«Пояснювальну допомогу!» — просять люди в коментарях у соцмережах, читаючи про «імбу», «грилзи» та «чиназес». Сьогодні Освіторія.Медіа — та сама «пояснювальна допомога»! Ми зібрали актуальний молодіжний сленг і детально розповідаємо, що означає кожне зі слів, яке його походження та чи варто вам радіти або засмучуватись, коли вас називають «делулу», «тян» чи «сигма». Окремо викриваємо сленг російського походження, який маскується під мейнстрим. А ще пропонуємо до сленгових виразів розкішну українську альтернативу. Обирайте, що вам до смаку!
Зумери — покоління сучасної молоді. Ці хлопці й дівчата народились між 1997 і 2012 роками і говорять усіма тими словами, які ми взялися пояснювати в цій статті. А нинішні бумери — бабусі й дідусі сучасних зумерів, чиє покоління зростало після Другої світової війни. Коли зумери іронічно кажуть «Окей, бумер!» — це не що інше, як сарказм з приводу застарілих поглядів старшого покоління, яке не встигає за сучасними трендами і про штучний інтелект чує хіба що з новин.
Отже, щоб не бути бумерами, давайте розберемося в сучасному сленгу.
Сигма
«Цей парубок точно сигма!» Так говорять про чоловіків, які перевершили в амбіціях та крутості ексчемпіонів цієї ж ніші — «альфа-самців». От тільки «сигмам», на відміну від «альф», навіть не потрібне схвалення оточення. Вони безапеляційно впевнені в усьому, що роблять, та ставлять перед собою амбітні, недосяжні в баченні більшості, цілі. Яскравий приклад використання сигма-чоловіка в мемах — персонаж Патріка Бейтмана з «Американського психопата». Його образ та вираз обличчя уособлюють все те, що несуть світу «сигми» — ігнорування соціальних норм та ієрархічних структур і плекання відчуття автономії й незалежності від решти світу.
Значення і походження слова
Слово «сигма» дуже багатогранне і має не лише сленгове значення. Воно активно використовується в математиці та статистиці, а ще це одна з літер грецького алфавіту. Сленготворці запозичили сигму із соціології: якщо «альфа» і «бета» позначають типи особистостей відповідно «лідер» і «підпорядкований», то «сигма» не входить в ієрархію і обирає власний шлях саморозвитку, не борючись за місце на соціальній драбині та ігноруючи визнання.
Приклад
Цей хлопак не альфа і не бета — він сигма, сам собі бос!
Як сказати те саме гарною українською?
Цабе
Імба
«Імба» походить з геймерського сленгу і означає щось настільки потужне, що його складно побити, перебороти. Спершу «імба» використовувалося для позначення дисбалансу в іграх, коли певні персонажі чи предмети були надто сильними. А нині «імба» — це все, що на голову вище за інших: від нового айфону до твоєї тітки-тіктокерки, яка за день пече 12 видів пиріжків.
Значення і походження слова
В основі цього сленговиразу англійське imbalance — незбалансованість.
Приклад
Новий шкільний курс про ментальне здоров’я — просто імба! Я от думаю, може мені на психолога навчатись після школи?
Як сказати те саме гарною українською?
Розкішний, файний, потужний
Тян
Ну привіт, японський сленг! Велика рідкість, коли азійські слова проникають у молодіжні субкультури, але це саме той випадок. Пестливе звертання до дівчини-красуні «тян» завітало до нас з аніме. «Тян» — миловидні, ніжні, з великими очиськами й порцеляновою шкірою. В ідеалі) А так — будь яка «крашиня» вашого серця для різноманіття може здобути ще й такий цікавий синонім як «тян».
Значення і походження слова
Слово утворив японський суфікс «тян» (ちゃん) — це лагідна форма звертання до будь-кого, хто тобі дорогий і милий — від дітей і друзів до об’єкта закоханості.
Як сказати те саме гарною українською?
Ясочка, юнка, лебідка, легінь
Скуф
Без преамбул: цей сленг породила країна-404, тож користування ним уже саме собою є кринджем. Скуф позначає занедбаного, неохайного, часто із зайвою вагою та без особливих кар’єрних досягнень чи стремлінь підстаркуватого чоловіка.
Значення і походження слова
Це скорочення від прізвища російського блогера Олексія Скуф’їна, який був зіркою місцевого іміджборду «Двач». Одне з його відео завірусилось і мережа стала називати «скуфами» недоглянутих чоловіків, схожих на Скуф’їна.
Приклад
Ніяких прикладів тут не буде, ми гидуємо російським сленг-контентом.
