Анна Яцук, Володимир Захаров
На Рівненщині дитячий санаторій переобладнали під житло для внутрішньо переміщених осіб. Знаходиться він у селі Хрінники, Демидівської громади. Шелтер для ВПО розміщений у природній зоні, на березі водосховища. Тому є можливість відпочити та відновити ментальне здоров’я. Нещодавно у санаторій приїхали три десятки людей з Донеччини. Як облаштувались, дивіться далі у сюжеті.
Раїса на загальній кухні готує борщ. Нещодавно приїхала на Рівненщину з-під Авдіївки.
У нас було таке, що не дай Бог. Снаряд прилетів прямо у вікно, немає жодного вікна, все рознесло. Ми бомжі, ми залишились бомжами … Два дома, вони нормальні, я у свої 75 років сподівалась, що помру нормально, – розповідає Раїса, ВПО з Донеччини.
Пані Ольга з під Покровська. З дочкою та онукою приїхала на Рівненщину евакуаційним потягом. Зачинили свої будинки, взяли речі першої потреби і телевізор. Він вже на почесному місці у кімнаті. Ще не під’єднали.
Жінки звикають до нового житла. Онучка дистанційно вчиться. Донька шукає роботу.
А баба читає, попросила книжку, якусь дали. Добре облаштувались. Кімната на нас трьох. Люди гарно нас зустріли, були якісь неполадки то їх швидко ліквідували, – ділиться з нами пані Ольга, ВПО з Донеччини.
Христина вже з сином Гордієм гуляє по території санаторію. Почала народжувати у потязі, під час евакуації. Жінку терміново висадили на Кіровоградщині, де й народила. Приїхала на Рівненщину через тиждень, вже з малюком.
Нам все надали і коляску і ванночку подарували. У нас кімната велика, вистачає місця, – розповідає Христина, ВПО з Донеччини.
Людмила прибирає біля житлового корпусу, побілила бруківки. Не хоче сидіти без діла. Теж з Покровська. Каже, душа болить за домом, але під обстрілами жити страшно.
Виїжджають щодня звідти, бо жити там важко вже. Тут повітря хороше, тихо, спокійно, як у мирному житті, – розповідає вимушена переселенка з Донеччини Людмила.
Тридцять внутрішньо переміщених осіб з Донеччини поселили у Хрінниках, на Демидівщині, у колишній дитячий санаторій. Він знаходиться у природній зоні, на березі водосховища.
Із 2014 року він вже менше функціонував, потім ковід, потім війна. Дітей не приймали вже з 2019 року. Виникли питання з ВПО, що треба їх десь посилять, а приміщення хороше було, – розповідає Богдан Левшенюк, директор комунального закладу «Дитячий санаторій «Хрінники».
Вирішили переобладнати дитячий санаторій під шелтер для ВПО. Відремонтували котельню та теплову мережу спального корпусу закладу.
Було замінено каналізацію, водопровід. Все це зроблено за рахунок донорських коштів. На другому поверсі зроблений ремонт у 16-ти кімнатах за наші кошти, – каже Анатолій Бондар, заступник голови Демидівської селищної ради.
В облаштованих житлових кімнатах нині живуть ВПО. Людей також забезпечили необхідними побутовими речами та технікою. Їсти готують на спільній кухні. Місцеві люди принесли продукти першої потреби.
Постійно є гаряча вода. У кожній кімнаті душ, туалет. Окремо є їдальня. Вона облаштована плитами, мийками, бойлером і вони самі готують. Продуктами допомагаємо, – розповідає Богдан Левшенюк, директор комунального закладу «Дитячий санаторій «Хрінники»
Додають, готові допомогти людям і з пошуком роботи. Розповідають про вакансії на сусідніх підприємствах. Загалом з початком великої війни, Демидівщина прийняла більше тисячі ВПО, 230 лишились у громаді.
Будемо надіятись, що повернемось додому, що це все закінчиться, – каже Христина.
Источник: www.rivne1.tv