Від сесії до сесії живуть студенти весело… Це – аксіома, пам’ятаючи про яку, неймовірно добре жило не одне покоління студентів. Але часи змінюються, вимоги до рівня освіти стають чимраз вищими. І в студентському середовищі дедалі більше тих хлопців і дівчат, які всерйоз налаштовані на навчання.
Саме їм адресовані поради австралійського експерта з психології навчання Вернера Штангля. Але його рекомендації підійдуть і тим, хто налаштований вивчити все (або хоч би частину, а там – як пощастить!) протягом одного-двох днів.
«Не зубри без перерв!» Це перше правило від Вернера Штангля. Оптимальна тривалість навчального дня – не більше чотирьох навчальних блоків. І тривалі перерви між ними обов’язкові. Але не можна під час цих перерв сидіти в інтернеті, грати в комп’ютерні ігри, читати газети. Кращий вид відпочинку – прогулянка, фітнес.
Не залишай усе на останню хвилину. Типова помилка всіх студентів. Можливості мозку в межах певного часу не безмежні. І вивчити за 10-12 годин курс, розрахований на 100-200 навчальних годин просто неможливо. «Своїм студентам я раджу вже на початку семестру зорієнтуватися, які іспити вони складатимуть через кілька місяців. І приділяти цим предметам максимум уваги», – говорить Вернер Штангль.
Крім того, слід вміти виділяти з усього курсу головне. Неможливо вивчити напам’ять 400 сторінок підручника. Тому професор радить своїм студентам стати на місце викладача та спробувати зрозуміти, що з усього обсягу лектор визнає найголовнішим. Оце й вчити.
Пишіть, діти, шпори. Це кращий спосіб підготуватися до іспиту. Адже, щоб написати шпаргалку, треба прочитати весь матеріал, вибрати з нього головне, а потім якнайкоротше перенести все це на папір. Насправді, студенту, який написав шпаргалку, вона більше не потрібна. У процесі підготовки навчальний матеріал міцно ввійшов у пам’ять і необхідність ризику, пов’язаного з використанням шпори, відпала.
Переводь короткострокову пам’ять у довгострокову. Май на увазі, студенте: твій мозок інерційний, його неможливо вимкнути «натисканням кнопки». Це означає, що після напруженої розумової роботи протягом 2-4 годин мозок зберігає свою активність ще 2 (а іноді й більше) години.
Ти закрила книжку та вийшла з кімнати на вулицю? Так, твої очі негайно перейшли в режим відпочинку, охоче фіксуючи колірну гаму навколишнього життя. Відпочиває тіло. Але не мозок. Він напружено трудиться ще 2 години, «перезаписуючи» отримані дані на «диски тривалого зберігання».
Урахуй це і постарайся уникати неефективної практики завчання матеріалу безпосередньо перед сном. Мозок не зможе вимкнутися разом із настільною лампою та продовжуватиме працювати, забираючи дорогоцінні хвилини у сну. Підсумок очевидний і сумний: заспане обличчя, втомлена голова та сумна заліковка…
Джерело: lady.tochka.net