Чи знаєте ви, чим любила ласувати Леся Українка у літню спеку, чи який особливий пиріг пекли у родині Франка? А чи здогадувались, що Винниченко був веганом і сироїдом? Ми зібрали в матеріалі рецепти від класиків української літератури! Ці страви легко повторити сьогодні, а всі інгредієнти — доступні в літній час. А ще додайте сучасних коктейлів — і влаштуйте літню вечірку з ретро-шармом!
Ожинове морозиво і косачівський кекс від Лесі Українки
Численні листи підтверджують здогадку, що Леся Українка ну ду-у-уже полюбляла солоденьке. Вона й сама вміла смачно готувати. І якщо вже й ставала до плити, то задля улюблених англійських кексів і крюшону чи пуншу. До кексу неодмінно додавала сушені ягоди: суницю й чорницю.
А улюблене морозиво з ожини для поетеси готували або її матір Олена Пчілка, або сестра Ізидора.
Що беремо для морозива: Як готуємо Лесине морозиво
200 мл молока
400 г ожини
300 г вершків 30%
30 г сухого молока
100 г цукру
- Ожину промийте, дайте добре стекти воді і засипте цукром. Доведіть ягідну суміш до кипіння і зніміть з вогню.
- Перетріть ягоди через сито, перекладіть у миску, накрийте харчовою плівкою і поставте в холодильник.
- Далі потрібно змішати молоко, сухе молоко і вершки в каструлі. На невеликому вогні доведідь до кипіння й постійно помішуйте, щоб суміш не підгоріла. Зніміть з вогню і охолодіть до кімнатної температури, а потім поставте до повного застигання в холодильник не менш ніж на 10−15 годин.
- Щойно все застигне, змішайте разом молочну суміш з ожиновим пюре. Отриману масу добре і ретельно перемішайте та перекладіть у формочки чи великий контейнер.
- Нехай морозиво постоїть у морозилці ще 2–3 години. Прохолодна насолода готова до вживання!
Що беремо для кексу: Як готувати Косачівський кекс
250 г кефіру
3 курячі яйця
200 г цукру
2,5 склянки борошна
15 г розпушувача
160 г олії
11 г ванільного цукру
ваші улюблені ягоди
- Класичний рецепт кексу можна трохи видозмінити, щоб готування було легким і не займало багато часу: молоко замінюємо на кефір і рослинну олію. Сушені суниці та чорниці можна замінити на родзинки або ваші улюблені сухофрукти.
- Спершу збийте яйця з цукром і ванільним цукром до стану однорідної білої маси, потім влийте олію, кефір, ретельно перемішайте.
- Невеликими частинами досипте в масу борошно і розпушувач, акуратно і ретельно помішуючи.
- Отримане тісто вилийте у змащену маслом і посипану борошном форму. Запікати потрібно в духовці протягом 50 хв за температури 180 градусів.
- Готову випічку можна полити джемом, посипати пудрою або навіть зробити шоколадну глазур.
Пиріг від Івана Франка
На іменини Івана Франка в родині випікали особливий пиріг, на якому тонким тістом писали «ТАТО». Рецепт смаколика зберегла Анна Франко-Ключко — про це пишуть автори книги «Франко від А до Я» (Видавництво Старого Лева).
Що беремо на пиріг: Як готуємо пиріг по-Франківськи(автентичний рецепт)
1 пакетик сухих дріжджів
1 ложка цукру
пів ложечки солі
пів горнятка молока
900 г муки
2–4 яйця
пів горнятка топленого масла
Для начинки:
0,5 кг свинини
1 цибуля
1 ложка масла
2 твердо зварені яйця
1 сире яйце
- Розчинити пакетик сухих дріжджів у половині горнятка теплого молока, всипавши туди пів ложечки солі і ложечку цукру. Коли підійде в теплі, перелити в теплу миску, додати ще 2 горнятка молока і 2 горнятка борошна.
- Розмішайте добре цю суміш і накрийте стирочкою (рушничком) — нехай сходить яку годину.
- Коли зійде — додати від 2 до 4 яєць, решту муки і місити.
- Коли почне відлипати від руки, додати пів горнятка топленого масла і знову вимісити. Поставити в тепле місце, нехай підростає годину. Тісто повинно бути пухке, не густе, бо інакше пиріг буде «забитий».
- Коли тісто підросло — поділити його на три частини (третя трохи менша, схожа на прикрасу). Помастити бляху. Розтачати одну частину і розмістити її зручно на блясі. На неї наложити начинку, потім розтачати другу частину і прикрити нею начинку. Із третьої частини розтачати тонкі валочки, з яких виплести край пирога і виписати ім’я іменинника.
- Пиріг у блясі лишити ще на пів години, накривши його. Коли підросте, помастити розколоченим яйцем і поставити на 180 градусів та пекти годину. Через 45 хвилин вогонь збільшити до 200 градусів, щоб зарум’янився.
М’ясна начинка: можна приготувати день наперед. Січене м’ясо пересмажити на маслі з дрібно січеною цибулею, посолити, а хто любить — й поперчити, часто мішаючи. Коли всмажиться, відставити. Посікти 2 яйця, зварені на твердо, і вимішати з м’ясом. Нехай простигне. Перед накладанням на тісто вбити ще одне сире яйце і вимішати, щоб маса держалась купи.
Літній пісний борщ із карасями (або вашою улюбленою рибкою) від Тараса Шевченка
«Голод не знає сорому», — так написав Тарас Григорович в автобіографічній повісті «Музикант». Достеменно відомо, що Шевченко обожнював страви з риби, і навіть борщ варив із маленькими підсмаженими карасиками. Є лист до Варфоломія Шевченка від 25 серпня 1860 року, в якому Тарас просить, аби той «прислав сушених карасів десяток-другий або й третій та запеченого дніпрового ляща. Ти писав мені, що в Каневі цього добра хоч лопатою горни, а тут і за гроші не добудеш — от тобі й столиця!». А вже в наступному листі поет дякує за смаколики: «Спасибі тобі за лящі і карасі.. .Ми вдвох собі з М. М. Лазаревським по-чумацькому та по-бурлацькому зваримо борщу з карасями, лящем закусимо та подякуємо тобі з жінкою і помолимось за щастя і здоров’я твоїх діточок».
Що беремо на Шевченків борщ: Як готувати рибний борщ від Шевченка
6 невеликих карасів (або будь-яка невелика за розміром риба, яку ви полюбляєте)
1 ст. ложка борошна
великий буряк
цибулина
4 картоплі
1 морква
200 г капусти
200 мл томатного соку
сіль та спеції на смак, лавровий лист
- Добре посоліть очищених карасів (або іншу рибу) та запаніруйте в борошні. Обсмажте карасів до рум’яної скоринки. Перекладіть на паперові рушники, щоб всмокталася зайва олія.
- Очистить овочі — великий буряк, середню цибулину, чотири середні картоплини та одну середню морквину. Цибулю поріжте кубиком, а моркву з буряком натріть на тертці.
- Обсмажте цибулю на олії в глибокій пательні до м’якості. Додайте натерті моркву і буряк, влийте 200 мл томатного соку (краще домашнього) і тушкуйте все разом кілька хвилин. Додайте 150 мл води, доведіть до кипіння і тушкуйте на повільному вогні 10 хв.
- У каструлю викладіть почищену картоплю, порізану кубиками, та залийте 2 л води. Посоліть, варіть на середньому вогні 20 хв. Нашинковану свіжу капусту додайте в каструлю та варіть ще 10 хв.
- Після цього додайте в каструлю овочі з пательні, два лаврові листки, пару горошин духмяного перцю, сіль, перець до смаку. Залиште на повільному вогні на 5 хвилин.
- Додайте до борщу смажених карасів (чи іншу маленьку смажену рибку) і проваріть усе разом протягом кількох хвилин. Насолоджуйтесь!
Пляцок зі сливками або яблуками від Ольги Кобилянської
Ольга Кобилянська була надзвичайно вправною господинею і мала десятки рецептів на всяк смак і випадок, які готувала разом із прийомною донькою Оленою. Рецепти класикині збереглись у книзі «Як добре і здорово варити».
Фіолетовий літній салат від Володимира Винниченка
Володимир Винниченко — чи не перший веган і сироїд серед відомих українців. Його дружина Розалія підтримувала чоловіка у веганстві і разом з ним відбивалася від кпин друзів, які називали Володимира «морковоїдом». У відповідь перший голова уряду УНР разом із дружиною називав товаришів «трупоїдами». Живучи в еміграції в 1930-х роках Винниченко з вегетаріанця перетворився на сироїда й перестав їсти навіть варене, печене чи смажене — тільки сира натуральна їжа.
Тож зовсім не дивно, що і герої п’єс та романів Винниченка теж вегани або сироїди, як у «Лепрозорії»: «А головне — харчуйся так, як повинна харчуватися людина за законами своєї природи: ніякого м’яса, ніяких трупів, ніяких соусів, ніякого шампанського, лікерчиків, ніяких кав, ніяких тютюнів і такого подібного. Нічого вареного, печеного. Тільки те, що приготоване на кухні природи».
Як готуємо салат від Винниченка
До дрібно посіченої фіолетової капусти додати трохи чорниць і лохини. Заправити сіллю, олією з волоського горіха або арахісовою олією. Цей смак вас точно здивує!
А до страв щось буде? Рецепти літніх коктейлів, що освіжають, від барменки Тетяни Козик
Спікерка:
Тетяна Козик,
барменка, бренд-амбасадорка Monin
МОХІТО
Що знадобиться: Лаймовий фрешЛистя свіжої мʼяти Лід Газована вода Мята свіжа на декор
— Я помітила, що в кожному регіоні України смакові вподобання людей відрізняються, — розповідає Тетяна Козик. — І дуже багато українців полюбляють смакувати саме мохіто, незважаючи на те, що для барменів цей напій не надто цікавий.
Мохіто (Mojito) — класичний кубинський коктейль, що поєднує ром, м’яту, лайм і цукор та содову або газовану воду. Щоб приготувати безалкогольний мохіто, з рецепту треба забрати ром.
Лайм із цукром м’яко потовкти, щоб виділити сік і ефірні олії. Додати м’яту (не подрібнюючи сильно, щоб не стало гірко) і доповнити льодом і содовою.
Класичний процес приготування APEROL SPRITZ
Що знадобиться: 30 мл сиропу (гренадин або спеціальні готові сиропи для приготування аперолю)
30 мл апельсинового або грейпфрутового фрешу або соку Лід Газована вода або безалкогольне ігристе вино
Для того щоб зробити алкогольну версію, можна додати 40–50 мл джину.
— Останніми роками у світі набувають популярності LOW-ABV коктейлі. Це коктейлі зі зменшеним умістом алкоголю, які готуються на основі лікерів, бітерів та вина, — розповідає Тетяна. — Найпопулярнішим у цій категорії є Aperol Spritz. А також його дуже часто готують безалкогольним з використанням гранатових сиропів.
PINA COLADA
Що знадобиться: Ананасовий сік, кокосове молоко (також можна взяти готовий мікс-сироп «Піна колада») Лід
Для алкогольної версії додайте 50 мл рому
Змішайте всі інгредієнти в блендері або просто налийте в бокал, наповнений льодом.
Піна Колада — культовий тропічний коктейль, що асоціюється з Карибами і став хітом цього літа (привіт Віталію Козловському).
Офіційно його батьківщиною вважають Пуерто-Ріко, де Піна Колада навіть має статус національного коктейлю з 1978 року. Напій має в складі три основні інгредієнти: ром, кокосові вершки (молоко) та ананасовий сік.
ЛИМОНАД МАРАКУЙЯ
Що знадобиться: лід
20 мл лимонного соку 30 мл сиропу маракуйя холодна газована вода
— Перші згадки про лимонад сягають стародавнього Єгипту. У той час напій готували з м’яти, лимонного листя, чорного перцю та ферментованого ячменю, — розповідає наша спікерка. — Газований лимонад уперше приготували у Великій Британії. Завдяки винахіднику газованої води, англійському хіміку Джозефу Прістлі, лимонад потім приготували з «бульбашковою водою», і він став надпопулярним у світі.
Наповніть скляну льодом. Додайте 20 мл лимонного соку або вичавіть сік із четвертинки лимона. Додайте 30 мл сиропу маракуйя. Додайте холодної газованої води. Перемішайте інгредієнти в бокалі ложкою.
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media