В інтерв’ю американському подкастеру Лексу Фрідману політик зауважив, що Україна упродовж довгих років їхала у потягу із гарантіями безпеки, які були лише “папірцями”, передає 24 Канал.
Дивіться також Вступ України до НАТО без окупованих територій: Зеленський відповів, чи піде на це
Зеленський пояснив, чому сильні гарантії безпеки такі важливі
Так, президент згадав, що на початку своєї незалежності Україна мала гарантії безпеки у вигляді ядерної зброї. Втім, США та Росія змусили Київ відмовитися від неї. Тоді був підписаний Будапештський меморандум. На ньому гарантами безпеки України виступали 5 країн – США, Росія, Британія, Франція і Китай. У документі були прописані “запевняння”, що Україна буде територіально цілісною і з власним суверенітетом.
“Зараз потрібно було б знайти цих усіх людей і посадити у тюрьму, хто усе це придумав”, – різко висловився Зеленський про зміст меморандуму.
Президент зауважив, що після окупації Криму і частини Донеччини Україна десь тричі відправляла офіційні листи країнам – членам меморандуму.
Будапешстський договір передбачав, що Україна проводить консультації, якщо порушена її територіальна цілісність. Відповідно усі країни-гаранти мають терміново зустрітися. Втім, жодна із цих держав не відповіла на листа і не приїхала.
“Усім було пох*ру на Україну, на цих людей, на ці гарантії”, – заявив Зеленський. Він підкреслив, що не можна довіряти папірцю, в якому написано, що “повірте, ми вас врятуємо”, якщо на вас нападуть.
Із Мінськими угодами була така сама історія. З 2019 року Україна домагалася припинення вогню, відбулися сотні зустрічей. І нічого не змінилося.
Окремо Зеленський згадав, що у 2008 році президент-республіканець Буш заявив, що Україна має бути в НАТО. Але тодішня канцлерка Німеччини Ангела Меркель була проти. Вона посприяла тому, щоб перекрити Україні шлях до Альянсу.
Президент наголосив, що гарантії безпеки мають бути конкретними.
Источник: www.24tv.ua