У нацпарку на Рівненщині показали фото хутора, де від розстрілу заховали єврейську сім`ю (ФОТО)

У нацпарку на Рівненщині показали фото хутора, де від розстрілу заховали єврейську сім`ю (ФОТО) - INFBusiness

На сторінці Національного природного парку “Пуща Радзівіла” на Рівненщині показали фото хутора, де під час Другої світової війни мешканці заховали єврейську сім’ю.

 "Чудове місце свого часу обрали люди для своїх поселень – з одного боку були віковічні ліси, а з іншого – річка Студениця. Неподалік болото для сінокосу та випасу худоби. Два береги Студениці сполучав місток. Про його існування зараз нагадують дерев’яні палі, вбиті в дно річки ще понад сотню літ. Тому й почали називати цю місцевість – Підмосток (Пудмосток, Подмосток). На польських картах 30-х років минулого століття ця місцевість позначена як futor Podmostek. Нині ж тут надзвичайно тихо і спокійно. Мова йде про урочище Підмосток, яке знаходиться за 4-5 км від села Глинне та входить у межі НПП "Пуща Радзівіла", – йдеться у дописі нацпарку.

Зараз лише невеличкі три горбочки нагадують про колишнє хутірське життя. Це хáтнища трьох братів – Івана, Андрія та Наума Рябущиців. А першим поселенцем ще в кінці ХІХ століття був їхній батько Пилип. Найближчими їх сусідами (аж за півкілометра) були такі ж самі хуторяни – Рогульчики.

Серед дерев-довгожителів – поодинокі кремезні дуби, ялина та сосна. А доповнюють цю неповторну картину вулики-колоди, що поважно розмістилися на міцних гілках цих дерев. Помітно поширені кущі ялівцю звичайного. Ну а який же хутір без груші-дички. Колишні городи вже позаростали. З господарських споруд найбільше простояв тік, але його розібрали майже двадцять років тому. Гарно зберігся колодязь – під березою ще помітний давній зруб.

У нацпарку на Рівненщині показали фото хутора, де від розстрілу заховали єврейську сім`ю (ФОТО) - INFBusiness

 

Окремої історії заслуговує справжній подвиг, який вчинила родина Рябущиця Івана у роки Другої світової війни. Ризикуючи своїм життям, вона прихистила і врятувала від загибелі єврейську сім’ю Суровичів. Ці євреї зуміли втікти під час страшного розстрілу у Березові восени 1942 р. Дві дорослі жінки та троє малолітніх дітей довго блукали навколишніми лісами, поки не натрапили на хутір. Майже два роки милосердні люди переховували їх в хатинці на болоті та забезпечували їжею. За це рятівники з хутора Підмосток державою Ізраїль у 2008 р. були удостоєні звання «Праведник народів світу». Імена Івана та Марії Рябущиців, їхньої дочки Варвари Рогульчик викарбувані на Стіні Честі в Саду Праведників меморіального комплексу «Яд Вашем» у Єрусалимі. Від України там уже є понад 2,5 тисячі імен.

Як повідомляє дослідник Іван Скаковець, за часів повоєнної колективізації мешканці хутора Підмосток були зараховані до колгоспу імені Шверника. Орієнтовно з кінця 60-х – у 70-х рр. ХХ ст. людей масово переселяли з хуторів до сіл. Така доля чекала і Підмосток – хуторяни облаштувалися у Глинному. Натомість ці землі відійшли до радгоспу «Березівський». Колишні городи стали радгоспними полями, де сіяли жито. Побудували кошару – літній табір для корів. До речі, молоко в бідонах зберігали у природному холодильнику – глибокому колодязі під дубом.

"З часом зникнуть сліди оздобленого вродою природи колишнього селянського гнізда. Хутірське життя залишиться тільки в спогадах. Адже потрібно передати наступним поколінням пам’ять роду, двору, пам’ять родинного тепла і коріння", – пишуть на сторінці нацпарку.

Фото – Іван Скаковець.

У нацпарку на Рівненщині показали фото хутора, де від розстрілу заховали єврейську сім`ю (ФОТО) - INFBusiness

У нацпарку на Рівненщині показали фото хутора, де від розстрілу заховали єврейську сім`ю (ФОТО) - INFBusiness

 

Источник: www.rivne1.tv

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *