НМТ 2024: поради з підготовки з історії, української та англійської мови

НМТ 2024: поради з підготовки з історії, української та англійської мови - INFBusiness

До НМТ 2024 залишаються лічені тижні. Але ще є час встигнути повторити матеріал, продумати свою стратегію розподілу часу під час тестування та полегшено видихнути. Вчителі Всеукраїнської школи онлайн підготували експрес поради якраз для останніх днів перед іспитом.

Поради з історії дає Артур Бабенко,
вчитель історії, автор уроків ВШО

НМТ 2024: поради з підготовки з історії, української та англійської мови - INFBusiness

Які теми повторити?

Для НМТ з історії варто повторити всі теми. Проте враховуючи специфіку демонстраційних тестів — більша частина запитань буде по подіях 20–21 століть, тобто від 18 і до 32 теми за офіційною програмою підготовки

Для вивчення чи повторення матеріалу можна скористатись курсами ВШО, в яких враховано вимоги програми НМТ. Ось тут курс з історії України за 10 клас, а тут — за 11 клас.

І хоч відео уроків ВШО можна знайти на Youtube, але я рекомендую зареєструватись на сайті, бо там ви після перегляду відео зможете одразу пройти тести і закріпити матеріал. На Youtube такої можливості не буде.

НМТ 2024: поради з підготовки з історії, української та англійської мови - INFBusiness

Звісно, не варто ігнорувати і попередні періоди, тобто теми з 6 до 17. І як правило, найскладнішим з цих тем є період «Руїни», під час якого була величезна кількість подій та дійових осіб на території Гетьманщини. Для систематизації інформації з цієї теми рекомендую переглянути лаконічні та доступні для розуміння відео з цієї теми:

Відео 1Відео 2

Відео 3Відео 4

Як готуватися, коли до іспиту лишається кілька тижнів?

Серед найкращих і перевірених досвідом практик вивчення матеріалу є:

  • Переказ: коли вчите новий матеріал, спробуйте його за деякий час переказати. Або ще краще, домовтесь із друзями і розповідайте один одному ту чи іншу тему.
  • Інтервальні повторення. Через деякий час інформація забувається, тому її варто повторювати через певні проміжки часу: через кілька годин після вивчення, наступного дня, за 3 дні. Але самотужки слідкувати за цим важко. Тому я рекомендую використовувати програми Anki чи Quizlet. У цих застосунках вже запрограмовано інтервальні повторення, і через них ви можете вивчати дати, терміни, постаті та візуальні джерела. Звісно, можна знайти вже готові картки, але я рекомендую створити картки власноруч, бо в процесі створення ви вже почнете все запамʼятовувати.
  • Найголовніше: ТЕСТИ! Я не просто так написав капслоком. Саме виконання тестів дозволить вам повторити, перевірити власні знання та звикнути до такої форми перевірки. Тим паче, що частина тестів із попередніх років точно буде використана і в цьогорічному НМТ. Що більше виконаних тестів, тим кращий результат!

Як розподілити час на тесті?

З історії України буде 30 запитань. І сам тест з історії входить до другого блоку тестування. Тобто ви зможете почати виконувати завдання з історії після тестів із української мови та математики, а також перепочинку.

На виконання тесту з історії надається 2 години. Цього більш ніж достатньо. Тому я рекомендую спочатку «пробігтись» очима по всіх питаннях. Бо навіть якщо ви не будете давати одразу відповідь, ваш мозок у фоновому режимі почне аналізувати інформацію. Тож коли ви знову повернетесь до завдання, зможете швидше пригадати відповідь, звісно за умови, що ви вчили матеріал. Спочатку я рекомендую відповідати на прості запитання і тільки потім виконувати складні.

Поради з англійської мови дає Лілія Чиж, старша викладачка мережі шкіл англійської мови Green Country, авторка уроків ВШО для 10–11 класів

НМТ 2024: поради з підготовки з історії, української та англійської мови - INFBusiness

Які теми повторити?

Програма НМТ охоплює вичерпний список лексичних та граматичних тем, які вивчаються на уроках англійської мови згідно з чинною програмою. Ось тут можна знайти повний перелік тем. Звісно, коли на підготовку залишається не так багато часу, охопити все дуже складно. Тому обираючи, що повторювати, раджу сфокусуватися на такому:

1. Лексика: прогляньте список лексичних тем згідно з програмою та оберіть ті, в яких ви найменше впевнені. З досвіду додам, що в НМТ досить часто можна зустріти тексти про мистецтво, подорожі, наукові досягнення, спорт та дозвілля. Тож бажано мати лексичний запас із цих тем, щоб орієнтуватися у змісті тестових завдань.

Відповідну лексику можна знайти онлайн, використовуючи тематичні картки в Quizlet або навіть попросити Chat GPT згенерувати для вас підбірку слів на тему [Art] (не забудьте вказати рівень слів B1-B2).

Але, як на мене, лексику варто засвоювати в контексті. Тому раджу знайти відповідні тематичні блоки на платформі Всеукраїнської Школи Онлайн. Уроки, розроблені нами для 10–11 класів містять всі ключові теми та допоможуть опрацювати слова через вправи, аудіо та тексти. 

2. Граматика: якщо для вас не зовсім очевидна різниця між Past Simple та Present Perfect, раджу почати з повторення. Впевнено знати базовий матеріал — це вже гарантовані бали за питання простішого рівня. Далі можна переходити до складніших структур. Але перш ніж заглиблюватися в тонкощі пасиву чи умовних речень, раджу впевнитися, що ви розумієте різницю між «other / another / the other», помічаєте в тексті артиклі та множину, відрізняєте злічувані іменники від незлічуваних та перекладаєте речення у правильному часі. Такі нібито очевидні речі значною мірою впливають на результат, оскільки завдання на читання теж вимагають знання цих нюансів.

Для відпрацювання граматики існує багато корисних ресурсів що містять правила та вправи. Ось деякі з них:

  • https://www.perfect-english-grammar.com/
  • https://learnenglish.britishcouncil.org/grammar
  • https://test-english.com/
  • https://www.english-4u.de/

НМТ 2024: поради з підготовки з історії, української та англійської мови - INFBusiness

Але варто памʼятати, що завдання НМТ мають на меті перевірку не лише окремих правил, а розуміння їхньої взаємодії в мові. Щоб навчитися помічати ці звʼязки і закономірності, варто постійно проходити тести минулих років. Тут важливо проводити роботу над помилками:

  • Читання (завдання 1–3): знайти в тексті докази того, що ваша відповідь була хибною та виокремити інформацію, що вказує на вірний варіант.
  • Читання (заповнення пропусків): звертати увагу не лише на контекст, а й на граматичний аспект (правильна відповідь має узгоджуватися за часом, особою, числом і т.д)
  • Використання мови (лексична частина): опрацювати всі слова з ряду та переконатися, що ви точно розумієте всі відтінки значень слова. Тут допоможуть словники, наприклад https://dictionary.cambridge.org/.
  • Використання мови (граматична частина): знайти пояснення правила на одному з наведених вище ресурсів, закріпити виконанням вправ за темою.

Як готуватися, коли до іспиту лишається кілька тижнів?

Щоб структурувати свій багаж знань, раджу вести нотатки. Це може бути як записник, так і документ з замітками на компʼютері, де варто виділити місце під різні потреби:

  • корисні посилання (ресурси, які вам допомогли, і які не хотілося б загубити);
  • граматика (тут можна візуалізувати граматичні поняття, створити mindmaps для кращої організації правил, занотувати важливі моменти, які постійно забуваєте);
  • лексика (не варто виписувати все. Краще лишити лінк на відповідний квізлет чи урок ВШО або сфокусуватися на нюансах як-от різниця між схожими словами);
  • вправи (тут можна не лише виконувати завдання, а ще й намагалися створювати власні приклади речень у відповідній граматичній структурі чи з уживанням нової лексики).

Як розподілити час на тесті?

Під час тесту, як би це банально не звучало, головне бути спокійним і не нервувати. Не варто починати виконання завдання з читання всього тексту або кожного завдання до нього. Ось «універсальні» стратегії для кожного з типів завдань»:

Завдання з вибором однієї правильної відповіді:

  • Поглянути на заголовок та «просканувати» текст, щоб зрозуміти, про що там може йтися.
  • Уважно прочитати перше завдання (без варіантів відповіді) / речення з пропуском та «спрогнозувати» можливу відповідь.
  • Переглянути наявні варіанти та порівняти з вашою попередньою відповіддю.
  • Якщо не можете дати однозначну відповідь, викреслити очевидно зайві варіанти та знайти докази (в контексті чи граматично), які підтверджують чи відкидають решту варіантів.
  • Перечитати речення з обраною відповіддю та переконатися, що воно «звучить» коректно.
  • Завдання на встановлення відповідності:

  • Уважно прочитати перший текст, виокремити головну ідею та ключові деталі.
  • Проглянути можливі варіанти та знайти той (ті), що підходять найкраще.
  • За необхідності, виділити ключові фрази та обрати єдиний варіант з кількох можливих.
  • Переконатися, що попередньо обрані варіанти не підходять ліпше до інших текстів.
  • Щодо пріоритетності завдань, головне не зациклюватися на одному питанні занадто довго. Краще присвятити цей час вирішенню наступних та повернутися до проблемного в кінці. Так ви точно вирішите більше завдань.

    Поради з української мови дає Артур Пройдаков, переможець премії Global Teacher Prize Ukraine 2021, автор уроків ВШО

    НМТ 2024: поради з підготовки з історії, української та англійської мови - INFBusiness

    Які теми повторити?

    Варто повторити тему: «Синтаксис». Зверніть увагу на тему «Члени речення», бо це визначальна тема для подальшого розуміння простого речення, простого ускладненого речення, складного речення. Раджу переглянути уроки на ВШО за цими темами. додати лінки У них дуже чітко та структуровано подано матеріал.

    Як готуватися, коли до іспиту лишається кілька тижнів?

    Насамперед — стабільно та систематично працювати, виконувати тести, опрацьовувати конспекти. У мене є власний метод, що точно діє: виписувати потрібну інформацію та розміщувати її по всій квартирі, щоб ці правила, винятки чи орфограми стабільно були перед очима — наприклад, на холодильнику або на екрані телефона.

    Як розподілити час на тесті?

    Ось стратегія, яку я раджу: виконуйте завдання за структурною послідовністю. Але обов’язково по завершенні розв’язання тесту поверніться до тестів та перегляньте ще раз зазначені відповіді. Спробуйте подивитися новим поглядом на них.

    Поділитися цією статтею

    Источник: www.osvitoria.media

    No votes yet.
    Please wait...

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *