5 причин, чому громаді необхідна стратегія розвитку освіти

5 причин, чому громаді необхідна стратегія розвитку освіти - INFBusiness

 Як громади з деокупованих територій можуть підвищувти якість освіти, залучати кошти для відновлення та розбудови, ефективніше використовувати наявні ресурси? Допоможе стратегія розвитку освіти. Як розробити такий документ і від початку зробити його якісним, розповідає команда ГС «Ре:Освіта». 

Разом із визволенням Київщини навесні 2022 року українське врядування повернулося на понівечені російськими окупантами території. Одна з таких — Великодимерська громада, з якою «Ре:Освіта» почала співпрацювати одразу після звільнення від агресора. Спільно ми пройшли складний шлях від кризового реагування до роботи над майбутнім освіти.

Одразу після деокупації основне завдання — стабілізувати ситуацію: знайти, де навчатись дітям, школи яких зруйновані, зрозуміти, скільки учнів та вчителів продовжуватимуть жити в громаді, та налаштувати систему освіти відповідно до нових реалій.

Однак наступний виклик — це системне відновлення, яке потребує стратегічного бачення, якісного діалогу з батьками, учнями, освітянами та роботодавцями, а також здатності привабити в громаду кошти та людей. Для кожного із цих процесів знадобиться стратегія розвитку освіти.

Написання стратегії — спосіб комплексно поглянути
на ситуацію в громаді

Війна кардинально змінила умови, в яких живуть українські громади. Сьогодні неможливо просто відтворювати стару модель роботи — це шлях у нікуди.

Щоб уникнути загроз і вигідно використати сильні сторони вашої території та людей, потрібно передусім їх усвідомити. Написання стратегії — можливість це зробити. Інструментарій, який використовується під час створення цього документа, дозволяє побачити всі аспекти життя громади, викрити навіть приховані слабкості та загрози, віднайти неочевидні можливості.

Якщо пройти шлях створення стратегії якісно, то вже сам процес допоможе зробити управління освітою в громаді кращим та ефективнішим.

Стратегія допомагає залучити кошти

Залучення коштів від держави чи міжнародних організацій — складне завдання. Важливо переконати, що ви зможете використати ресурси ефективно та з максимальною користю для людей.

Стратегія — документ, який допомагає це зробити. На її основі розробляється план, визначаються необхідні ресурси, плануються витрати громади так, щоб досягти поставлених цілей. Наявність стратегії допомагає переконати донора дати кошти саме вашій громаді, адже це можливість не лише зробити хорошу справу, а й стати частиною історії успіху.

Стратегія — це також важливе зобов’язання, яке беруть на себе, зокрема, депутати місцевої ради. Пройшовши один раз важкий шлях вироблення, узгодження та ухвалення стратегії на рівні депутатів вашої ради, освітні управлінці зможуть апелювати до цього документа та ефективніше захищати позиції системи освіти, коли формуватимуть бюджет громади.

Поліпшення якості освіти та ефективне використання ресурсів

Щоб система освіти працювала добре, не достатньо знайти гроші, хороших управлінців і вчителів. Має бути план, який допомагає отримати максимум ефективності з кожної залученої гривні, вкладених зусиль і часу.

Стратегія допомагає скоординувати бюджетне планування так, щоб ресурси використовувались ефективно. Люди також краще розуміють спільну мету, а отже можуть запропонувати власні таланти та вміння для її досягнення.

Наявність стратегії — це вимога держави

Щороку держава в особі Уряду та Міністерства розвитку громад та територій спонукає місцеві органи влади до написання власних стратегій. Системно оновлюються рекомендації до створення таких документів, змінюються вимоги, додаються інструменти, щоб зробити планування легшим та зручнішим.

Наявність чинної та актуальної стратегії розвитку (загальної та секторальних) — додатковий спосіб якісно виділити свою громаду на фоні інших. Це може грати вирішальну роль під час розподілу субвенцій та загалом формує ставлення до вашої громади на найвищому рівні.

Стратегія приваблює людей

Саме люди — запорука успіху громади та, загалом, сенс її існування. Без них це лише земля та купка будівель. Зараз ми живемо в часи високого рівня міграції — як внутрішньої, так і зовнішньої. Переконати людей залишитися або свідомо обрати вашу громаду для життя — це необхідна запорука успіху.

Якість і доступність освіти — один із ключових факторів, чому люди обирають жити на певній території чи переїздити до неї.

Покажіть, що у вашій громаді дбають про дітей, створіть умови, за яких батьки зможуть спокійно працювати та сплачувати податки до місцевого бюджету, допоки їхні діти зростають та розвиваються в безпеці. Переконайте освітян, батьків та учнів, що вони — пріоритет вашої громади, і люди стануть вирішальним фактором вашого зростання.

А зробити це можна зокрема через стратегію розвитку системи освіти. Вона дає можливість чіткіше спілкуватися з мешканцями, зробити їх частиною єдиної команди, яка будує краще життя у громаді, подарувати почуття спільної мети.

Спільна мета допомагає залучати людей до змін, а також дарує надію, що майбутнє є і воно краще за теперішнє. Це впливає на рішення жити у громаді та інвестувати свій час саме в її розвиток.

Покроково, як ми працювали над стратегією, описано в методичних рекомендаціях, які ми змогли розробити завдяки підтримці Міжнародного фонду «Відродження». Вони відкриті для всіх охочих, тож якщо ви плануєте ініціювати створення стратегії розвитку освіти у своїй громаді, цей документ вам стане у пригоді.

Стратегія розвитку освіти в деокупованих громадахСтратегія розвитку освіти в деокупованих громадах

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *