Шість рослин, якими рятували людей у великій вітчизняній війні

Шість рослин, якими рятували людей у великій вітчизняній війні - INFBusiness

Доводилося обходитися тим, що було під рукою, інформує Ukr.Media.

З перших днів Великої Вітчизняної війни в країні стала гостро відчуватися нестача лікарських засобів. Фармацевтичні підприємства були зруйновані або евакуйовані.

Величезну територію європейської частини країни, на якій в мирний час велися заготівлі лікарської сировини, окупували загарбники. В цих умовах лікарі змушені були звернутися до цілющої сили вітчизняної флори. Які рослини допомагали рятувати людські життя?

Береза

Порошок з березових бруньок використовували для лікування ран, які повільно гояться, екземи, гнійничкових захворювань шкіри, профілактики відморожень. Його змішували з несолоним свинячим топленим або яловичим салом, парафіном, невеликою кількістю йоду або кількома крупинками марганцівки і отримували чудову мазь. Нанесення такої суміші на рани дозволяло швидко очистити їх від гною і прискорити загоєння.

Шість рослин, якими рятували людей у великій вітчизняній війні - INFBusiness

Допомагала береза і від корости. З кори дерева добували дьоготь, змішували його з толом (вибухова речовина), свинячим жиром і втирали у хворі місця, потім змивали в лазні. Досить було 2-3 таких процедур.

Вітамінний настій із березового листя повертав пораненим втрачені сили.

Торф'яний мох

З роллю перев'язувального матеріалу в роки війни успішно справлявся торф'яний мох. Стебло і листя рослини містять порожні клітини-резервуари, завдяки яким воно здатне вбирати в себе величезну кількість води, в 6 разів більше, ніж вата, у 20 разів більше власної ваги. Цю властивість і використовували медики.

Шість рослин, якими рятували людей у великій вітчизняній війні - INFBusiness

Мох збирали, ретельно висушували і наносили на рани. Рослина вбирала в себе кров і гній, а крім того, надавала антибактеріальну, протизапальну, ранозагоювальну і знеболюючу дію, яка пояснюється наявністю фенольних сполук.

Лимонник китайський

В 1942 році були організовані ґрунтовні дослідження лікувальних властивостей лимонника китайського. Рослина привернула увагу вчених своїми властивостями швидко відновлювати сили, надовго зберігати бадьорість духу і гостроту зору, про які стало відомо з розповідей тайгових мисливців, записаних радянським ботаніком і географом Ст. Л. Комаровим ще в кінці XIX століття.

Шість рослин, якими рятували людей у великій вітчизняній війні - INFBusiness

З ягід лимоннику, зібраних в далекосхідних лісах, стали готувати настоянку і відправляти її в госпіталі. Препарат використовували для лікування ран, що погано гояться, і виразок, видавали льотчикам для посилення гостроти зору в нічний час.

Сосна

Запобігти епідемії цинги в блокадному Ленінграді допомогла сосна, а точніше — її хвоя, з якої готували настій за методом, розробленим вченими Всесоюзного науково-дослідного вітамінного інституту під керівництвом А. Д. Беззубова. Знадобився досвід лікування захворювання двохсотлітньої давності.

Шість рослин, якими рятували людей у великій вітчизняній війні - INFBusiness

Щоранку виснажені жінки вирушали на збір хвойних лап, які потім доставляли на заготівельні пункти. 100-200 г зеленуватого хвойного напою забезпечували добову потребу організму у вітаміні С. А ще з голок хвої витягували каротин і його масляним розчином лікували обмороження.

Календула

Не одне життя під час Великої Вітчизняної війни врятувала мазь на основі календули, яка володіє активною ранозагоювальною і дезінфікуючою дією. Її застосовували при лікуванні гнійних ран.

Шість рослин, якими рятували людей у великій вітчизняній війні - INFBusiness

У воєнні роки вивченню властивостей рослини було присвячено чимало наукових робіт. З'ясувалося, що її антисептичні властивості забезпечують ефірна олія і саліцилова кислота, присутні у складі квіток календули.

Глід

В якості ефективного замінника дефіцитних серцевих препаратів військові медики використовували рідкий спиртовий екстракт плодів глоду. Цей доступний засіб був рекомендований вченим секретарем Фармацевтичного комітету вченої Медичної ради Міністерства охорони здоров'я СРСР, кандидатом фармацевтичних наук О. Ю. Шассом.

Шість рослин, якими рятували людей у великій вітчизняній війні - INFBusiness

Екстракт глоду видавався солдатам для зміцнення серцево-судинної і нервової систем. Він дозволяв полегшити біль в області серця, знизити тиск, зняти сильне збудження нервової системи, відновити сон.

Основними збирачами і заготовниками лікарських рослин у військові роки були діти. У вільний від навчання час вони вирушали на луки і ліси, збирали трави, а потім сушили їх і відправляли на фронт, в госпіталі.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *