Ілля Томашевський, Олег Шаламай
Реформа для виживання деревообробної галузі. Поблизу Рівного відбулася масштабна зустріч із народними депутатами, очільниками ОВА та профільними спеціалістами. Під час форуму деревообробників головною метою було обговорення законопроєкту про «ринок деревини». Яка ситуація на Рівненщині та Україні в цілому, хто винен у проблемах та що буде без змін – розповість Ілля Томашевський.
Реактивне й необґрунтоване зростання ціни на деревину. Катастрофічне зменшення обсягів заготівлі та продажу. Це лише частина проблем, з якими стикнулась деревообробна галузь в Україні. Сьогодні у Рівному обговорили, як можна вирішити ці труднощі.
Kronospan один із найбільших виробників деревостружкових, ламінованих ДСП, орієнтовно-стружкових плит (ОСП) та стільниць. Обсяг інвестицій виключно у Рівному – 530 млн євро. З них 129 млн інвестовано під час війни. Та навіть такі гіганти стикаються із труднощами на ринку.
У зв’язку з суттєвим зменшенням заготівлі деревини підприємство зазнає значних труднощів у роботі, що ставить під загрозу не тільки поточну діяльність, а й питання подальшого виживання, як і ряду інших деревообробних підприємств області. Це, в свою чергу, вплине на виробництво меблів в Україні та зменшить їх експорт. Таким чином, постраждає весь ланцюжок постачання до іноземних компаній, співпрацю з якими українські виробники активно розвивали протягом останніх років.
Деревообробна галузь на Рівненщині є одним з найбільших платників податків області і має 40% усього експорту. Через труднощі, з яким стикається деревообробний, а відтак і меблевий кластери Рівненщини, відповідні представники лобіюють законопроєкт, який має врегулювати ринок.
Народний депутат України Богдан Кицак, який і є автором законопроєкту про ринок деревини каже, що реформа допоможе стабілізувати ціну на сировину, обсяги заготівлі та продажу, а також захистити українських переробників під час проведення торгів.
І попри те, що усі вищезазначені спікери нарікають на нестачу матеріалу, представники чи не найбільшого постачальника деревини кажуть, що у них достатньо лісоматеріалу, а от стабільних клієнтів – ні.
За ідеальних умов для деревообробних підприємств до кінця квітня необхідно ухвалити законопроект "Про ринок деревини" в цілому, а до червня розробити та затвердити необхідну нормативну документацію для реформи торгів деревиною. Інакше, як кажуть профільні спеціалісти, вже в другій половині 2025 року можлива зупинка виробництв галузі.
Що ж буде насправді – дізнаємось вже згодом. Нагадаємо, що близько півтора року працює робоча група, яка і займається змінами по новому законопроєкту щодо ринку деревини.
Источник: www.rivne1.tv