятлива безпекова ситуація.
Ключові тези:
✏️ Дистанційна освіта не замінить очну, тим паче в тому варіанті, в якому вона існує в сучасних українських школах.
✏️ Зміни, які пропонує комплексна політика «Школа офлайн» школи зобов’язані втілювати починаючи з 2025 року. А нинішній рік стане перехідним пілотним етапом. Частина областей уже втілюють окремі інструменти цієї політики.
✏️ Батьки з-поміж ВПО починаючи з 1 вересня 2025 року мають перевести дитину у школу за місцем проживання. Тим не менш, у дитини навіть у такому випадку залишається право дистанційного навчання:
- якщо у закладі освіти немає вільних місць;
- якщо школа не обладнана укриттям та інший перелік умов;
✏️ Вводиться формат здобування освіти «педагогічний патронаж» для 6 категорій дітей, нова категорія — діти з ТОТ. За вчителем закріплюється дитина, вчитель складає для неї індивідуальний навчальний план і графік. У випадку з дітьми на ТОТ, навчання буде відбуватися онлайн. Важливо: вчителю нараховується навантаження за кожну закріплену на патронажі дитину.
Інструмент патронажу в МОН радять тестувати та впроваджувати вже у 2024 році, адже завдяки йому, як вважається, учні з ТОТ нарешті зможуть якісно навчатися в українській школі, за індивідуальним планом та графіком зі своїм українським учителем.
✏️ Запровадження інструменту «кадровий резерв учителів». Після того, як певна кількість дітей перейдуть в офлайн, учителі, які до цього працювали з дітьми виключно онлайн, втратять свої навантаження. Ставки, які вивільняться, частково компенсує педагогічний патронаж (читайте вище). А для тієї частини вчителів, яка залишається без навантаження, є інструмент «кадровий резерв» та можливість отримувати середню заробітну плату протягом всього періоду перебування в резерві. Такі учителі матимуть обов’язок проходити навчання для роботи на деокупованих територіях. Важливо: «кадровий резерв» не дорівнює простою. На простої вчитель отримує 23 окладу, а це, у кращому випадку, 50 % зарплати. Тоді як середня зарплата враховує надбавки.
Детально про комплексну політику «Школа офлайн» ЧИТАЙТЕ ТУТ. Додаткову інформацію щодо політики «Школа офлайн» знайдете на офіційному сайті.
💬 Стандарт профільної середньої освіти
Дата презентації:
липень 2024 року
Суть і мета:
Головне досягненням прийнятого Стандарту профільної середньої освіти — відкрита можливість вибору профілю навчання для учнів 10-12 класів, починаючи з 1 вересня 2027 року. Молоді люди зможуть вільно моделювати освітній процес, а вчителі допомагатимуть їм у побудові власної освітньої траєкторії.
Ключові тези:
✏️ Здобуття профільної середньої освіти передбачає два спрямування: академічне та професійне. Новий Стандарт стосується учнів 10-12 класів у школах (зокрема й спеціальних чи спеціалізованих закладах освіти), у «профтехах», у закладах фахової передвищої освіти.
✏️ Пілотування реформи профільної середньої освіти почнеться в в 2025 році — за 2 роки до старту в ліцеях, на один рік раніше, ніж зазвичай. Це пов’язано з необхідністю якісної розробки та апробації навчальних матеріалів.
✏️ Стандарт базується на компетентнісному підході. У документі ви не знайдете вичерпного переліку тем уроків, які потрібно вивчити. Адже компетентності закон тлумачить як динамічну єдність знань,умінь, навичок, способів мислення, поглядів і цінностей.
✏️ Розподіл годин за Стандартом передбачено за, скажімо так, «трьома кошиками»: можна обрати ступінь заглиблення в профіль.
1.«Обов’язкові години» для всіх: предмети й курси, з яких учні в кінці навчання мають підсумкове тестування.
2. Години для навчання за обраним профілем, які учень може розподіляти самостійно.
3.«Вільний вибір». Це ті предмети й курси, у яких молода людина зацікавлена особисто.
✏️ Співвідношення навчальних годин на обрані предмети й курси варіюватиметься від класу до класу:
- У 10 класі приблизно 30% годин обиратиме учень. Це пов’язано з тим, що 10 клас — адаптаційний цикл профільної освіти.
- До 12 класу кількість годин на вибір зростає пропорційно: приблизно 30% обов’язкових предметів і 70% дисциплін на вибір.
✏️ Заклади освіти самостійно визначатимуть профілі. У Стандарті немає вичерпного переліку профілів, але профілі базуються на галузях, визначених Стандартом. Важливо пам’ятати і про те, профіль може базуватися як на одній, так і на кількох галузях.
✏️ Концепція МОН пропонує 4 кластери, у межах яких заклади освіти можуть визначатися з профілями:
- Природничий кластер
- Мовно-літературний кластер
- Історико-суспільний кластер
- IT-кластер
За збалансованість профілів в тій чи іншій області відповідатимуть обласні департаменти освіти.
✏️ У майбутньому в базовій школі працюватиме «кар’єрний освітній радник. Він допоможе не лише з визначенням професії, а й з усвідомленням зон розвитку, сильних сторін і розвитком soft skills.
Детально про затверджений Державний стандарт профільної середньої школи нам ексклюзивно розповів Ігор Хворостяний, керівник Директорату шкільної освіти.
💬 Національна стратегія розвитку інклюзивного навчання
Дата презентації:
червень 2024 року
Суть і мета:
Національна стратегія розвитку інклюзивного навчання ставить мету зробити школи фізично доступними для користувачів колісних крісел. В ідеалі це не лише пандуси, а й шкільні автобуси з підіймачами, і ліфти. Щоб зробити інклюзивне навчання повноцінним, освітяни та вчені розробили план дій на найближчі три роки, а також стратегічні, операційні цілі та шляхи реалізації на шість років наперед.
Ключові тези:
✏️ Основний виклик впровадження інклюзивного навчання в Україні — недостатньо інклюзивне, безбар’єрне та дружнє освітнє середовище, що не створює належних умов для отримання якісної освіти, соціалізації, підготовки до самостійного життя та професійної діяльності.
✏️ Що планується втілити до 2026 року:
- Забезпечити школи необхідними додатковими фінансовими, людськими, матеріальними ресурсами;
- Вдосконалити базу даних про дітей з ООП;
- Системно забезпечити доступність шкіл;
- Розробити та впровадити програми підвищення рівня кваліфікації вчителів з інклюзії.
✏️ Кадровий потенціал спецшкіл буде у центрі уваги. Учителю допомагатимуть дефектологи, логопеди. Тож планується налагодження зв’язку шкіл із наявними професіоналами. А до травня 2026 року потрібно буде визначитися з регіональними замовленнями на підготовку нових фахівців зі спеціальної освіти.
✏️ Старт національної інформаційної кампанії про інклюзію. Інклюзивне навчання популяризуватимуть в Україні та боротимуться з міфами, страхами, стигмами, стереотипами стосовно людей з ООП.
✏️ Що планується втілити до 2029 року:
- Вдосконалити програми перепідготовки за робітничими професіями для осіб з ООП, у тому числі ветеранів війни;
- Ввести систему «Гроші ходять за дитиною»;
- Збільшити кількість територіальних громад, які мають ІРЦ;
- Надавати сім’ям дітей з ризиком набуття ООП ранню підтримку.
Детально про Національну стратегію розвитку інклюзії читайте ТУТ
💬 Оновлений предмет «Захист України»
Дата презентації:
травень 2024 року
Суть і мета:
Оновлений предмет «Захист України» це про початкову військову підготовку для учнів та учениць 10-11 класів. Його мета — пояснити дитині, що таке сучасна війна, як працюють Сили безпеки та оборони, як швидко й правильно надати першу допомогу пораненим.
Ключові тези:
✏️ Виключно повна ставка для вчителів предмету «Захисту України». По своїй суті це інтегрований курс, що вміщує розлогу палітру знань. Треба і основи громадянської освіти пояснити, і донести дітям, що вони мають громадянський обов’язок згідно з Конституцією, а потім показати, як «прошити» дрон та накласти турнікет. Це різні навички, тому вчителям надаватиметься можливість обирати окрему спеціалізацію.
✏️ У новій програмі «Захисту України» — 10 модулів. Вони охоплюють теми:
- домедична допомога з елементами тактичної медицини;
- військові технології;
- зв’язок на полі бою;
- топографія і тактика: базові знання.
