Необхідно вирвати українську культуру з російського імперського контексту – президентка AFUCA

Необхідно вирвати українську культуру з російського імперського контексту - президентка AFUCA - INFBusiness

Необхідно вирвати українську культуру з російського імперського контексту – президентка AFUCA Ексклюзив 06.05.2025 23:53 Укрінформ Щороку українській громаді на півдні Франції доводиться руйнувати стереотипи сприйняття українського мистецтва крізь призму російської культури та поступово виривати український спадок з імперського контексту.

Про це президентка франко-української асоціації Лазурового узбережжя AFUCA Ірина Бурдель розповіла власному кореспонденту Укрінформу після відкриття в Ніцці вже сьомого фестивалю української культури KobzART.

« Коли ми починали у 2017 році, це було однією з наших задач – показати, що українська культура глибока, самобутня і водночас сучасна. Вона має своє окреме місце серед світових культур, і її не потрібно сприймати в контексті російської, імперської. До того ж особливо важко працювати російськими наративами саме тут, на Півдні Франції», – поділилась президентка.

За її словами, щороку доводиться пояснювати французами, що ті, про кого вони звикли чути як про росіян, мають українське коріння та підкреслювали саме українську ідентичність.

«Це постійна боротьба з російською спадщиною, насадженою тут, в Ніцці. Наприклад, такі постаті, як Марія Башкірцева, Єлизавета Кочубей, яких раніше представляли, як російську принцесу та російську художницю. Зараз вже в музей образотворчих мистецтв, і написано, і промовляється франкомовними гідами, що цей палац побудований українською княгинею Кочубей, що тут представлені роботи української художниці Марії Башкирцевої», – каже Бурдель. Вона також наводить приклад Ежена Деслава (Євгена Слабченка) – кінорежисера українського походження, який похований в Ніцці. Його теж дуже довго представляли як російського митця.

«Тобто ми поступово досягаємо своєї мети. Ми говоримо про українські імена, показуємо кіно саме французькою мовою, і таким чином в свідомості французів закарбовуються наші імена, і з’являється розуміння української історії, яку вони зовсім не знали раніше», – додає вона.

Уперше цього року до фестивалю українського мистецтва KobzART додали також освітню складову для самих українців – тут проведуть конференцію українського шкільництва Франції. До цього такий захід був два роки тому в Парижі.

«Зараз ми збираємо освітян на півдні, приїдуть представники понад 20 шкіл. В основному це суботні школи, які працюють у Франції, які вкладають в дітей знання української мови та культури. Будемо говорити про те, які зараз є проблеми в шкіл, як розвивати цей напрямок. Ну і найголовніше, як зберігати зв'язок з Україною навіть на відстані та зберегти українську ідентичність наших дітей», – резюмувала вона.

Як повідомляв Укрінформ, у Ніцці розпочався десятиденний український фестиваль KobzART-2025, організований асоціацією AFUCA. Починаючи з 2017 року він знайомить французьку публіку з багатством української культури.

Фестиваль Франція Культура

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *