У Харківській ОВА прокоментували вимогу про надання театрам статусу критичної інфраструктури 30.04.2025 00:16 Укрінформ Відповідна робоча група розгляне звернення від харківських театрів щодо надання закладам статусу критичної інфраструктури.
Про це йдеться в офіційній заяві Харківської обласної військової адміністрації, передає Укрінформ.
“Рішення приймається засіданням Робочої групи з визначення підприємств, установ і організацій області, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затвердженої розпорядженням начальника обласної військової адміністрації 24 лютого 2023 року № 63 В, а не Департаментом культури і туризму Харківської ОВА. Робоча група розглядає звернення відповідно до черги їх надходження”, – йдеться у дописі.
Зазначається, що зараз на розгляді є відповідні звернення від театральних установ області. “Лише один із театрів обґрунтував доцільність бронювання військовозобов'язаних працівників, надаючи власну Стратегію розвитку театральної установи, затверджені графіки репетицій, гастролей театру та інші необхідні документи”, – зазначили в адміністрації.
Також в ОВА прокоментували ситуацію з фінансуванням театральних установ, що підпорядковуються обласній раді.
“Харківська обласна військова адміністрація не має повноважень виплат заробітної плати працівникам театральних установ. Натомість з обласного бюджету виділяється цільова фінансова підтримка. Керівники установ самостійно здійснюють розподіл зазначених коштів, спрямовуючи їх на виплату заробітної плати або оплату комунальних послуг. У поточному році з обласного бюджету було виділено 55,8 млн грн на підтримку театральних установ області. Разом з тим, театрально-видовищними закладами області отримано власних доходів від господарської діяльності у сумі 5,7 мільйона гривень”, – повідомили в адміністрації.
Також додали, що фінансові питання відносяться до компетенції директорів закладів, і відповідно до Закону України «Про культуру», “театральні установи також мають право самостійно співпрацювати з міжнародними організаціями, благодійними фондами, іншими особами та одержувати від них фінансову допомогу, гранти, довгострокові позики, інвестиції, кредити, а також здійснювати гастрольну діяльність, проводити заходи на альтернативних майданчиках, залучати грантові проєкти тощо”.
Напередодні лавреат премії ім. Тараса Шевченка, заслужений артист України Олег Стефан записав відеозвернення до начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова.
“Тривалий час з болем і тривогою спостерігаю за неприпустимим ставленням влади до театрів Харкова. Мої колеги перебувають в умовах реального виживання. Пане Олеже, театри Харкова ще в січні цього року подали документи на отримання статусу критичної інфраструктури. Будь ласка, дайте відповідь, дайте статус і збережіть бодай те мале, що від них залишилося", – сказав київський актор.
Раніше, зокрема, про статус критичності просив Театр ляльок ім. Афанасьєва, в якому вже всі чоловіки призовного віку мобілізовані.
Як повідомлялося, у Харкові на початку 2023 року відновили роботу більшість театрів, які підготували прем’єрні спектаклі, зокрема на військову тему. Однак 28 березня 2023 року на засіданні Ради оборони Харківської області заходи з аудиторією понад 50 осіб у приміщеннях без бомбосховища проводити заборонили.
Театри змушені домовлятися про виступи на майданчиках, які мають укриття.
У березні 2024 року начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов сказав журналістам, що “механізм відновлення роботи театрів напрацьовується”, і його розглянуть на Раді оборони приблизно за місяць. Він констатував, що наявних безпечних майданчиків не вистачає для діяльності театрів, крім того, ці локації не завжди підходять, адже йдеться про встановлення необхідних декорацій та іншого спеціального обладнання.
Дозволу на роботу в найпростіших укриттях театрам так і не дали.
Фінансування харківських театрів у 2024 році скоротилося вдвічі – зі 100 млн грн (у 2023-му) до 50 млн.
У січні на зустрічі з першою заступницею міністра культури і стратегічних комунікацій Галиною Григоренко представники театрів заявили, що через постійне недофінансування мають зарплатні заборгованості та накопичені борги за комунальні послуги.
Театр Харків Критична інфраструктура
Источник: www.ukrinform.ua