✏️ Багатоступенева система навчання. Що це означає? Частину модулів «Захисту України» викладатимуть спеціалісти закладів військової освіти: представники військових ліцеїв та інших освітніх закладів. Вони відповідатимуть за викладання «військових» модулів: Тактика, Види зброї та стрілецька підготовка, Орієнтування на місцевості. А медицини вчителів навчатимуть сертифіковані інструктори за міжнародними протоколами.
✏️ «Захист України» — обов’язковий предмет для всіх профілів. Але кожен модуль можна поглиблювати і робити з нього окремий курс. Ті, кому сподобались дрони, можуть у школі запустити курс з інженерії чи поглиблювати навички пілотування. Або модуль з інформаційної безпеки можна створити на основі модуля ЗУ із фокусом на вивчення OSINT (розвідка на основі відкритих джерел).
✏️ Тренінговий формат освітнього процесу в осередках. Це означає, що всі уроки за місяць — 8 академічних годин — накопичуються, а потім діти приїжджають в осередок та навчаються там цілий день із перервами. Як організувати процес — вирішуватимуть представники на місцях в осередку.
✏️ В осередок приїжджатимуть діти не з одного класу, а 10-ті чи 11-ті класи школи. Теоретичні заняття учні слухатимуть разом, а на практичні ділитимуться на групи по 10-15 осіб.
✏️ Обладнання в осередках розраховане на 800-1000 дітей у містах та на мінімум 80 дітей у селах. Для вивчення та відпрацювання практичних навичок потрібно чимало дорогого обладнання, і кожна школа не зможе собі дозволити закупити необхідне та знайти адаптоване за всіма параметрами приміщення для такого навчання.
✏️ Однакове викладання предмета без поділу на дівчат і хлопців. Кожен, незалежно від статі, має вміти захистити себе та мати оборонну свідомість. Особливо з огляду на те, що нашим сусідом є країна-терорист росія.
Детально про оновлений предмет «Захист України»
читайте ТУТ.
💬 Новий курс «Уроки щастя»
Дата презентації:
липень 2024 року
Суть і мета:
Уже у 2024 році в школах України стартує новий курс із соціально-емоційного навчання «Уроки щастя» у межах Всеукраїнської програми метального здоров’я «Ти як?». Мета курсу — розкрити знання і навички, без яких неможливо щасливе, змістовне, плідне життя. А ще він має сприяти зміні парадигми зі страждань, спричинених війною, на відновлення.
Ключові тези:
✏️ Курс «Уроки щастя» — інтегрований, тож його запровадження не призведе до суттєвої зміни навантаження.
✏️ Матеріали курсу інтегруватимуться наскрізно через інші предмети та можуть використовуватися психологами і соціальними педагогами, класними керівниками та вчителями-предметниками.
✏️ В українській адаптації курсу враховані засади травма-інформованого підходу. Це зроблено для того, аби потенційно чутливі теми, такі як вимушене переміщення, можлива розлука з рідними та друзями, емоційні переживання, зумовлені війною, які може актуалізувати курс, обговорювалися з дітьми максимально екологічно та з турботою про ментальне здоров’я.
✏️ Курс «Well Being» складається з 4 рівнів:
- матеріали для дошкілля та учнів 1 класів;
- для учнів 2 і 3 класів;
- для 4 і 5 класів;
- для 6 і 7 класів.
Учителів не залишать без методичного комплексу: в ньому прописані рекомендації для педагогів щодо викладання курсу. Передбачені і робочі зошити для учнів відповідно до рівня.
✏️ Серед знань і навичок, які розкриватиме курс:
- уміння будувати стосунки: щастя процвітає у стосунках, і стійкість залежить від стосунків;
- творчість і вміння бути творцем свого життя;
- «людинознавство» — про розуміння того, що означає бути людиною;
- уміння любити, співчувати, жити у гідності і правді, бути вільним, справжнім;
- цінності: як важливо знати сенси життя;
- емоційну компетентність: важливість емпатії та емоційного інтелекту, щоб розуміти емоційні потреби, почуття себе та інших;
- ментальне здоров’я: розуміння як піклуватися про нього.
✏️ Для впровадження курсу будуть підготовлені тренери за програмою «Психічне здоров’я і добробут», саме ці тренери впроваджуватимуть подальше каскадне навчання вчителів у школах.
Детально про новий курс «Уроки щастя»
читайте ТУТ.
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media