Сільська школа в Сальвадорі, де вивчають криптовалюту

Сільська школа в Сальвадорі, де вивчають криптовалюту - INFBusiness

Зображення: Entro Escolar Canton El Zonte

Сальвадор, найменша країна Центральної Америки, за багатьма параметрами значно відстає від Європи, США, Японії. Але тут зробили вибір, що є близьким Україні: не наздоганяти те, що є сьогодні в інших, а знайти своє місце у майбутньому. І допомагає в цьому, звісно, освіта. Біткоїн може стати головним способом оплати та інвестицій? Значить, зі школи треба вчити дітей операціям з криптовалютою. Вас точно здивує ця неймовірна сільська школа, де діти мають віртуальні гаманці.

Учні мають віртуальні гаманці

Про Сальвадор іноземці пам’ятають зазвичай сумні речі: землетруси, вулкани, перенаселення та один із найвищих у світі рівень убивств. Навчати та виховувати тут дітей — майже подвиг. На вікнах шкіл аж до третього поверху — грати, аби захистити учнів, бо на вулицях посеред дня стріляють. Банди розбираються одне з одною та грабують населення. Вербують навіть хлопчиків, яким за віком треба ходити до початкової школи. Донедавна далеко не всі дорослі були письменними, а частина дітей взагалі ніколи не ходили на заняття.

Сільська школа Кантон Ель-Зонте — цілком типовий державний заклад освіти, який отримує на всі потреби субсидії лише 50 доларів на рік. У шкільних правилах тут заборона приносити на заняття холодну та вогнепальну зброю. Ті, хто пропускає понад 20% занять або не склав понад двох предметів, автоматично залишається на другий рік. Як і всюди в Сальвадорі, у кожному класі — близько 50 учнів у класі. Хоча школа зветься початковою, за українськими поняттями, там отримують початковий та базовий рівень освіти діти 7—16 років.

О шостій ранку школа вже відчиняє двері: є група для учнів, чиї батьки так рано йдуть працювати, тож їх ні з ким залишити. Але самі заняття починаються о 7 ранку, а за пів години потому двері школи зачиняють і нікого не пускають.

Та у цій, здається, звичайній школі  незвичним для нас буде не лише те, що діти готуються до улюбленого свята танців та співу — Фестивалю кукурудзи. Щотижня діти вивчають криптовалюту, навіть працюють із віртуальним гаманцем, роблять перші транзакції з біткойнами.

За продукти платять «криптою»

Уже у першому класі дітям розповідають про віртуальну валюту. А з 6 класу учні не лише дізнаються значно більше про банківську справу, ведення домашнього бюджету, способи економити, вкладати гроші та збільшувати заощадження, але й все пробують на практиці. Найкращий спосіб зацікавити дітей та підлітків із родин з фінансовими проблемами — маніпуляції зі справжніми (хоча віртуальними) грошима. Звісно, йдеться про маленькі суми: операції з сатоші — найменшою неподільною одиницею електронної валюти. 100 мільйонів сатоші складають один BTC. На вересень 2023 року ця одиниця приблизно дорівнює копійці (у перерахунку на гривні) та 38 сатоші дорівнює центу (якщо йдеться про долари). До слова, кожен учень школи Кантон Ель-Зонте знає, звідки походить саме така назва цифрової валютної одиниці. Сатоші Накамото — це псевдонім людини чи групи людей, які розробили протокол криптовалюти біткоїн і першу версію програмного забезпечення. Донині ніхто не зміг розкрити справжнє ім’я чи імена розробників.

Загалом сатоші та біткоїни — це для більшості родин учнів не якась теорія, а те, з чим щодня мають справу. Адже Сальвадор — перша у світі країна, яка визнала криптовалюту своєю офіційною валютою (у вересні 2021 року). Для країни, де дві третини населення не в змозі користуватися послугами банків, це стало проривом до сучасного життя. Нині навіть у селах країни є магазини, кав’ярні, перукарні, де можна розплатитися віртуальними грошима. До того ж її приймають як податки, розрахунок за «комуналку», ремонти, за послуги дитсадків та приватних шкіл. Їх можна переказувати. Три роки тому з’явилися перші біткоїн-банкомати.

Сільська школа в Сальвадорі, де вивчають криптовалюту - INFBusiness

До чого тут вулкани та Starlink?

Чому це стало можливим саме для Сальвадору? Річ у тім, що користування криптовалютою дуже енергозатратна справа, на яку не наважаться навіть забезпечені енергоресурсами країни. Але в Сальвадорі планують скерувати на це енергію вулканів. Найбільшу проблему хочуть зробити ресурсом, так би мовити, фішкою країни. Звісно, необхідно пришвидшити цифровий розвиток населення. Перший крок — зробили загальнодоступним та дешевим інтернет. Завдяки високошвидкісному інтернет-сервісу Starlink Сальвадор зараз переживає безпрецедентне економічне зростання. У країні є програма, за якою вчителі та учні, що не мають гаджетів, безоплатно отримують їх від держави.

Результати реформ вже помітні. Показники туризму в країні зросли на 95% свідчить статистика. Зменшилася злочинність: якщо вісім років тому від насильницьких дій гинули 103 людини на 100 тис. населення, нині жертв — у сім разів менше. Якщо кілька років тому освіта була однією з найбільших проблем у країні, нині освітня система Сальвадору стала однією з 10 найкращих освітніх систем у Латинській Америці.

Наприкінці 2022 року в країні запустили освітню ініціативу My First Bitcoin. Понад 25 тис. учнів у Сальвадорі дізнаються про біткоїн у класах пілотних шкіл, однією з яких є й школа Ель-Зонте. 

Сільська школа в Сальвадорі, де вивчають криптовалюту - INFBusiness

Кишенькові гроші? Не готівкою!

На думку організаторів, сучасні діти в усьому світі вже паралельно живуть та розраховуються й у цифровому вимірі. Вони просять кишенькові гроші не готівкою, а на картку (а сальвадорські діти — у сатоші). Адже діти використовують свої онлайн-гроші на витрати у світах, де живуть поза класом — у іграх, таких як Roblox або Fortnite. Чимало дітей володіють цифровими активами та вже отримують прибуток. Наприклад, за підтримки NFT діти віком від 11 до 13 років пропонують колекції власних творів, які принесли великі доходи, як-от  Беньямін Ахмед зі своїм Weird Whales  і авторка Long Necked Ladies Найла Хейс. Наразі в аудиторіях США та Європи однією з найпопулярніших платформ є Class Dojo, віртуальна система винагород, якою користуються 50 мільйонів студентів у всьому світі. Діти звикли до віртуальної винагороди й відтак вже сьогодні живуть гібридним онлайн/офлайн життям. Дослідники переконані: майбутні покоління будуть більш схильні самостійно керувати цифровою власністю замість того, щоб віддавати цей контроль банкам і централізованим біржам.

Чимало батьків та вчителів боялися, що такі знання будуть занадто складними для учнів. Але секрет — у складеної за віковими потребами програмі. Восьмирічним дітям не потрібно розуміти, що таке блокчейн. Але практичних уроків, необхідних для орієнтування в економіці 21-го століття, школярам усіх країн вкрай бракує. Сальвадорських учнів навчають користуватися фінансовими інструментами, механізмами безпеки та цифровою ідентифікацією. Це спосіб показати дітям, як відповідально ставитися до своїх грошей, і допомогти їм зрозуміти цінність наполегливої ​​праці. Як відомо, є парадокс: бідні люди, що з трудом заробляють, але не мають досвіду операцій з грошима (так би мовити, не часто мають копійчину в гаманці), схильні швидко та нерозумно витрачати їх, брати непосильні кредити. Тож дітей з таких родин змалечку слід привчати володіти та правильно розпоряджатися фінансами. Школярів також зобов’язують навчати батьків, бабусь та дідусів, інших рідних, як робити через смартфони платежі у криптовалюті.

На криптоуроках учні також розвивають soft skills, що теж підвищує їхні шанси на щасливе майбутнє, свідчать експерти. Наприклад, командам учнів доручають спільно вирішити, на що витратити токени. Це розвиває навички командної роботи, вміння відстоювати свою ідею та запалювати нею інших, дискутувати, шукати спільні рішення. 

Випускникам дають гроші на подальше навчання

Завдяки якісному інтернету сальвадорські діти можуть дивитися відеоуроки та лекції, що запустили у США нью-йоркський хіп-хоп виконавець Jay-Z і мільярдер, фінансист Джек Дорсі. Їхня «Біткоїн-академія» містить заняття для дітей віком від 5 до 17 років.

Все це шанс для багатьох дітей з бідних родин знайти престижну професію та змінити життя. У Сальвадорі поки що важко знайти роботу з пристойною зарплатнею. Але якщо учні знають англійську мову, володіють комп’ютерними навичками, розуміються на біткоїнах і маркетингу, вони матимуть змогу працювати віддалено в будь-якій країні світу. 

Сільська школа в Сальвадорі, де вивчають криптовалюту - INFBusiness

Втім, школярі отримують цілком реальну користь вже сьогодні. Відмінникам нараховують суми у цифровій валюті, які можна витрачати у будь-якому магазині. Кращим випускникам платять стипендії на навчання у середній школі, обіди та проїзд. А це у Сальвадорі значна проблема. Повну середню освіту (аналог наших старших класів) отримують у платних так званих Національних інститутах: у мовних, фізико-математичних, хіміко-біологічних та технологічних класах. Якщо ж там навчаються не два роки, а три, це вже нагадує українські професійні ліцеї, тобто підлітки набувають професій. Якщо початкова школа знаходиться максимум у сусідньому селі, інститутів небагато, лише у великих містах. Діставатися до них зазвичай дорого. Саме тому раніше так мало дітей продовжували освіту. 

Сільська школа в Сальвадорі, де вивчають криптовалюту - INFBusiness

Заробляють не в банді, а в класі

У школі Кантон Ель-Зонте часто проводять кулінарні або підприємницькі конкурси. Переможці мають нагороду у криптовалюті. Є й інший формат: спонсори надають початковий капітал в біткоїнах за кращі ідеї стартапів старшокласників, а потім ще й додатково підтримують переможця, що найефективніше втілив ідею. Загалом тинейджери мають змогу заробити у криптовалюті багатьма способами: займаючись прибиранням території, очищенням водоймищ від сміття, ремонтом доріг або водопровідних систем.

Нещодавно у Сальвадорі прийняли закон, що дає змогу заробити навіть дітям, старшим за 10 років. А чи не є це порушенням міжнародних законів про дитячу працю? Формально ні, адже про цифрову валюту там не йдеться. Але це, здається, не спосіб узаконити експлуатацію через школи, а спосіб порятувати учнів від впливу вулиці. У бідних сім’ях діти дуже часто працювали на цукрових чи кавових плантаціях вже з 6 років, через що взагалі не ходили до шкіл. У банди також учні йдуть через фінансову скруту батьків. Тож можливість не лише отримувати знання майбутнього, а й вже сьогодні отримувати зарплатню у криптовалюті, привернула чимало дітей до шкіл. 

Сільська школа в Сальвадорі, де вивчають криптовалюту - INFBusiness

Чи потрібні такі заняття школам інших країн? У Великій Британії вже придивляються до досвіду Сальвадору. У пресі доводять необхідність аналогічних занять та азів банківської справи. Аргумент — наприклад, дослідження, проведене Student Beans. У середньому юні британці, вчорашні випускники шкіл, боргують 2000 фунтів стерлінгів (2171 долар) за кредитами та овердрафтами. 89% з них кажуть, що вони не знали, як ними відповідально користуватися.  52% взагалі не знають, як працюють відсоткові ставки, а 69% хочуть отримати додаткові вказівки щодо складання бюджету. Тож беззаперечним є одне: навички фінансової грамотності потрібні сучасним дітям уже з раннього віку. 

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Сільська школа в Сальвадорі, де вивчають криптовалюту - INFBusiness

Замість оцінок — гроші: неймовірна школа «Акшар»

Сільська школа в Сальвадорі, де вивчають криптовалюту - INFBusiness

Австралійська школа, де дітей вчать… крокодиловодства

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *