Іван-чай: до якого часу можна збирати та як правильно його обробляти

Іван-чай: до якого часу можна збирати та як правильно його обробляти - INFBusiness

Досвідчені травники збирають іван-чай в певний час. Тільки з правильно зібраної сировини, можна приготувати смачний і корисний чай. Такий чай набагато дешевший і смачніший китайського та індійського, інформує Ukr.Media.

Чим корисний іван-чай

В кінці червня з'являються квіти в іван-чаю. Ця рослина відома також під назвою кипрей. У XVIII столітті, на Русі, чай зі зніту був дешевою альтернативою індійському або китайському чаю. А деякі, нечисті на руку, продавці, додавали іван-чай в дорогі заморські чаї для збільшення ваги.

Прості люди полюбили напій з цієї рослини за його доступність, користь і приємний смак. Офіційна медицина, поки, не визнає лікувальних властивостей зніту, а травники лікують ним нервові хвороби, розлади травлення і навіть онкологію.

Дуже багато в листі зніту вітаміну C — в 5 разів більше, ніж в цитрусових. Крім цього, багата ця рослина:

  • залізом;
  • марганцем;
  • міддю.

Іван-чай — відмінний антиоксидант, який підвищує імунітет і стабілізує формулу крові.

Чай роблять з листя, а також пагонів рослини. Деякі збирають і квіти. Цю рослину дуже люблять бджоли. Тому поруч з місцями її зростання завжди знаходяться вулики.

Насіння іван-чаю покрите ніжним пухом, який деякі сільські жителі використовували, в колишні часи, щоб набивати подушки.

Навіть корінь зніту знайшов застосування в харчовій промисловості. Він містить велику кількість вуглеводів і білка, тому його сушать, перемелюють і додають в борошняні вироби.

Як правильно заготовлювати сировину для чаю

Для того, щоб отримати ароматний і смачний напій зі зніту, слід вчасно зібрати рослинну сировину і правильно її ферментувати.

Безумовно, сировину для приготування чаю, слід збирати далеко від проїжджих доріг, залізниць, промислових підприємств, ферм, звалищ.

Для збору слід вибирати погожий день, без опадів. Збирати сировину краще вранці, коли роса на листках випарується.

Для збору іван-чаю існує правило — найсмачніший чай виходить з листочків рослини, яка зовсім недавно зацвіла або готується зацвісти.

Цвіте кипрей до кінця липня. Знавці радять збирати верхні молоденькі листочки. Вони мають бути:

  • здоровими;
  • чистими;
  • зелененькими;
  • неушкодженими комахами.

Зібрану сировину краще складати в полотняний мішечок.

Сушка і ферментування сировини

Прийшовши додому, зібрану сировину слід промити від пилу (але деякі радять не мити), а потім розмістити її на картоні або папері, а можна і на тканині, в тіні, для просушування. Але просто висушити листя зніту недостатньо, його слід ферментувати, тоді воно буде віддавати напою насичений смак і чудовий аромат.

Сушать листя протягом доби, воно повинно трохи підв'ялитися. Сировину, в процесі сушіння, слід перемішувати. Однак, пересушувати її не можна. Коли листочки підв'яляться, сушку слід припинити.

Наступний етап — ферментація. Підв'ялене листя скручують в трубочки, щоб воно дало сік. Потім його складають в емальований посуд, накривають вологою щільною тканиною і поміщають в тепле місце. Якщо є можливість, зверху на листя, кладуть вантаж.

При температурі від +25°C до +27 °C, сировину слід тримати від 9 до 20 годин (хто як любить). Але добу — багато. В процесі ферментації, в листі відбувається окислення, при якому запах трави з нього йде, а з'являється приємний квітковий аромат. Для отримання зеленого чаю, досить ферментувати 3-4 години.

Заключний етап приготування чаю — сушка в духовій шафі. Ферментоване листя дрібно ріжуть і розкладають на деко, яке застелили попередньо пергаментом. Шар листя повинен бути тонким. Зверху сировину накривають бавовняним або лляним полотном, або пергаментним папером.

Деко поміщають в попередньо розігріту до + 50°C духовку. Сушать листя близько двох годин, при цьому дверцята духовки повинні бути прочинені.

Правильно висушений чай не повинен розсипатися майже в пил — він повинен просто легко ламатися. Сушать чай не тільки в духовій шафі, але і на сонечку, а також в сушарці для овочів.

Правильне зберігання і заварювання чаю

Зберігають чай в залізній або скляній ємності, що добре закривається. Перед тим, як починати його пити, потрібно (для більш насиченого смаку і аромату), витримати чай тижні два-три.

Кипрейний чай можна заварювати як моночай, а можна, для надання йому особливих ноток, змішувати з іншими травами і спеціями:

  • материнкою;
  • листям чорної смородини;
  • рутою;
  • листям суниці;
  • імбиром;
  • шипшиною;
  • листям малини;
  • сушеними яблуками;
  • цедрою цитрусових.

Чай з іван-чаю заварюють у звичайному заварювальному чайнику — на півлітра води беруть 2-3 чайної ложки заварки. Заливають окропом і настоюють 15 хвилин. Наварювати такий чай можна кілька разів. Краще пити готовий чай без цукру — з медом або сухофруктами.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *