Ольга Данілюк, Олег Шаламай
Рак шийки матки. На Рівненщині у 2023 році на цю недугу захворіли дев`яносто сім жінок. Наймолодшій пацієнтці був всього двадцять один рік. Здебільшого лікарі діагностували хворобу на першій та другій стадії. Однак, були випадки третьої та четвертої. Траплялися вони переважно у жінок, які упродовж п`яти років не відвідували гінеколога. Чи можна якось попередити цю недугу, далі.
Єдиний спосіб профілактики раку шийки матки – вакцинація. І найбільш ефективна вона для дівчат, які ще не почали статеве життя. В Україні ця вакцина платна. Однак, у 2022 та 2023 роках на Рівненщині майже пів сотні дівчат змогли вакцинуватися безплатно.
За рахунок проєкту Громадського здоров`я "Профілактика раку шийки матки ми отримали 308 доз і дівчатка з 10 до 14 років були вакциновані двічі, тобто двома дозами цієї вакцини. За рахунок гуманітарної допомоги ми отримали 600 доз вакцини і відповідно дівчата з 9 до 14 років були вакциновані теж двічі. А дівчатка після 15 років були вакциновані тричі цією вакциною, – розповідає лікар-акушер-гінеколог Валентина Худоб’як.
Не менш важливо не забувати відвідувати гінеколога. Найскладніше робити такі огляди жінкам з віддалених сіл де немає жодних медичних працівників. Тому до них упродовж двох років їздить мобільна гінекологічна бригада Рівненського обласного перинатального центру.
У більшості випадків причиною раку шийки матки є вірус папіломи людини. Його носіями є чоловіки. Щеплення від вірусу папіломи знижує ризик розвитку цієї недуги на 90%. І щепитися можуть не лише дівчатка, а й хлопчики від 9 років при умові, що людина ще не підхопила вірус.
Читайте також: На Рівненщині зросла кількість хворих на грип та ГРВІ
Источник: www.rivne1.tv