Україна просить Європу допомогти в евакуації культурних артефактів – Точицький Ексклюзив 10.04.2025 18:31 Укрінформ Україна просить європейських партнерів допомогти в евакуації культурних артефактів, а також підготовці спеціалістів з евакуації, реставрації й відновлення.
Про це в інтерв’ю Укрінформу за результатами участі в Неформальній зустрічі міністрів культури ЄС, що відбулася днями у Варшаві, повідомив міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Як зазначив міністр, під час зустрічі у Варшаві Польське головування в ЄС запропонувало чіткий план розвитку започаткованої в лютому цього року в Ужгороді платформи для вирішення питань захисту культурної спадщини, що може потрапити під обстріл або руйнування під час воєнних конфліктів.
«Я був основним доповідачем на цю тему і розкрив головні завдання, які стоять перед нами. Йдеться про те, що станом на сьогодні ми просимо наших колег допомогти нам в евакуації культурних артефактів, а також у підготовці спеціалістів у галузях евакуації, реставрації, відновлення»,- повідомив Точицький.
У цьому контексті він зазначив, що станом на сьогодні вдалося евакуювати понад пів мільйона культурних артефактів з 59-ти культурних об’єктів на прифронтовій території до 21-го музею по всій Україні.
Глава МКСК також розповів, що з європейськими колегами він обговорив питання щодо оцифрування культурної спадщини, що є величезною проблемою не лише в Україні, але й у багатьох інших країнах. Він наголосив, що оцифрування є надзвичайно важливим питанням, оскільки у випадку крадіжок росіянами українських культурних артефактів і подальшого продажу їх на "чорному" ринку, завдяки складеним реєстрам можна буде доводити, що ті чи інші предмети належать Україні.
Точицький поінформував, що донині оцифровано 10-15% артефактів музейного фонду України. У співпраці з іноземними партнерами вдалося оцифрувати вже 400 об’єктів нерухомої культурної спадщини. МКСК також розпочало реалізацію стратегічного проєкту з Google «Україна є тут», в межах якого вже було оцифровано понад 8 тисяч виставок і колекцій з українських музеїв.
«Проте нам не вистачає експертів і професіоналів цієї справи, оскільки багато хлопців і дівчат зараз на війні, а також відповідного фінансування», – зауважив міністр.
За його словами, дуже доброю звісткою є те, що Збройні сили України створили підрозділ, який займається не лише фіксацією злочинів, а й сприяє евакуації, а також дослідженням з професійними фахівцями, які перебувають у лавах Збройних сил.
Точицький зазначив, що європейські партнери також допомагатимуть Україні зі створенням сховищ для артефактів. Він уточнив, що вони можуть бути подвійного використання: під час війни також для людей, а після війни – для артефактів.
Як повідомляв Укрінформ, Київ і Варшава домовилися на паритетній основі про два місця в Україні і Польщі, де вестимуть пошукові або ексгумаційні роботи щодо жертв Волинської трагедії 1945 року. Станом на сьогодні узгоджуються логістичні питання стосовно цих місць, а також вирішується, хто братиме участь у цих роботах.
Європа Культурна спадщина Микола Точицький
Источник: www.ukrinform.ua