Альтушки
Представниці відносно нової світової субкультури «Альт», яка завірусилася через TikTok та об’єднує дівчат із над’яскравою зовнішністю та похмурим гардеробом. Альтушками їх називають як в позитивному, так і в негативному ключі. Хтось каже, що вони унікальні, експресивні й незабутні, як і їхні образи, а ще цікавляться неординарними речами, мають цікаві хобі. А ось критика альт-дівчат стосується «показної надуманості стилю на противагу відсутності глибини особистості». Мовляв, альтушки тільки вдають із себе загадкових, цікавих і високоосвічених, а насправді доволі закомплексовані панянки. Вбираються альтушки у гранджевий оверсайз-одяг темних відтінків, зміксований зі стилю вбрання емо, панків і рокерів, але з додаванням «кислотних» елементів. Такі дівчата часто фарбують волосся у всі кольори веселки і роблять макіяж, що його видно десь із Місяця: жирнючі стрілки, темні помади, змивні тату на обличчі. Із аксесуарів додають котячі вушка на обідку, чокери. Носять довгі смугасті шкарпетки в поєднанні з масивним взуттям.
Значення і походження слова
Тут усе просто: з англійської alt-girl — альтернативна, інакша дівчина.
Приклад
На концерт цієї інді-групи прийшли тільки альтушки, атмосфера — слей (а про це слово — у наступному пункті).
Як сказати те саме гарною українською?
Не-така-як-усі (читати голосом Святослава Вакарчука)
Слей
Слей — це завжди про захоплення, приємне здивування, шал та захват. Слеїти — розкішно виглядати, бути вправним у роботі чи будь-якій іншій справі. Слейовий — той, що викликає захоплення.
Значення і походження слова
В англійській мові slay — про все хороше, якісне, круте, яскраве, усе, що має вау-ефект.
Приклади
Твій образ на церемонії Global Teacher Prize — слей!
Оце ти слейнув із проєктом, вітаю!
Як сказати те саме гарною українською?
Люкс, неперевершений, шалений
База
Молодь вживає цей мемний вираз, щоб схвалити щось дійсно влучне або правильне. Наприклад, коли хтось висловив важливу думку, інші можуть просто кивнути й сказати: «База». Вважати, що наша русофобія досі недостатня — база кожного українця.
Значення і походження слова
Походить від англійського based, що означає «обґрунтований» або «чіткий».
Приклад
Оксана сказала, що без літра кави після п’ятигодинної атаки дронів вона не людина, а зомбі. Подруга підтримала, досьорбуючи свій літр: «База!»
Як сказати те саме гарною українською?
Основа
Грилзи
Раніше наші бабусі й дідусі носили на зубах золоті та срібні коронки, та згодом це стало кринджем для молоді. А зараз мода і попит на «зубне золото» повертається, адже в тренді грилзи — накладні зуби, зроблені з дорогоцінних металів чи каменів. Що цікаво, у підлітковому сленгу «грилзи» не обов’язково означають щось матеріальне, а можуть бути метафорою того, що додає тобі статусу або «блиску».
Значення і походження слова
Термін прийшов з хіп-хоп культури 1980-х років у США. Тоді знаменитості почали демонструвати багатство у тому числі через золоті та діамантові усмішки.
Приклади
Ти вже п’ятий онлайн-курс гризлиш!
На Геловін придбала слейні грилзи, буду міс Дракула.
Як сказати те саме гарною українською?
Зубастики
Байт, байтити
Хоча англійською «байт» — кусати, але цей сленг точно не про їжу. Байтити означає красти чужу ідею. Наприклад, якщо хтось скопіював чужий стиль у відео на TikTok, то це соцмережевий байтинг.
Значення і походження слова
«Байтити» походить від англійського bite — «кусати».
Приклад
Ось набайтив ідей у тіктокерів для рилзів в Інсті, буду піднімати охоплення блогу!
Як сказати те саме гарною українською?
Цупити, гарбати
Чиназес
Коли хочеш сказати «Краще й не придумаєш!» — можна обрати короткий сленговий замінник «чиназес». Це щось позитивне і круте, що викликає бажання розслабитись.
Значення і походження слова
Ніхто не може з точністю сказати, як з’явилося це слово.
Приклад
Лежати на ВДНГ у гамаку з тарілкою тайської локшини — чина-а-азес!
Як сказати те саме гарною українською?
Наднай, дивовижа
Делулу
Фантазери та ідеалісти на вустах у сучасних підлітків — не хто інший як делулу. Це люди, які літають у хмарах та вірять у рожево-райдужних поні. Наприклад, коли твоя подруга вважає, що її краш зірве зірку з неба заради неї, а ти точно знаєш, що це ілюзії, можна сказати: «Ой, ти така делулу!»
Значення і походження слова
Англійською delusion означає «помилкове бачення» або те, що не відповідає реальному стану речей.
Приклад
Коли Ігнат казав, що виграє Олімпіаду з математики, а сам тільки й грав ночами у кринджового «Хом’яка», усі тільки зітхали: «Делулу…»
Як сказати те саме гарною українською?
Замрійник, мрійник
Криндж
Це слово ви вже чули раніше, але воно досі шалено популярне серед підлітків і молоді, тож залишаємо його в списку трендового сленгу. Криндж і кринджовий — те, що викликає у вас внутрішній дискомфорт, відразу, супротив. Також може означати сором чи бентегу, щось недоречне — простір для використання величезний! Кринджем може бути і людина, і подія, і певна ситуація, і навіть книги, серіали чи пости на Facebook.
Значення і походження слова
Як і багато інших, це слово-гість завітало до нас з англійської мови: прикметник cringy або cringey описує те, що викликає неприємні відчуття, сором, відразу. Цікаво, що дієслово cringe означає «зіщулитися». Тож недивно, що коли стикаємося із чимось тривожним — намагаємося стати непоміними, щоб уникнути чи зменшити це відчуття.
Приклад
Це так кринджово, коли на третьому році повномасштабної війни батьки говорять із дітьми російською мовою!
Як сказати те саме гарною українською?
Негожа, гидлик, хударний, стидкий
Краш
На початку війни Арестович був крашем багатьох українців, адже діяв, мов та валер’янка на нерви. А сьогодні ступінь його кринджовості досяг дна. Як ви інтуїтивно здогадались, краш чи крашиня — об’єкт захоплення і навіть закоханості. Своїми крашами підлітки називають деяких вчителів у школі, блогерів чи попзірок. Це слово підкреслює певну недосяжність об’єкта зітхань, тож навряд чи той колись почує зізнання в почуттях від своїх палких шанувальників.
Значення і походження слова
Crush — англійське слово, що вміщує безліч значень. Але базова фраза для сленгу — to have a crush on someone означає «бути закоханим у когось».
Приклад
— Хто твій краш — Артем Пивоваров чи Сергій Жадан?
— Пфф, мій краш — Степан Гіга!
Як сказати те саме гарною українською?
Ваба, зваба
Лайк
(спойлер — не той, що вподобайка!)
Усі вже звикли до лайків чи то пак вподобайок у соцмережах. Але підлітки дедалі частіше вживають це слово замість калькового російського «типу» («тіпа»), використовуючи лаконічну англомовну альтернативу — like. А все тому, що легше сказати «лайк», ніж промовляти «щось таке, як…» чи використовувати «типу», яке одразу муляє вухо неактуальним звучанням.
Значення і походження слова
Одне зі значень like в англійській мові — «схожий», «подібний», «такий, як».
Приклади
Ви чули? Нашого директора обговорюють на бумерській ФБ-тусі, лайк він може стати новим освітнім омбудсменом.
Ця п’ятникласниця виглядає лайк вона справді леопард, але у швидкості бігу квадроберам ще тренуватись і тренуватись.
Як сказати те саме гарною українською?
Начебто, неначе, наче, мов
Українські класики сленгують
Як би звучали відомі строфи класичних віршів, якби поети присмачили їх популярним молодіжним сленгом? Це альтернативне завдання на урок української мови і літератури точно сподобається вашим учням;) Даємо кілька підказок.
Василь Симоненко
Україно! Ти моя крашиня!
І нехай пливе за роком рік,
Буду, мамо горда і вродлива,
З тебе дивуватися повік.
❋ ❋ ❋
Іван Котляревський
Еней був парубок моторний і хлопець слей-козак
❋ ❋ ❋
Леся Українка
В тридев’ятім славнім царстві,
де колись був цар Горох,
є тепер на господарстві
мудрий пан, сигма Ох
–
Хотіла б я піснею стати
у сюю хвилину ясну
Щоб вільно по світі слейнути
Щоб вітер розносив луну
❋ ❋ ❋
Тарас Шевченко
Ми не гішпани; крий нас, боже,
Щоб забайчене перекупать,
Як ті жиди. Ми по закону!..
Кохатися з москалями — лютий криндж!
❋ ❋ ❋
Іван Франко
Пісне, моя ти тян-дружино,
Серця відрадо в дні горя і сліз,
З хати вітця, як єдинеє віно,
К тобі любов у життя я приніс.
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media