Хіба може щось протистояти впертому дитячому «не хочу читати»? Коли батьки й приклад подають, і заохочують, і книжки купують, але не діє. Виявляється, є книжки саме для тих, хто не хоче читати. А ще — запитання, які будь-кого потроху привчать переказувати та аналізувати. Зібрали ці способи для вас.
Яку книжку порадити тому, хто не любить читати? Експерти-освітяни мають поради стосовно цього.
1. «Риба на дереві» Лінда Муллі Гант (видавництво Vivat)
Книга розповідає про труднощі Еллі Нікерсон, яка не вміє читати, хоч вже у шостому класі. Вона страждає через знущання однокласників, та історія подана з гумором, без зайвого драматизму. Але згодом дівчинка усвідомлює: якщо людина долає проблему, це робить її не гіршою за інших, а сильнішою. Наприкінці книги в Еллі діагностують дислексію, і вона виявляє, що в кожного є сильні сторони та труднощі. Книга сповнена настанов та порад для тих, кому важко читати.
2. «Дівчата можуть усе»
А також інші комікси, графічні романи, які доступні для будь-якого віку та рівня навичок читання. По-перше, там короткі речення та візуальна підтримка. По-друге, комікси підійдуть для школярів зі синдромом дефіциту уваги, бо потребують коротших періодів зосередження, ніж інші книги.
У коміксі «Дівчата можуть усе» розповідається про пригоди чотирьох героїнь, які вважають себе IT-дівчатами та винахідницями. У невеликому місті ІТ-компанія оголосила конкурс серед школярів: потрібно створити винахід, що змінить світ на краще.
3. «Щоденник слабака» Джефа Кінні (видавництво КМ Букс)
Теж комікс. Бестселер про Ґреґа Гефлі, який завершив початкову школу і вважає, що солодке дитинство минуло. Як виживати серед рослявих і недобрих підлітків, які вже голяться? Ґреґ не втрачає оптимізму й ділиться веселими пригодами й порадами. Історії короткі, не потребують великих зусиль. А почуття, що ти не такий, як усі, безпорадний, часто близькі дітям зі складнощами у навчанні. Це змушує співпереживати герою.
4. «Дім дивних дітей міс Сапсан»
Книга має достатній діапазон характерів, щоб привабити різних дітей. Старовинні та дещо моторошні світлини притягують до себе, стають таємним входом до книги. Можна розпочати з розглядання їх, обговорення припущень, хто зображений та які пригоди на нього чекають.
5. «Поклик монстра» Патріка Несса
У головного героя, 12-річного Конора, помирає мати. Він не хоче жити з бабусею за її правилами. Тож нічний монстр, який так раніше лякав уночі, поступово стає другом. Але історії, які він оповідає підлітку, змушують по-новому глянути на близьких, на те, якими складними є зазвичай люди. Зло може видаватися добром та навпаки. Похмура неприязна людина насправді є турботливою та люблячою, а товариська і приємна — маніпулятором.
Коротенькі історії легко читати, а спільний герой спонукає продовжувати. Зацікавить тих дітей, що полюбляють історії про монстрів. Але книга лише маскується під страшні оповідання, насправді вона про переживання втрати, родинне тепло та прийняття.
3 бонусних поради для «нечитайликів»
1. Розпочніть з аудіокниг
Зазвичай діти, яким важко читати, здатні знайти свій улюблений сюжет «на слух». Важливо, щоб щось настільки сподобалося, що школяр прагнув слухати це знов і знов. Для цього їх варто разом обговорювати, шукати щось за інтересами вашої дитини (чи учня). Якщо «родзинка» знайшлася, запропонуйте слідкувати за сюжетом одночасно по книзі та по аудіо. Поступово книга перестане лякати, і тоді знайомий текст вже захочеться перечитати.
2. Хай читають, але не книги
Учні, яким важко чи не подобається читати, вважають, що обсяг роботи, пов’язаної з «книгою», лякає. Тож хай це будуть кулінарні рецепти, спортивні журнали. Гарний варіант: інтерв’ю улюблених музикантів та статті про них, тексти пісень.
Полюбляє лише комп’ютерні ігри? Хай читає фанфіки (фанатські тексти) за їхніми мотивами. Так, звучить як святотатство, але це діє. Переконайтеся, що у тексті немає нічого 18+. Такі фанфіки можна знайти. Хай у них низький літературний рівень, вважайте, це ліки, а не страва для гурмана. Якщо дитина відчуває, що чогось не вистачає, заохочуйте самій вигадувати та записувати історії. З цього теж починається цікавість до книжок.
3. Один книжковий анонс — щодня
На занятті, якщо ви вчитель, або вдома перед сном, виділіть 10 хвилин, аби зачитати такий собі анонс книжки. Це постійно має бути нове видання. Не йдеться про те, що написано про текст на перших сторінках. Все має бути як у кіноанонсі або рекламі: супер яскраві подія чи діалог, які інтригують і спонукають дізнатися, що далі. Знайдіть найцікавіше, динамічне місце у тексті й зупиніться на вістрі подій. Також можна переглянути разом буктрейлери. Зробіть це вашою традицією. Якщо дитина зацікавиться, придбайте цю книгу: всі відповіді там.
Як розговорити того, хто читає мовчки
Дитина читає? Ура! Але ви не знаєте, наскільки вона усвідомлює прочитане, що виносить з того? Запитання, аби провести успішне засідання Книжкового клубу, стануть у пригоді вчителям та учням, батькам та дітям при обговоренні книжки. Вони не про перевірку знання тексту. Але дуже несхожі на типові завдання з підручників, тому дають змогу маленьким читачам поділитися враженнями. А ще — підвищують зацікавленість у читанні, а це саме те, що нам треба.
1. Тобі хотілося повільно насолоджуватися історією або швиденько дізнатися, що у фіналі?
2. Який момент у книзі — твій улюблений?
3. А який момент не сподобався?
4. Ти перечитував(ла) якісь уривки? Якщо так, які саме?
5. Чи хочеш прочитати ще одну книгу цього автора?
6. Чи вплинуло прочитання книги на твій настрій? Якщо так, то як саме?
7. Що найбільше вразило в книзі?
8. Що ти подумав, коли прочитав назву?
9. Як змінилася думка про книгу, коли ти її прочитав (ла)?
10. Якби треба було дати книжці нову назву, якою б вона була?
11. Якби можна було щось запитати автора, що б це було?
12. Ця книга схожа на інші книги чи сюжети фільмів?
13. Чи згадаєш ти про цю книгу за кілька років?
14. Чи колись виникне бажання її перечитати? Чому так або чому ні?
15. Кому ти дав би прочитати цю книгу?
16. Чи є запитання з книги, про які ти все ще думаєш?
17. Якому герою ти найбільше співпереживаєш?
18. Якби довелося помінятися місцями з одним персонажем, хто б це був?
19. Чи є персонажі, яких ти насварив(ла) би? Що їм варто сказати?
20. Хтось з персонажів дратував тебе? Чому?
21. На когось із героїв ти хотів би бути схожим?
22. Який поворот історії тебе здивував?
23. Вдалося вгадати фінал? У який момент?
24. Що буде з героями після офіційного закінчення книги?
25. Хотілося б дізнатися про інші пригоди героїв? Якщо одного, то кого саме?
26. Що ви думаєте про структуру книги? Чи добре це послужило історії?
27. Чи є бажання прочитати більше книг, дія яких відбувається в ті ж роки та в тому ж місці?
28. Чи здається книга реалістичною? Чи так і буває у житті?
29. Чи є у книзі щось, що схоже на твоє життя?
30. Яку б фразу ти би взяв (ла) собі як статус у соцмережі?
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media