У Вільнюсі учасники міжнародного проєкту обговорили захист і відновлення культурної спадщини України

У Вільнюсі учасники міжнародного проєкту обговорили захист і відновлення культурної спадщини України - INFBusiness

У Вільнюсі учасники міжнародного проєкту обговорили захист і відновлення культурної спадщини України 12.04.2025 03:42 Укрінформ У Вільнюсі учасники міжнародного європейського культурного проєкту "UREHERIT. Архітектори для спадщини в Україні: відтворення ідентичності та пам’яті" обговорили спільні зусилля із захисту і відновлення об'єктів культурної спадщини України.

Як передає Укрінформ, про це повідомило Міністерство культури та стратегічних комунікацій України.

11 квітня відбулася третя міжнародна конференція в рамках проєкту, організована спільно з Асоціацією архітекторів Литви. Цьогорічна тема заходу — "Відновлення України: Спадщина — це дім".

Учасники розглянули низку важливих тем зі збереження, відновлення та адаптації культурної спадщини, зокрема щодо оцінки й захисту спадщини, пошкодженої війною, залучення громадськості і розширення їхніх прав та можливостей у збереженні й адаптації спадщини, архітектурних конкурсів як інструменту для змістовного і сталого відновлення спадщини.

До обговорення в дистанційному режимі доєдналася перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко. Під час панельної дискусії, присвяченої реалізації спільних зусиль з підтримки культурної спадщини України, вона ознайомила з актуальними проблемами української сфери культури і пріоритетами в роботі міністерства, зважаючи на виклики сьогодення.

У Вільнюсі учасники міжнародного проєкту обговорили захист і відновлення культурної спадщини України - INFBusiness

"З початку повномасштабного вторгнення Росії Україна системно документує втрати культурної спадщини, евакуйовує музейні колекції та фіксує пошкодження. Культурні об’єкти як символи національної ідентичності стали однією з основних мішеней агресора. Найбільше страждають музеї, театри й бібліотеки на сході України, ближче до лінії фронту, унаслідок чого мешканці часто взагалі не мають доступу до культурних послуг Незважаючи на це, люди залишаються в цих регіонах і продовжують опір", – зазначила Григоренко.

Вона зауважила, що втрати людського потенціалу у сфері культури сягають 20–30%.

"Частина фахівців виїхала за кордон, частина — переміщена в межах країни, також є проблеми з фінансуванням із місцевих бюджетів. Це ставить під загрозу саму сферу культури, тому дуже важливо підтримувати цю галузь як частину національної ідентичності й системи безпеки", – наголосила Григоренко.

Вона поінформувала, що в березні 2025 року Україна ухвалила Національну стратегію культури на 2025–2030 роки, в якій культурна спадщина визначена як головний стратегічний пріоритет для захисту і зміцнення стійкості в цій сфері.

За словами Григоренко, серед пріоритетів міністерства — продовження евакуації та збереження музейних колекцій, захист пошкоджених об’єктів культурної спадщини та інфраструктури, а також фіксація злочинів Росії для подальшого притягнення винних до відповідальності. Григоренко підкреслила, що відбувається активна співпраця з міжнародними партнерами у цих напрямах.

Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі детально розповіла про співробітництво ЮНЕСКО з українськими інституціями від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.

"Ми тісно співпрацюємо з Україною у двох основних напрямах. Перший — це фізичний захист об’єктів культурної спадщини від пошкоджень, спричинених війною. І тут один із найважливіших викликів — це великий масштаб потреб, тому потрібна чітка система пріоритетів і поєднання термінових втручань із довгостроковими. Другий напрям — це спільна робота над підготовкою до майбутньої відбудови. Йдеться про інвестування в діяльність митців, розвиток людського потенціалу, навчання, а також підтримку українських органів влади. Україна вже має Національну стратегію культури на наступні п’ять років, і це дійсно важливий крок для планування відновлення", — зазначила К’яра Бардескі.

"UREHERIT. Архітектори для спадщини в Україні: відтворення ідентичності та пам’яті" — це міжнародний європейський культурний проєкт для розвитку компетенції щодо охорони спадщини, відновлення культурно значущих планів і проєктів та розширення можливостей місцевих громад як інструменту для побудови нової, демократичної та сталої України з унікальною, але європейською культурною ДНК. Проєкт створює платформу для довгострокової співпраці між архітекторами, урбаністами, ландшафтними архітекторами та антикварами з України та інших європейських країн для захисту й розвитку природної і культурної спадщини як ресурсу для відновлення України.

Як повідомляв Укрінформ, представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій і Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина обговорили співпрацю у захисті культурної спадщини України та інформаційній сфері.

Фото: МКСК

Культурна спадщина Литва МКСК

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *