- 1 Звідки береться віра в Трампа-миротворця
- 2 “Мирний” план Трампа для України
- 3 Що передбачає мирний план Келлога – Фляйца
- 4 Територіальні поступки: чи має Україна “віддати Крим і Донбас”
- 5 Чи знає Трамп про цей план
- 6 Що про це кажуть у штабі Трампа
- 7 Що про мирний план Келлога – Фляйца кажуть в Україні
- 8 Чого чекати далі?
- 1 Звідки береться віра в Трампа-миротворця
- 2 “Мирний” план Трампа для України
- 3 Що передбачає мирний план Келлога – Фляйца
- 4 Територіальні поступки: чи має Україна “віддати Крим і Донбас”
- 5 Чи знає Трамп про цей план
- 6 Що про це кажуть у штабі Трампа
- 7 Що про мирний план Келлога – Фляйца кажуть в Україні
- 8 Чого чекати далі?
У США на фінішну пряму вийшла президентська кампанія. Країна, більшість населення якої не цікавиться новинами, а тим більше – міжнародними, зараз вийшла зі сплячки та мов у лихоманці намагається дізнатися, а що ж їй пропонують кандидати.
Останні насправді роблять усе, чого бажає народ. Зокрема, обіцяють “мир між Україною та Росією за 24 години”. Крім власне громадян США, учасниками цих політичних ігор і медійних інтервенцій стає весь світ, а особливо ті, кого ці заяви стосуються. Зокрема, мова саме про Україну: наша країна вже десятий рік веде війну з Росією, понад два з яких – це повномасштабне воєнне протистояння не лише армії, але й усього українського народу.
У ситуації, коли російський геноцид не вигадка, а жорстока реальність, бажання миру змушує вдаватися до магічного способу мислення та жадібно ловити всі заяви, не розрізняючи, реальні вони чи не зовсім. Саме тому кожна промова Трампа або його оточення про потенційний мир і завершення війни нині на вагу золота.
24 Канал аналізує нещодавні гучні заяви про так звану нову стратегію Трампа щодо закінчення війни Росії та України.
Читайте також Трамп розглядає план припинення військової допомоги Україні в разі перемоги на виборах
Звідки береться віра в Трампа-миротворця
У ситуації, коли загиблих тисячі, а біженців – мільйони, віра в диво, “чорного лебедя” чи “бога з машини” жива як ніколи.
Таким дивом стали й слова Дональда Трампа про “мир за 24 години”. Він дійсно таке сказав в інтерв’ю NBC 15 вересня 2023 року. І, мабуть, давно про це вже й забув (бо він завжди забуває), але не забули люди (особливо в Україні). Багато хто вхопився за ці слова, немов за рятівну паличку, і тепер свято вірить у них.
Якщо я скажу вам точно, я втрачу всі свої козирі. Я маю на увазі, що ви не можете точно сказати, що ви збираєтеся робити. Але я б сказав певні речі Путіну. Я б сказав певні речі Зеленському… Я б запросив його в кімнату. Я б посадив Зеленського в кімнаті. Потім я звів би їх разом. І ми б уклали угоду,
– Трамп в інтерв’ю NBC каже, що знає, як зупинити війну в Україні за 24 години, але відмовляється розкривати карти.
Він єдина людина, яка може це зробити. Війна між Росією та Україною ніколи б не відбулася, якби Дональд Дж. Трамп був президентом. Так сумно…
– відповідь команди Трампа на запит “Голосу Америки” щодо його плану про припинення російського вторгнення 25 червня 2024 року.
Але для тих, хто вірить у Трампа-миротворця, є дві погані новини:
- Перша полягає в тому, що ці слова були сказані не для українців, а для потенційних виборців Дональда Трампа, тобто американців.
- Друга новина шокує ще більше – такого плану наразі не існує в природі, попри численні заяви та публікації в ЗМІ.
Дональд Трамп у природному для нього середовища / Фото AP
Це лише пусті заяви від людини, яка дуже любить ефектні заяви (якщо їм вірити, виявляється, він не може купити для родини м’яса, бо це занадто дорого навіть для нього, а в Огайо мігранти з Гаїті їдять котів і собак). Ця людина регулярно говорить відверту маячню та постійно суперечить сама собі. А найголовніше – живе лише сьогоднішнім днем і не має плану на майбутнє (точніше, має – чергове банкрутство або “якось воно буде”).
До теми Лауреати Нобелівської премії з економіки не підтримують програму Трампа на виборах
Але ж Трамп не один, у нього є команда, яка може додумати за нього? Так, нині так звана команда Трампа саме цим і займається, намагаючись наповнити популістські заяви Трампа бодай якимось сенсом.
Одним із таких добродіїв є колишній радник президента Трампа з нацбезпеки Роберт О’Браєн. 18 червня 2024 року він написав велику статтю для Foreign Affairs, де спробував пояснити, якою буде зовнішня політика Трампа в разі перемоги на виборах.
Згодом кампанія Трампа заперечила автентичність викладення думок свого патрона його колишнім підлеглим і закликала слухати лише те, що говорить сам Трамп.
“Мирний” план Трампа для України
Те саме було і з більш деталізованим щодо України планом від Кіта Келлога та Фреда Фляйца. Це колишні підлеглі Роберта О’Браєна (Келлог – генерал-лейтенант у відставці, а Фляйц – ветеран ЦРУ та резидент FOX News), які працювали в апараті Ради національної безпеки в часи президентства Трампа.
Нині Келлог ті Фляйц є неформальною частиною його групи підтримки. Обидва працевлаштовані на керівних ролях у прихильному до Трампа аналітичному центрі America First (тобто “Америка понад усе”).
Але найголовніше, що це лише один з кількох Think tank-інститутів, що гуртуються навколо Трампа. Найбільш відомий – вашингтонський The Heritage Foundation, який пов’язують з Майком Попео, державним секретарем США та директором ЦРУ часів президентства Трампа і нині – одного з босів “Київстар”. Втім, жоден з цих аналітичних центрів не має ексклюзивного права виступати від імені Трампа, хоча ЗМІ часто про це забувають.
Свій план вони виклали в загальнодоступній дослідницькій роботі, опублікованій ще у квітні-2024. Ось пряме посилання для всіх охочих.
Лише в червні на їхню статтю звернули увагу світові ЗМІ, зокрема й Reuters. Журналісти звернулися до Келлога та Фляйца за роз’ясненнями, що ті радо зробили.
Що передбачає мирний план Келлога – Фляйца
- зупинка бойових дій на поточних лініях зіткнення та початок переговорів;
- припинення підтримки України з боку США у разі відмови від переговорів із Росією;
- посилення підтримки України та навіть суттєве її збільшення в разі, якщо Росія не погодиться сісти за стіл переговорів;
- відмова України від вступу до НАТО та прискорений вступ до ЄС;
- фіксація де-факто (не де-юре) російської окупації з можливістю повернутися до питання відновлення суверенітету у перспективі;
- безпекові гарантії України від Заходу способом “озброєння до зубів”.
Територіальні поступки: чи має Україна “віддати Крим і Донбас”
Цікаво, що план Келлога – Фляйца практично повторює “таємний план Трампа”, про який у квітні 2024 року писала The Washington Post.
Тоді вже традиційні для Washington Post аноніми стверджували, що план Трампа щодо України полягає в територіальних поступках Путіну, якому Україна нібито має віддати Крим і Донбас.
Неназваний співрозмовник Washington Post стверджував, що мав пряму розмову з Трампом, який зауважив, що думає нібито як Росія, так і Україна “хочуть зберегти обличчя, хочуть вийти” з війни, а мешканці деяких частин України взагалі не проти стати частиною Росії. Також видання написало, що план не остаточний і деякі члени команди Трампа, зокрема сенатор Ліндсі Грем, намагаються переконати патрона діяти більш жорстко щодо Росії.
Радник виборчої кампанії Трампа Джейсон Міллер у коментарі таблоїду New York Post назвав статтю Washington Post фейком, а прессекретарка передвиборчого штабу Трампа Керолайн Лівітт заявила, що “будь-які спекуляції про план Трампа йдуть від неназваних і непоінформованих співрозмовників, які поняття не мають, що відбувається та що відбудеться”.
Ще один цікавий збіг – через три дні після статті у Washington Post на сайті think tank трампістів America First з’явився у відкритому доступі той самий “мирний план”. Тож дуже цікаво, хто був джерелом для Washington Post.
Чи знає Трамп про цей план
Так, знає. Фляйц в літньому інтерв’ю Reuters заявив, що Трампу про цей план відомо, а також той начебто схвалив деякі пункти стратегії, але невідомо, які саме.
Я не стверджую, що він погодився зі стратегією або погодився з кожним словом, але ми були раді отримати зворотний зв’язок,
– Фляйц пояснює журналістам рівень впливу їхнього плану на Трампа.
Ці слова дають широке поле для трактування. Наразі невідомо, яким було спілкування аналітиків із Трампом і що про це думає сам Трамп, чи зрозумів він взагалі хоч щось і чи не відмахнувся, втомлений судами, від “душних ЦРУшників” банальною фразою, яку ті сприйняли як “зворотний зв’язок”.
Також невідомо, чи буде взагалі взято цю стратегію за основу або ж є якісь інші реальні стратегії “миру за 24 години”. Наприклад, такою намагалися представити іншу доповідь від іншого think tank – консервативного вашингтонського фонду Heritage Foundation, що взагалі передбачає фактичну ізоляцію США та підтримку України лише за гроші. Згодом Heritage Foundation запропонували інший варіант, зокрема відомий аналітик Аріель Коен у статті для Atlantic Council наголосив, що США у протистоянні України та Росії влаштує тільки наша перемога.
Дональд Трамп у суді / Фото Doug Mills / The New York Times
Що про це кажуть у штабі Трампа
Речник кандидата Стівен Чунг тоді ж у червні 2024 року заявив, що офіційними слід вважати лише заяви, зроблені самим Трампом або ж уповноваженими членами його кампанії, чим ясно дав зрозуміти, що Келлог та Фляйц до цього переліку не входять. Тобто ми маємо справу з приватною ініціативою.
Нічого не змінилося і в жовтні 2024 року, коли авторитетне видання Financial Times перепакувало заяви панів Келлога та Фляйца щодо України у статтю під гучним заголовком та пафосним фото самого Трампа (стаття у платній підписці).
Скриншот статті FT
Доповідачем виступив Фляйц. Він повідомив деталі та уточнив деякі моменти.
- Зокрема, у варіанті станом на жовтень 2024 року “мирний план Трампа” так само передбачає заморожування конфлікту зі створенням автономних регіонів та демілітаризованої зони, але тепер за підтримання миру будуть відповідати “європейські війська”. Не вояки США чи НАТО, а окремих європейських країн.
Вочевидь тут помітний вплив ідей президента Макрона, проте дуже сумнівно, що американські аналітики з ним це погоджували (не той рівень). Найімовірніше, це банальний популізм і гра на американську публіку (тобто виборців) з метою показати, як гарно все буде – Європа все зробить сама, поки Америка швидко ставатиме знову великою і не буде ні на що відволікатися.
До теми Війська НАТО в Україні: чому ідея Макрона знову актуальна та як Захід може відповісти Росії
- Також Фляйц повторив свою тезу про відмову Україні у вступу до НАТО та уточнив, що основним інструментом тиску на Росію будуть санкції, зокрема зниження цін на енергоносії.
Зазначимо, що це також чистої води популізм, бо США ціни на нафту та газ не контролюють монопольно. І ситуацію не змінить банальне збільшення видобутку у США або домовленості з Саудівською Аравією (вона, схоже, не проти, але є ще багато різних чинників).
І якщо команда Трампа чи навіть сам Трамп сподіваються повторити трюк 40-річної давнини від команди Рейгана (якого вочевидь хочуть наслідувати, проте, виходить кепсько, бо Рейган був державником, а не базікалом), то для таких “миротворців” є погані новини. Часи змінилися – нині не 80-і, коли Рейган вмовив Саудівську Аравію скоротити видобуток нафти в обмін на політичну підтримку та ще трохи літаків F-15 і AVACS, чим обвалив ціну на “чорне золото” та надірвав економіку СРСР, пустивши радянську імперію за вітром. Нині все куди складніше, арабам вже цього буде замало, крім того, на виднокраї є й інші негоціанти, з Китаю. І вони готові пропонувати також і захист від Ірану та його проксі гуситів. Тому легко точно не буде, хоча Росію дані араби відверто не люблять, чому доказом стало їх показне ігнорування Саміту БРІКС в Казані.
Ми заморожуємо конфлікт, Україна не поступається жодними територіями, вони не відмовляються від своїх територіальних претензій, і ми ведемо переговори, розуміючи, що остаточної угоди, ймовірно, не буде доти, доки Путін не піде зі сцени,
– Фред Флейц в інтерв’ю Financial Time видає свої думки за “Мирний план Трампа”.
Тобто план полягає у заморожуванні конфлікту за сценарієм “Мінських угод” та подальшому очікуванні на смерть Путіна. І все це має забезпечити талант Трампа вести переговори.
Він (Трамп – 24 Канал) показав, що знає, як посадити за стіл переговорів обидві сторони. Він робив це послідовно. Наступними будуть араби та ізраїльтяни, росіяни та українці,
– американський дипломат Річард Гренелл у коментарі для Financial Times нахвалює Трампа. При цьому іншу цитату (від Камали Гарріс під час дебатів) про те, що Путін з’їсть Трампа на сніданок, ніхто не воліє не згадувати взагалі.
Ось і виходить, що на папері все виглядає чудово, проте, при спробі реалізації з’являються підводні течії.
Що про мирний план Келлога – Фляйца кажуть в Україні
Хоча мирний план – лише приватна ініціатива, яка не була офіційно проголошена за дипломатичну стратегію Трампа, завдяки увазі ЗМІ він привернув увагу суспільства, тому на нього мав офіційно реагувати й Київ. Але зробили це не президент, міністр зовнішніх справ і навіть не голова Офісу Президента, а лише його радник.
У червні 2024 року Михайло Подоляк жорстко розкритикував стратегію Келлога та Фляйца, заявивши, що такий план не прийме Україна, оскільки він суперечить і її інтересам, і міжнародному праву.
Подоляк наголосив на неприпустимості заморожування війни по нинішній лінії фронту, а також натякнув, що план трампістів підігрує Путіну та його нещодавньому ультиматуму, яким той невдало намагався зірвати Саміт миру у Швейцарії.
До теми В ОП відреагували на “мирний план” Трампа щодо війни в Україні
Чого чекати далі?
Цього не знає ніхто. Трамп може не стати президентом і решту свого життя взагалі провести в буцегарні. Нині його шанси та шанси Камали Гарріс оцінюються як 50/50. Тобто є чимала вірогідність, що йому навіть не дадуть шансу спробувати замирити Україну та Росію.
Якщо Трамп все ж стане президентом, то дійсно ймовірність, що його “мирний план” буде приблизно таким, висока, але не стовідсоткова, бо в команді президента будуть і “яструби”, і “голуби”, а серед спонсорів його кампанії – американські зброярі. Не дарма ж він якось обіцяв спонсорам “бомбити Москву та Пекін”, а потім те саме обіцяв і Путіну. Щоправда, Путін на жовтневому саміті БРІКС у Казані фактично назвав Трампа брехуном, коли заявив, що не пригадує такої розмови.
Дональд Трамп і Владімір Путін / Фото AP
Якщо ж гору візьмуть “голуби”, це також не є запорукою того, що він буде реалізований, оскільки, крім президента, є ще Сенат та Палата представників (третину конгресменів також обиратимуть 5 листопада 2024 року). Також, крім позиції США, є й позиція України та інших її союзників. Це також має бути взято до уваги, тому теза “Європа за все заплатить” нічим не підтверджена й абсолютно не гарантована.
До теми Трамп вважає, що це можна зробити швидко: які рішення щодо війни в Україні він пропонує
Крім того, станом на початок 2025 року може бути зовсім інша ситуація на фронтах: Росія може опинитися в умовах браку техніки, снарядного голоду, нової мобілізації та нової хвилі економічної кризи (у жовтні після провалу Саміту БРІКС, де Росії не вдалося зруйнувати “гегемонію долара”, Центробанк Росії підвищив облікову ставку до рекордних 21%). У цих умовах переговори відповідно до стратегії Келлога – Фляйца можуть бути вже неактуальними, натомість постане потреба в переговорах із Росією вже з позиції сили.
І тут вже у пригоді стає дорожня карта, детально прописана в Безпековій угоді, що її уклали президенти Байден і Зеленський. Нагадаємо, вона містить також і юридично зобов’язувальні США моменти, позбутися чи то уникнути яких потенційному президенту Трампу буде репутаційно важко. І велике питання – чи треба?
Можливий “Мирний план Трампа” – перша частина відповідає баченню Think tank, друга та третя – баченню власне Трампа
Як бачимо, варіантів дуже багато (звісно, нікуди не зник і негативний для світу сценарій), зважити все – неможливо, тому Трамп у цій ситуації, як не дивно, все робить правильно (для себе), а саме – несеться вперед без чіткого плану дій. Як на старенькому мемі про різні стадії малюнку коня.
Але те, що підходить Трампу, на жаль, не підходить Україні. У нас має бути як план А, так і план Б, а також чимало інших. Ми маємо готуватися до всіх варіантів розвитку подій і вже традиційно очікувати найгіршого, але вірити в краще.
Источник: www.24tv.ua