Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія»

Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Хоча епідеміологічна ситуація в Україні змінюється щодень, прем’єр-міністр обіцяє: навчальний рік розпочнеться 1 вересня. Але перший дзвоник цьогоріч не буде таким безтурботним, як до пандемії COVID-19. Так, не буде традиційних лінійок, але святкування можна проводити в межах кожного класу та впровадити власний креативний формат. Саме про це «Освіторія» поспілкувалася з креативними й запальними вчителями і директорами з різних куточків України. Сценарні ідеї та фішки перших дзвоників можуть надихнути вас на нові ідеї або внести родзинку у свято у вашому класі.

Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Оксана Хомич, вчителька початкових класів у Новопечерській школі

Ми обов’язково маємо дотримуватися рекомендацій МОЗ, тож формат проведення свята зміниться.

Які деталі врахувати, готуючи свято першого дзвоника 2020?

  • Святковий захід у школі має відбуватися в окремих кабінетах, щоб мінімізувати контакт з іншими дітками. Можливий виняток для 1-го та 11-го класів.
  • Якщо навчальний заклад чи батьки класу готують для дітей сюрпризи у вигляді смаколиків, вони обов’язково мають бути в індивідуальному пакуванні.
  • Було б добре, якби батьки учнів не заходили на територію школи, щоб не створювати скупчення.
  • Супервдала ідея для класних керівників — написати для родин своїх вихованців електронний лист-привітання. Можна також записати невеличке відеозвернення.

4 ідеї, які ваші учні сприймуть на ура

Першого вересня в дітей (особливо в учнів початкової школи!) буде величезне бажання поділитися враженнями як від проведення літніх канікул, так і від дистанційного навчання. Ділюсь ідеями, як це втілити в межах усього класу.

Скульптура «Знайомство»

Для втілення цієї ідеї вчителю необхідно підготувати від 8 до 15 запитань, різнокольорові смужки (у формі зигзагів, спіралей тощо), а також один кольоровий аркуш форматом А4. Кожному запитанню має відповідати певний колір смужки та її форма. До прикладу:

  • Ти вмієш плавати? (смужка у формі спіралі зеленого кольору);
  • Твоє ім’я починається на літеру «В»? (смужка у формі зигзага червоного кольору);
  • У тебе є сестра? (пряма смужка жовтого кольору).

Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Якщо учень на поставлене запитання має відповідь «так», він отримує відповідну смужку. Після завершення опитування в кожної дитини буде певна кількість папірців. Потім кожен учень має скласти з отриманих смужок свою скульптуру, приклеюючи її на аркуш форматом А4. За бажанням учні можуть написати на них цікаві факти про себе. Після завершення роботи можна створити виставку робіт у класі.

Капсула часу

Сьогодні ми всі переживаємо безпрецедентні часи, які будемо пам’ятати, а саме пандемію COVID-19. Тому завдяки капсулі часу у вчителя є можливість не лише обговорити дитячі думки, враження від дистанційного навчання і тривалого карантину, а й законспектувати їх та законсервувати в капсулу часу.

Для цієї роботи педагогу знадобиться коробочка або баночка, а також папірці для нотаток. Завдання вчителя — обговорити з дітками ситуацію щодо коронавірусу, після чого вони мають написати свої враження, емоції, думки та покласти в капсулу. У кінці навчального року педагог відкриє місткість, щоб ще раз повернутися до дитячих думок. Капсулу часу можна використовувати для будь-якої теми на розсуд учителя.

Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Цікава математика про мене

Вчителю потрібно підготувати для кожної дитини аркуш-шаблон форматом А4, на якому буде від 5 до 10 запитань, а також залишити місце для портрета (малюнок або фото дитини). Учні мають відповісти на запитання у формі математичних виразів, але без обчислень.

До прикладу, мій вік (16 : 2), кількість літер у моєму імені (42 — 36). Важливим є той факт, що в кожному класі діти складають вирази, використовуючи опрацьовані теми з математики. Після заповнення бланків, учитель збирає аркуші в учнів, перемішує їх і рандомним способом роздає між школярами. Учні мають обчислити вирази своїх однокласників та дізнатися більше цікавої інформації про них.

Мозковий штурм на тему «Школа важлива, тому що…»

Для втілення цієї ідеї педагогу потрібно підготувати ватман, а також різнокольорові наліпки. На аркуші необхідно написати запитання і розмістити його на видному місці у класі (дошка, стіна тощо). Перед початком роботи роздати кожному учневі наліпку. У процесі спілкування попросити школярів написати власні думки щодо питання, яке зазначено на аркуші. Потім приклеїти заповнені стікери на ватман.

Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Оксана Ратушняк, вчителька математики у Хмельницькій гімназії № 1

1 вересня у 2020 році — свято особливе: без звичних обіймашок та галасливих лінійок. У голові вирує безліч питань: «Як весело зустріти дітей, мотивувати до навчання в будь-якому форматі — за партами чи дистанційно, підтримати їх?»

Де проводити перший дзвоник по-новому?

Простору для фантазії тут не так багато. Вдалими локаціями можуть стати:

  • Класна кімната
  • Актова зала
  • Бібліотека школи
  • Шкільний майданчик

Особисто для мене в пріоритеті останній варіант: шкільний майданчик на території, яка виділена для вашого класу. Розподіліть територію та забронюйте свій простір заздалегідь: інші класи теж плануватимуть святкування на свіжому повітрі. Оскільки свято першого дзвоника має родинний характер і може проходити довше, ніж пів години, варто продумати для дітей і гостей свята наявність стільчиків. На їхніх спинках можна причепити крутецькі надписи: «Найрозумніший», «Юний фізик», «Мрійниця», «Хочу вчитися!». Не забувайте про постери чи плакати з фото класу у вашому просторі, фотозони на шкільну тематику, квіти — усе це підніме настрій дітям і батькам.

Якими сценарними родзинками урізноманітнити свято?

«Так все починалося»

Діти дуже люблять згадувати свої цікаві моменти шкільного життя! Фото і відео має кожен класний керівник. Тому презентація (слайд-шоу) під веселу музику шкільних фото класу, уроків, екскурсій, дискотек нагадає дітям, як чудово навчатися разом в одному класі.

«А вам лист»

Мотивувати учнів на продуктивне навчання можна, написавши листи чи записавши відеозвернення з побажаннями успіхів у навчанні від казкових персонажів для молодших класів або від акторів, співаків, політиків і лідерів думок для учнів старших класів. Присягаюся, ви точно знаєте, хто є фаворитом у наших учнів. А якщо це буде відеозвернення від міського голови, спортсмена, музиканта, актора — емоції будуть неперевершені. Відеозвернення від відомих людей міста, випускників вашої школи, від молодших сестричок та братиків також викличе вау-ефект! Варто пам’ятати, що лідери думок охоче взаємодіють з натхненними вчителями через соціальні мережі і якщо у двох чи трьох місцях вам і відповіли мовчанням, то в третьому-четвертому зірковому акаунті точно чекатиме успіх!

Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Руханка «Літо хвилюється — раз!»

Можна запропонувати дітям руханку-інтерпретацію відомої гри «Море хвилюється», але з назвою «Літо хвилюється». Починаєте ви та просите кожного учня після ваших слів зобразити фігуру, яка символізує літній відпочинок. Отже, ви промовляєте: «Червень хвилюється раз… Липень хвилюється два… Серпень хвилюється три… Літня фігура — з’явись!» Кожен учень завмирає у фігурі, яка найяскравіше опише улюблений момент відпочинку. Якщо хтось відпочивав на морі — морська тематика, хто був у горах — зображає гори. Хто їздив на сафарі до Асканії Нової — фігуру улюбленої побаченої тварини, хто катався на каяках, човнах, сапі, гіроскутері, великах — цю дію. Хто багато читав на природі — позу відпочивальника з книгою, хто грав у волейбол біля річки — тематичну фігуру з відбиванням м’яча. А потім діти можуть спробувати відгадати, хто і де отримував літні емоції.

«Співаємо разом»

Я точно знаю, що є пісня, яка подобається всім дітям у моєму класі. Ви також, я певна! Завантажуєте її «мінус» (в інтернеті є багато варіантів за запитом) і разом з учнями складаєте нові слова на тему «Моя школа».

Наприклад, пісня «Світ, який потрібен всім»

На приспів: Це гімназія моя — школа всіх дитячих мрій

Світ любові та добра!

Це гімназія моя — ми навчаємося в ній

Всі щасливі: ти і я!

«Зоряний час»

Вам потрібно підготувати мікрофон на стійці. Кожен учень виходить на імпровізовану сцену, вітає юних колежат зі святом, бажає, мріє, надихає, згадує. Попросіть дітей імпровізувати: «Сьогодні кожен з вас — зірка! І у вас зараз настає зоряний час! Заздалегідь приготуйте для кожного учня ЗІРКУ з кольорового цупкого картону, на якій він після промови напише своє ім’я. Ось так усім класом ви запалите разом нове сузір’я.

«Солодка мить»

Діти зрадіють солодкому печиву у формі мудрої сови, дзвоника, книжки, олівця. Роздайте кожному учневі смаколики-подаруночки та розкажіть, що цей сюрприз для них підготували батьки. Неодмінно побачите усмішки на обличчях школярів! Деталі заздалегідь обговоріть з батьками учнів у спільній групі.

Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Олександр Чучаєв, директор і вчитель історії Благовіщенського НВК № 2, голова ГО «НОВІ»

Згідно з рекомендаціями МОН, основне завдання школи — максимально ізолювати класи один від одного, щоб під час перебування в закладі діти менше контактували. Перший дзвоник у 2020 році ми робимо, керуючись цим принципом.

Як провести перший дзвоник безпечно?

Єдиної лінійки для всіх учнів не буде. Проте і відходити від традицій представлення в школі учнів 1-го класу та влаштування чогось цікавенького для випускників не хочеться. Тому вирішили поділити свято на дві частини: окремо для учнів початкової та середньої школи.

Перша частина — з 8-ї ранку для початкової школи разом з випускниками. Друга частина — для учнів середньої ланки.

З 8:15 ми проведемо коротенький спільний захід — будуть присутні всі паралелі з 1–4-х класів та 10–11-х класів. Розміщення класів на шкільному подвір’ї буде таким, щоб класи між собою не контактували, з дотриманням фізичної дистанції. На святі будуть представлені учні 1-х класів, їм вручать подарунки, потім як директор школи я скажу привітальне слово.

Надалі діти розходяться разом з учителями по локаціях на території школи, де для учнів будуть проведені перші уроки на природі. Перший урок буде проведений у парковій зоні території школи та буде інтегрований з математикою: саме 2020/2021 стане Роком математики в Україні. А ще додамо в заняття елементи основ здоров’я, враховуючи пандемію коронавірусу. Після цього з учнями початкової ланки при співпраці з учнями 10–11-х класів проведемо свято-розвагу у форматі квесту.

З 10:00 розпочнеться свято для учнів середньої школи. Формат буде схожий. Спочатку 7–8 хвилин привітання та розподіл по локаціях на території школи. Перші уроки для учнів середньої ланки будуть проведені у формі пікніків. Локації будуть розміщені так, щоб зберігалася дистанція між класами. Надалі з учнями 5–9-х класів проведемо квести та спортивні ігри.

Впродовж дня кожен з класних керівників поспілкується про безпеку під час освітнього процесу та поза школою.

Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Наталія Рудніцька, вчителька зарубіжної літератури та української мови в Кам’янець-Подільській ЗОШ № 17

Цьогоріч за рекомендацією МОН ми відмовимося від традиційних зустрічей-лінійок. Але наймолодші учні-першокласники без уваги не залишаться!

Перетворюємо свято першого дзвоника на інтерактивну екскурсію

Ми хочемо провести для першокласників інтерактивну екскурсію школою під робочою назвою «Весела шкільна кругосвітка». У нас набрано три перші класи. Тож об’єднаємо дітей у групи по 10–15 учнів (по три групи з кожного класу) та зробимо кількість станцій, яка відповідатиме кількості груп (орієнтовно десять станцій).

Кожна група стартуватиме зі своєї станції, не перетинаючись на маршруті. На станціях стоятимуть одинадцятикласники й пропонуватимуть цікаві завдання для малюків, за допомогою яких першачки зможуть краще включитися в шкільне життя та запам’ятати перший день у навчальному закладі. Супроводжуватимуть групи також одинадцятикласники: вони слідкуватимуть за дотриманням безпечної дистанції в 1,5 метра. Приміщення й територія школи у нас великі, тому обов’язково подбаємо, щоб не було скупчення людей. Завдання-розваги придумаємо веселі, відповідно до віку учнів. Можливо, такі ж розваги запропонуємо й іншим діткам з 2–4-х класів.

Своїм колегам, класним керівникам середніх класів, раджу провести на перше вересня класні «родинні» спілкування, продумати заходи, які спрацювали б на об’єднання класних колективів. Це об’єднавчі ігри «Знайди друга», «Комплімент», «Складаємо контракт», «Правда, правда, брехня, правда», «Капсула часу», «Лист у майбутнє» тощо. (Про ці та інші види роботи можна дізнатися, звернувшись до освітніх платформ). Такі ігри допоможуть позбутися тривожності, відновити контакти, впорядкувати спілкування, налаштуватися на співпрацю.

Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Ольга Зелінська, вчителька початкових класів у ЗОШ № 73 міста Львова

Нестандартний навчальний рік вимагає і нетрадиційного свята на честь його початку. Знаєте, такий досвід ми вже апробували минулого року, коли організували свято у форматі мотиваційного пікніка: малювали враження на картках у формі сонця, а потім клеїли їх на плакат у формі великого смайлика «Наше яскраве літо». Коли почали обговорювати плани й завдання на навчальний рік, виявилося, що багато дітей бояться тих чи тих труднощів у навчанні, не вміють чогось робити. Кожна дитина на аркуші написала, чого не може, не вміє робити, що їй заважає. Ці аркуші ми нікому не показували — це була хвилинка правди для себе. Потім учні зім’яли папірці з усіма «не можу, не хочу, не вмію» і покидали у вогнище. З технікою безпеки все було гаразд, з нами були татусі, які все грамотно організували. Було дуже круто стояти колом навколо вогнища, дивитися, як згоряють усі негативні моменти, та голосно вигукувати «Я все зможу!» Напевно, саме цей запал енергії допоміг нам перебороти всі труднощі карантину та дистанційки.

Навчальна ігрова рефлексія «Надолужуємо 100…»

Планую не просто провести нетрадиційне свято першого дзвоника, а й закласти в це святкування навчальні елементи, щоб включення в навчання було нестресовим.

Назва нашої зустрічі нового навчального року — «Надолужуємо 100…» Майже 100 днів на дистанційному навчанні, трохи менш як 100 днів літніх канікул, наша прикінцева тема другого класу і, відповідно, тема, яку ми будемо повторювати на початку навчального року «Числа в межах 100 і дії з ними».

Будемо надолужувати те, що, можливо, впустили у знаннях, недоотримали в емоційному плані, осягнемо нове. Тож планую частину активностей, вправ, завдань, ігор, розваг провести в перший день, а решту — протягом першого тижня навчання, щоб включення дітей у навчання було плавним, цікавим і емоційним.

Який формат проведення обрати?

Найкраще за гарної погоди — у парку. У класі теж чудово. Формат може бути рухливо-ігровий чи спокійний — за партами, зі смаколиками чи без.

Спробуйте, як і я планую зараз, створити з дітьми афіші-плакати «Сто дитячих мрій!», «Сто дружніх побажань», «Сто прочитаних книжок», «Сто яскравих вражень про літо». Діти будуть записувати свої мрії, побажання тощо на окремих картках і розміщувати на великому плакаті, який потім зможуть перечитувати тривалий час для мотивації та настрою.

Для цікавого вправляння у математичних уміннях та повторення лічби запропоную порахувати різноманітний лічильний матеріал та поскладати в бокси або коробки: 100 цеглинок LEGO, 100 загублених олівців (завжди лежать у шухляді вчительського столу), 100 нових зошитів, 100 аркушів паперу, 100 жолудів, 100 каштанів, 100 горішків, 100 цукерок.

Проведемо перший дзвоник по-новому: креативні ідеї та сценарії — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

У наступні дні ці коробки будуть пропонуватися дітям для виконання творчих завдань: 100 цеглинок LEGO — побудуйте місто вашої мрії; 100 загублених олівців — намалюйте… (вчитель дає будь-яке завдання, яке вписується в тему уроку); 100 каштанів — створіть казкових істот; 100 осінніх листочків — зробіть осінню аплікацію. А 100 аркушів паперу обов’язково перетворимо на паперовий оркестр до настроєвої пісеньки, яка стане нашим супроводом у новому навчальному році.

Рухливі активності та ігри будуть також пов’язані з числом 100. Усе залежатиме від того, чи є достатньо місця для безпечного дистанціювання. Активності можна проводи у класі, але для деяких потрібен вуличний простір.

«100 цікавих рухів»

Діти стоять у колі, під музику передають по колу якийсь предмет (іграшку, м’ячик, цеглинку LEGO тощо). Той, на кому зупиняється музика, демонструє свій рух. Усі цей рух виконують 10 разів і разом рахують (1,2,3,…,10). Далі музика продовжується, предмет передаємо по колу, на наступній музичній паузі інша дитина демонструє свій рух. Знову всі разом виконують новий рух 10 разів з лічбою, лічбу продовжуємо (11,12,13,…,20). Ось у такому дусі продовжуємо далі, поки не долічимо до 100.

«Сто щирих слів»

Діти стоять у колі, один за одним плескають у бік сусіда справа, промовляючи якесь добре слово і рахуючи: «Усмішка — раз, доброта — два, радість — три». Нехай діти називають усі слова, що їм приємні та покращують настрій, поки не долічать до 100.

«Ланцюжки на дорозі»

Діти малюватимуть на асфальті ланцюжки чисел: одна команда малює і пропускає певні числа, інша йде слідом — дописує пропуски. По цих ланцюжках проводимо гру «Дострибай до 100».

«Сто слів у пальчиковому театрі»

Підшукуємо цікаві уривки з дитячих оповідань або казок, що містять 100 слів. Потім їх слід читати, обговорювати, театралізувати пальчиковим театром.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *