Дослідження якості освіти у школах в умовах війни

Дослідження якості освіти у школах в умовах війни - INFBusiness

Зображення: Storyset

Який рівень знань з математики та української мови мають нинішні учні середньої школи? Державна служба якості освіти та проєкт «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) провели дослідження якості освіти в школах в умовах воєнного стану. Учні 6 та 8 класів пройшли тестування з української мови та математики. Як відбувалося дослідження? Якими були результати тестів та що на них вплинуло? Про це Руслан Гурак та Олена Заплотинська розповіли під час презентації.

Як відбувалося дослідження?

Дослідження якості освіти у школах в умовах війни - INFBusiness

Руслан Гурак, голова Державної служби якості освіти України

Такі моніторинги ми почали проводити під час пандемії, адже було цікаво, як вона вплинула на результати навчання учнів. Тоді ми погодили, що будемо проводити подібні дослідження щорічно. І тестування, які відбулися цього року для 6 і 8 класів, також відбудуться у 2024 і 2025 році. Оскільки нам важливо бачити тенденції прогресу чи регресу в освітніх здобутках школярів.

Саме тестування було частиною комплексних заходів. Перед ним ми провели опитування директорів шкіл, учителів і батьків. Та дізналися їхню думку про те, чи вплинула війна і ковід на результати навчання учнів.

Після цього ми провели власне саме тестування. А у вересні ще виміряємо соціально-емоційні навички, якими володіють школярі.

Зі свого боку ми висунули декілька гіпотез, що на нашу думку суттєво могло вплинути на результати навчання учнів під час війни.

За нашими припущеннями це були:

  • обмежений доступ до освітнього процесу;
  • погіршення психологічного стану, а саме втрата мотивації учасників освітнього процесу;
  • втрати у навчальному часі;

Щодо опитування, то звісно і педагоги, і батьки зазначили, що на їхню думку є зниження результатів навчання учнів з різних дисциплін. І вони різняться залежно від регіону, школи чи умов навчання.

Наше дослідження мало мету підтвердити або спростувати припущення, які були задекларовані вчителями.

Методологія дослідження

Експерти УЦОЯО та команда SURGe розробили тести. Вони пройшли відповідні експертизи, щоб  відповідати всім вимогам стандартизованого тесту.

Спільно з Інститутом освітньої аналітики ми розробили репрезентативну вибірку, туди увійшли 280 шкіл України з усіх регіонів. Ми вибрали школи з міста і села, спеціалізовані заклади і неспеціалізовані школи, які навчалися онлайн і очно.

Також до цієї вибірки були долучені учні, які знаходилися за межами України та навчалися онлайн в українських школах. Та учні, які є внутрішньо переміщеними особами.

Тести проводили у 6 і 8 класах з математики й української мови. У кожному тесті взяло участь близько 6000 учнів.

Щоб забезпечити доброчесність і відповідальну організацію цієї роботи, тестування відбувалося в школах. Учні використовували шкільні комп’ютери, і за цим процесом спостерігали експерти, які дбали, щоб не було порушень академічної доброчесності.

Діти, які перебували за кордоном, брали участь у такому тестуванні онлайн. І до них також висувалися певні вимоги: мала бути постійно увімкнена камера, щоб ми спостерігали за процесом тестування.

Тестування відбувалося на платформі Всеукраїнської школи онлайн, де кожен учень мав свій кабінет. А результати навчальних досягнень учнів були розділені за 4-рівневою шкалою: початковий, середній, достатній і високий.

Результати тестування

Дослідження якості освіти у школах в умовах війни - INFBusiness

Олена Заплотинська, керівниця ініціативи забезпечення доступу до шкільної освіти проєкту SURGe

Тести, які виконували учні, були здебільшого оптимальної складності та легкими. Складних завдань було дуже мало. Також тести базувалися на матеріалі за попередні два роки. Тобто, якщо йдеться про учнів 6 класу, то це завдання за 5-6 клас, відповідно для 8 класу — за 7-8 клас.

Враховуючи обставини останніх двох років, йдеться про матеріал, який учні не дуже добре опанували, з яким ще треба працювати в цьому навчальному році.

Результати

Учні 6 класу здебільшого розташувалися на середньому рівні, тобто змогли отримати до половини можливих балів за тест.

Математика

Початковий рівень — 7%

Середній — 64%

Достатній — 24%

Високий — 4%

Дослідження якості освіти у школах в умовах війни - INFBusiness

Українська мова

Початковий рівень — 1%

Середній — 66%

Достатній — 32%

Високий — 2%

Дослідження якості освіти у школах в умовах війни - INFBusiness

З математики учням найскладніше давалася тема, пов’язана з геометрією: фігури, величини. З цими завданнями не змогла впоратися половина учнів, вони не виконали жодного завдання цього розділу. І лише 7% учнів змогли впоратися з усіма завданнями.

На такий результат могло вплинути те, що ці діти почали вивчати геометричні поняття в 4 класі — два роки тому. Саме тоді, коли почалася пандемія. І фактично весь період вивчення цієї абстрактної теми для них відбувався онлайн.

Результати учнів 8 класу трішки кращі. Здебільшого діти так само мають середній бал, але є більша кількість учнів, які знаходяться на достатньому та високому рівні.

Математика

Початковий рівень — 2%

Середній — 54%

Достатній — 38%

Високий — 7%

Дослідження якості освіти у школах в умовах війни - INFBusiness

Українська мова

Початковий рівень — 1%

Середній — 61%

Достатній — 33%

Високий — 4%

Дослідження якості освіти у школах в умовах війни - INFBusiness

Найбільше просіли теми з матеріалу за 8 клас. Це означає, що знання та вміння учнів, здобуті за останній рік-півтора, є дуже нестабільними. І фактично на них не можна опиратися, переходячи на інший освітній рівень.

Зараз ці учні перейшли в дев’ятий клас, і це дуже важливо враховувати вчителям на початку навчального року.

Змістові виміри

Завдання у тестах були розроблені таким чином, щоб враховувати 3 когнітивні виміри: знання, застосування та міркування.

Учні і 6, і 8 класів краще впоралися з тими завданнями, де потрібно було застосувати знання. Наприклад, щось пригадати або поставити в порядку зростання. Це в основному прості завдання. Проте якщо доводилось застосувати міркування або знання в конкретній ситуації, це вдавалося набагато важче.

З української мови найскладнішими для учнів 6 класів виявилося завдання, де потрібно було проявити сформовану компетентність читання з зрозумінням. Одне з завдань було прочитати текст і зрозуміти його мету. З ним впоралося лише 11% учнів.

У 8 класах аналогічна ситуація. Наприклад, з математики було завдання розпізнати геометричні фігури. З ним впоралася велика частина учнів. А там, де доводилось застосувати міркування або певну аналітичність, все було значно гірше.

З української мови половина наших 8-класників дають раду, якщо потрібно пунктуаційно оформити речення. Але якщо це завдання хоча б трішечки ускладнити, то відповідно відсоток учнів, які можуть його виконати, стає меншим.

Чинники, що вплинули на тестування

Дослідження якості освіти у школах в умовах війни - INFBusiness

Руслан Гурак, голова Державної служби якості освіти України

Можливість проаналізувати та виявити чинники, які вплинули на результати, дала інформація від закладів освіти та анкети від учнів.

Наші тести показали, що першим таким чинником є стать дітей. І хоч він не суттєво вплинув та результати навчання, проте і в 6, і в 8 класі дівчата показали дещо кращі результати з обох предметів, ніж їхні ровесники хлопці.

Також відмінності були за регіонами. У центрі та на сході України і в 6, і в 8 класах діти з обох предметів показали кращі результати, ніж їхні ровесники з інших регіонів України.

Учні, які проживали за кордоном і навчались онлайн, теж показали вищі результати, ніж їхні ровесники, які навчалися в Україні.

Серед додаткових чинників є соціально-економічні умови навчання. Там, де вони вищі, відповідно діти краще справлялися з тестами.

Також діти, які мають окрему кімнату та власний комп’ютер чи планшет для навчання, продемонстрували вищі результати навчання.

Ще один показник — участь батьків. Там, де батьки цікавляться навчанням дітей та допомагають їм виконувати домашні завдання, теж є вищі результати тестування.

Чому це дослідження важливе?

Пандемія та війна мають суттєвий вплив на організацію освітнього процесу в Україні й відповідно на результати навчання наших учнів.

Дослідження показує, що учні 6 класів менш стійкі до цих викликів і мають трішки нижчі результати, ніж учні 8 класів. Це можна пояснити тим, що пандемія їх застала у початковій школі. І їхній перехід у базову школу в онлайн форматі не дає тої якості знань, які б мали бути, якби не було пандемії та війни.

Це дослідження відбувалось перед початком навчального року задля того, щоб учителі звернули увагу на його результати та спробували ще раз продіагностувати знання та навички своїх учнів. Переглянули, що потрібно повторити за минулий рік, де їхні знання потрібно підсилити, щоб переходити до вивчення нових тем. Це важливо для того, щоб ми не загнали наших дітей в таку освітню прірву, звідки їм буде дуже складно вибратися.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *