«Наша Незалежність, як маленька дівчинка, росла й міцніла на очах» — пишуть автори «Книги-мандрівка. Незалежні» від видавництва КнигоLove. І припрошують помандрувати в часи, коли снікерси й кока-кола тільки снилися, коли направо й наліво роздавали «наколоті апельсинки», а рашистів від душі пригощали «бандерівським смузі». Тож згадаймо разом рекорди і провали, покращення і зради, культові пісні, книжки, фільми. Все те, що зробило нас нами.
Починаючи з IX століття, Київська держава була однією з наймогутніших східноєвпропейських країн, із князями якої воліли родичатися королі від Франції до Швеції. Правителі Русі-України вже встигли заснувати Київ, прийняти християнство, збудувати Софію Київську, поки москва тільки піднімалася з болота. Однак російській імперії захотілося величі, і вона заходилася «примазуватися» до великої Київської держави. петро I, катерина II, сталін, путін вигадали безліч міфів про Київську Русь як про першу російську державу, а росіян стали величати як спадкоємців руської культури. Забуваючи, що ту ж москву заснував Юрій Долгорукий — не хто інший, як син Володимира Мономаха — славетного князя Київського.
Історик Михайло Грушевський казав, що «ми є народ, у якого вкрали назву», а на 33-му році незалежності в україців знову і знову намагають красти майбутнє. Однак ми вже давно зробили свій вибір і понад тисячу років змушені обстоювати його кров’ю, захищаючи кожен клаптик нашого чорнозему.
Команда проєкту «Книга-мандрівка. Незалежні» запрошує читачів у мандрівку роками української незалежності. У огляді книги Освіторія. Медіа відібрала найяскравіші моменти наших незалежних, буремних, складних, натхненних і точно — переможних років — сподіваємоcь, в озорому майбутньому.
1991 рік
24 серпня народжується закарбована в Законі українська незалежність. Вона переводить сповнений подиву та щасливої ейфорії погляд із порожніх магазинних полиць на великий світ, у якому для неї тільки починається довгий шлях самоусвідомлення та самоствердження.
👁️🗨️ СИНЬО-ЖОВТИЙ, НАШ
24 серпня 1991 року група депутатів заносить до Верховної Ради розгорнутий державний прапор завбільшки 8 на 4 метри. І поновлює історію використання синьо-жовтого стяга, яка йшла ще з часів Королівства Руського в XIV столітті, Війська Запорозького й Української держави часів УНР.
👁️🗨️ ТАК ЧИ НІ
1 грудня 90,32% українців дають ствердну відповідь на питання «Чи підтверджуєте ви Акт проголошення Незалежності України?». Із шести кандидатур на посаду президента обираємо Леоніда Кравчука.
👁️🗨️ КУПОНИ І ДЕФІЦИТ
Разом із зарплатою українцям видають картки споживача з відрізними купонами. Щоби придбати продукти чи речі, потрібно сплатити суму в радянських карбованцях і ще стільки ж у купонах. Підроблені купони аферисти друкують навіть на обгортковому папері. У дефіциті цього року все, крім хліба. По молоко, цукор і крупи вишиковуються довжелезні черги з надією купити 1-2 кг продуктів, які дозволено видавати в одні руки.
👁️🗨️ МОГИЛЯНКА
Менш ніж за місяць після проголошення Україною незалежності вирішено відновити діяльність одного з перших у Східній Європі вишів — університету «Києво-Могилянська академія», щоб забезпечити країну високоосвіченими кадрами для управління державою.
1992 рік
Українська незалежність вчиться робити перші кроки й набиває перші ґулі. Вона повертає свої державні символи, встановлює дипломатичні відносини з різними країнами, стає членом МВФ і дізнається, хто такі «братки», що відтепер контролюють буквально все.
👁️🗨️ ПРАДАВНІЙ СИМВОЛ
Після прапору та гімну затверджують Державний герб — тризуб, який ще за часів Русі-України використовував князь Володимир. Утім, Верховна Рада не така одностайна: комуністи не хочуть приймати цей символ і погоджуються на затвердження лише Малого герба після погрози розпуску парламенту.
👁️🗨️ ПЕРШІ ОЛІМПІЙСЬКІ ІГРИ
На зимовах іграх в Альбервілі та на літніх у Барселоні українські спортсмени ще виступають у складі Об’єднаної команди СНД під олімпійським прапором і запалюють на спортивному небосхилі нові світові зірки — фігурист Ігор Петренко, фехтувальник Вадим Гутцайт, гімнастка Тетяна Гуца.
👁️🗨️ ЧОВНИКАРІ
В пошуках можливостей для виживання тисячі українців вирушають до сусідніх Польщі, Угорщини, Туреччини, звідки на кравчучках, навантажених картатими сумками, везуть шкіряні речі, дублянки, омріяні джинси. За право торгувати такою розкішшю рекету потрібно заплатити 10 карбованців за день.
👁️🗨️ НАШІ КОЛЬОРИ
28 січня ВР затверджує Державний прапор України — символ незалежної держави, який за два тижні українські моряки піднімають в іспанському порту Валенсія на торговельному судні «Кременчук», зшивши синьо-жовтий стяг із двох сигнальних прапорів.
👁️🗨️ РОЗКОЛ
Архиєрейський собор УПЦ (МП) усуває митрополита Київського та всієї України Філарета з посади голови Української православної церкви. Сам Філарет цього рішення не приймає — так в Україні з’являються два патріархати — Київський і Московський.
1993 рік
👁️🗨️ БАРТЕР І КРАХ
Оскільки гроші швидко знецінюються, українці скуповують усе, що бачать, а керівники підприємств, зарплати на яких починають затримувати, вводять натуроплату: так Україна знайомиться з поняттям бартеру. Промислові підприємства масово закриваються, державі немає з чого брати податки. Шахтарі страйкують. Скарбниця поповнюється за допомогою верстата. Країна захлинається у гіперінфляції. Рік запам’ятовується як найзлиденніший.
👁️🗨️ ПЛАТА ЗА БОРГИ
У вересні в Криму відбувається зустріч Леоніда Кравчука та Бориса Єльцина, після якої Україна дає згоду віддати частину своїх кораблів Чорноморського флоту, оплативши таким чином борги за російські нафту та газ, які вже сягнули 800 мільйонів доларів.
👁️🗨️ НАШІ ПЕРШІ БЛЕКАУТИ
В усій країні починаються віяльні вимкнення світла, по черзі в кожному регіоні, а відтак українці скуповують свічки та по 6-19 годин на добу сидять без світла.
👁️🗨️ ВСІ ПОГЛЯДИ — У ТЕЛЕВІЗОР
Саме цього року увага українців як ніколи прикута до екранів: там бешкетують Бівіс і Батхед, Малдер і Скаллі полюють за позаземними істотами, з поганими хлопаками бореться «Вокер — техаський рейнджер», а Кашпіровський завершує кожен сеанс телегіпнозу словами «Даю установку!». А ще з’являється мережевий маркетинг: привіт, «Гербалайф»!
1994 рік
👁️🗨️ МАКАРОВИЧ VS ДАНИЛОВИЧ
На перших дострокових президентських виборах зрештою 52% голосів набирає орієнтований на тісні зв’язки з росією Леонід Кучма. Українська економіка переживає найскладніший рік: якщо в січні за 1 долар просять 12600 карбованців, то в кінці року він коштує 104 тисячі карбованців. Через інфляцію українці стають «мільйонерами». А в листопаді кучма підписує указ, за яким понад мільйон українців отримують земельні паї. Однак правомірними господарями вони не зможуть стати ще довго, адже одразу набуває чинності мораторій на продаж землі. Це гальмуватиме розвиток сільського господарства впродовж десятків років.
👁️🗨️ БУДАПЕШТСЬКИЙ МЕМОРАНДУМ
Україна відмовляється від третього за потужністю ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки від США, Великої Британії та росії. Але нанішня війна, що триває вже 10 років, свідчить: міжнародні гарантії такі ж слабкі, як російський солдат перед сережками українок.
👁️🗨️ ЗВУЧИМО, СТРИБАЄМО, ЗАВОЙОВУЄМО ЗОЛОТО
Студент-фізик Славко Вакарчук оновлює назву гурта з «Клану тиші» на «Океан Ельзи» та записує перші чотири демки. Гурт «Воплі Відоплясова» випускає альбом «Країна мрій» — якісну добірку рок-бойовиків, а Віктор Павлік зачаровує серця ліричним шлягером «Ти подобаєшся мені». Під неї так часто освідчуються!
А спортсмен Сергій Бубка ставить рекорд і бере планку на висоті 6,14 метрів — цю вершину не зможуть підкорити протягом наступних 26 років. Здобуваємо перше в історії незалежної України золото на Олімпіаді — 16-річна фігуристка Оксана Баюл із Дніпра підкорює світ. Засяє ще одна зірка — у футболі. «Динамо» вперше випускає на поле 18-річного Андрія Шевченка.
👁️🗨️ РОЗПРАВЛЯЄМО КРИЛА
16 грудня злітає в небо військово-транспортний літак нового покоління АН-70.
1995 рік
👁️🗨️ ПЕРША СПРОБА АНЕКСІЇ
Ще в 1994 році в Криму з’являється свій президент, а Кабінетом міністрів півострова приїжджають керувати люди з Москви, сподіваючись тишком від’єднати його від України. Проте СБУ проводить кілька вдалих спецоперацій. Вже у березні 1995 року ВР видає закон «Про Автономну Республіку Крим», скасовуючи інститут президентства в АРК та придушуючи спроби анексії.
👁️🗨️ СІЧ У КОСМОСІ
31 серпня Україна нагадала про себе як про космічну державу, що дала світові видатного Сергія Корольова, та запускає свій перший супутник «Січ-1», за допомогою якого здійснює наукові спостереження за рослинністю, грунтами та водоймами планети.
👁️🗨️ ОЛІГАРХИ НА АРЕНІ!
Починається велика приватизація — зокрема індивідуальна приватизація великих підприємств. Це знаменує появу в країні кількох олігархічних груп.
👁️🗨️ ПЕРШІ ГАДЖЕТИ І «ПРОСТО ДОДАЙ ВОДИ»
Електронна гра-головоломка «Тетріс» стає жаданою іграшкою. Також у моді зелені светри з жовтим написом BOYS, а омріяні смаколики — батончики «мілківей», «пікнік» і баунті». Харківська локшина «Мівіна» підкорює полиці магазинів і шлунки підлітків, як і розчинні хімічні лимонади з яскравими барвниками «юпі», «зуко» та «інвайт».
1996
👁️🗨️ НОРМАЛЬНА ВАЛЮТА
Внаслідок грошової реформи в Україну повертається гривня, що панувала на Русі до 14 століття, в той час як рубль з’явився лише під час монгольської навали і був не чим інши, як обрубком — маленьким шматочком від срібної гривневої монети.
👁️🗨️ КІНЕЦЬ «ДРУЖБИ»
Починається «нафтова війна» України та росії: перша підвищує тарифи на транспортування сусідської нафти газопроводом «Дружба», що проходить територією нашої держави, а друга не пристає на нові умови та на початку року припиняє видобуток чорного золота.
👁️🗨️ ПЕРША, НЕЗАЛЕЖНА, ЛІТНЯ
Олімпійські ігри в Атланті в США стають найуспішнішими для України: 9-е загальнокомандне місце та 9 золотих, 2 срібні й 12 бронзових медалей. Лілія Подкопаєва виконує своє подвійне сальто, яке й досі не може повторити жоден спортсмен.
1997 – 1998
👁️🗨️ ПОКРАЩЕННЯ
Якщо на початку 90-х середня зарплата становила 17 доларів, то цього року майже 150 доларів (143 гривні) при ціні на м’ясо — 3,50 гривні за кілограм і на бензин — 60 копійок за літр та на горілку за 3 гривні за пляшку.
👁️🗨️ НОВІ УКРАЇНЦІ І НОВІ ІГРИ
Статусні чоловіки в другій половині 90-х років носять малинові піджаки в поєднанні з золотими ланцюгами. У школярів теж дещо нове: приставка «Денді», персонаж Супермаріо та перші «танчики». До дітей приходять і японські тваринки «Тамагочі», які намагаються терміново заборонити вчителі. А ще кожен підліток мріє потрапити у нововідкритий «Макдональдз» — перший український відкривається біля станції метро Лук’янівська з гамбургерами по 2 гривні.
👁️🗨️ КОСМІЧНО НЕЗАЛЕЖНІ
19 листопада на американському кораблі Columbia у складі наукової експедиції в космос вирушає перший і поки що єдиний космонавт незалежної України Леонід Каденюк: так на просторах Усесвіту вперше лунає український гімн.
1999-2000
👁️🗨️ ВТРАТА НАЦІОНАЛЬНОГО МАСШТАБУ
У ніч на 25 березня 1999 року в автокатастрофі гине конкурент Кучми, багаторічний політв’язень СРСР та провідник національно-визвольного руху України В’ячеслав Чорновіл. З людиною, яка наближала незалежність України, приходять попрощатися понад 200 тисяч українців. Розслідування трагедії, яку вважають політичним убивством, триває досі.
👁️🗨️ БУМЕРАНГ ХАЛАТНОСТІ
Газпром приписує Україні все нові борги за газ, і уряд знаходить «геніальне» рішення — розраховуватися з росією крилатими ракетами Х-55 та Х-55СМ (575 штук), якими у 2022 році рашисти холоднокровно бомбитимуть українські землі.
👁️🗨️ «УСЕ ВКЛЮЧЕНО»
Зарплата зростає зі 170 до 230 гривень, і завдяки цьому українці вперше їдуть на відпочинок у Туреччину та Єгипет, починається розквіт туристичного бізнесу. Також українці починають купувати перші мобілки — в лідерах «невбивна» Nokia 3310. А вечорами українці не пропускають перегляд телехіта — історію про київського бізнесмена в серіалі «День народження Буржуя».
👁️🗨️ КАСЕТНИЙ СКАНДАЛ
2 листопада, за півтора місяці після зникнення Ґеоргія Гонґадзе, його тіло без голови знаходять у Таращанському лісі, а ще за місяць у ВР оприлюднено «плівки Мельниченка» — записи з кабінету Леоніда Кучми, які свідчать про його причетність до замовного вбивства.
2001-2002
👁️🗨️ СКІЛЬКИ НАС?
Перший і єдиний всеукраїнський перепис населення виявив, що у країні живе 48 мільйонів 457 тисяч громадян. Жінок більше — 53,7%, як і містян: 67%.
👁️🗨️ МРІЯ
Найбільший у світі транспортний літак «Мрія» здійснює перший комерційний політ. У 2022 році рашисти знищать українську «пташку» під час боїв за Гостомель.
👁️🗨️ ТЕМНИКИ
За взірцем російських політтехнологій запроваджуються «темники» ( з російської — «теми тижня») — щоденні закриті директиви керівництву ЗМІ, які вимагають подавати новини так, щоб президент Кучма та оточення були б представлені максимально позитивно.
👁️🗨️ ВІДРОДЖЕННЯ НАШОГО КІНО
Народжується кінокомпанія FILM.UA — згодом вона стане однією з найбільших в Східній Європі групою підрозділів, що охоплюють всі етапи виробництва — це закладе передумови для розвитку вітчизняних кінофільмів і серіалів.
👁️🗨️ ПЕРШИЙ КРОК ДО НАТО
9 липня президент Леонід Кучма наказом вводить у дію рішення РНБО про інтеграцію України до євроатлантичних структур, серед них і НАТО. Це починає напружувати симпатиків радянського світогляду та диктатора по сусідству.
2003-2004
👁️🗨️ МАЙДАН
Головна площа країни вже була місцем для акцій громадської непокори у 1990 році, під час Революції на граніті, та у 2000-2001 році для «України без Кучми». Але саме 2004 рік робить Майдан нашим Майданом — місцем, куди люди виходять, коли стається біда й коли іншим потрібна допомога.
👁️🗨️ ТАК!
Всеукраїнські протести, які отримують назву Помаранчева революція, призводять до того, що Верховний Суд України визнає результати президентських виборів недійсними і на 26 грудня призначає переголосування, яке завершиться перевагою майже 8% на користь Віктора Ющенка над Віктором Януковичем.
👁️🗨️ ПЕРШЕ ПЕРЕМОЖНЕ ЄВРОБАЧЕННЯ
У 2004 році Руслана приїздить до колишнього Царгорода, а нині — Стамбула, щоб здобути перемогу. От тільки не воєнну, а музичну: зі 280 балами наша «принцеса-воїн» стає тріумфаторкою Євробачення.
2005-2006
👁️🗨️ ВПЕРШЕ УРЯДОМ КЕРУЄ ЖІНКА
Після перемоги Помаранчевої революції Юлія Тимошенко отримує рекордну підтримку парламенту і стає першою в історії України жінкою на посаді голови уряду — щоправда, через 7 місяців її звільняють.
👁️🗨️ НЕ ТІЛЬКИ 12-БАЛЬНА СИСТЕМА
Підписано Болонську декларацію — ця угода започатковує процес оновлення нашої навчальної системи, дозволяє уніфікувати її із загальноєвропейською, збільшити мобільність студентів.
👁️🗨️ РИНКОВА ЕКОНОМІКА
Євросоюз надає Україні статус країни з ринковою економікою, тож наші підприємці можуть тепер продавати товари за кордон. Експорт зростає до 227 мільйонів гривень вже у наступному році.
👁️🗨️ ПАЛИЧКИ І РИБА
Україна переживає справжній бум ресторанів японської кухні з суші та ролами. В країні відкриваються перші брендові бутики, і купувати одяг стає модним саме у торговельних центрах. А ще відтепер дуже модно переглядати ролики на YouTube, дивитись на ТБ перший сезон шоу «Танці з зірками» і спостерігати за дебютлом Сергія Притули у стендап-шоу Comedy Club UA, зберігати інформацію на «флешках» замість дискет і дисків та слухати «Бумбокс» і «Esthetic Education» з «Мандрами». Особливий шик — відвідати музей сучасного мистецтва в Києві PinchukArtCentre.
2007-2009
👁️🗨️ ВСІМ ДЯКУЮ, ДО ПОБАЧЕННЯ
Віктор Ющенко у 2007 році вперше в історії України користується правом президента розпустити ВР й оголошує позачергові парламентські вибори, на яких перемагає Партія регіонів, через що два інші лідери перегонів — партії Тимошенко і Ющенка — вимушено утворюють коаліцію.
👁️🗨️ ТОТАЛЬНЕ ЗНО
У 2008 році після тривалої підготовки та апробації зовнішнє незалежне оцінювання стає обов’язковим для всіх абітурієнтів — і це має зрівняти шанси доступу до якісної освіти, а також наблизити її до європейських стандартів. Наступні 2 роки ЗНО можна можна складати й мовами нацменшин, а потім — лише українською.
👁️🗨️ ЕФЕКТ ПРИСУТНОСТІ ТА ОДНА КНОПКА В ТЕЛЕФОНІ
У 2007 роців Україні стартує «айфономанія». Ще українці починають подорожувати світом лоукостами і купують квитки в перші кінотеатри IMAX.
👁️🗨️ КУБОК УЄФА — НАШ!
У 2009 році на стамбульському стадіоні у додатковий час донецький «Шахтар» перемагає бременський «Вердер» із рахунком 2:1 та першим з українських клубів за часів незалежності здобуває кубок УЄФА.
2010-2012
👁️🗨️ ХАРКІВСЬКІ УГОДИ
Новообраний президент Віктор Янукович 21 квітня 2010 року та Дмитро Медведєв підписують договір, згідно з яким Україна продовжує термін перебування Чорноморського флоту у Криму до 2042 року в обмін на знижку на газ, яка виявляється зовсім і не знижкою, а рахується як борг нашої держави, що гаситься орендною платою за перебування російських кораблів у Севастополі.
👁️🗨️ ВСІ В КІНО І НА ПОДІУМ!
У 2010 році стартує 1-й Одеський міжнародний кінофестиваль, який називатимуть Східноєвропейськими Каннами. Також у Києві з’являється майданчик альтернативної моди — Kyiv Fashion Days, і українське поступово стає модним на Заході. А ще цьогоріч засяяла зірка етногурту «Дахабраха», назва якого поєднує староукраїнські слова «давати» та «брати». Виходить у світ знаковий роман Сергія Жадана «Ворошиловград». А у 2011 році в травні уперше проходить «Книжковий Арсенал» і стає справжньою сенсацією в інтелектуальному житті українців.
👁️🗨️ ЄВРОПРОВАЛ
У 2011 році Євросоюз відмовляється підписати Угоду про асоціацію та створити зону вільної торгівлі з Україною, посилаючись на судовий процес над Юлією Тимошенко — євроінтеграція неможлива, поки в країні діє вибіркове правосуддя.
👁️🗨️ ЄВРО 2012
Під гаслом «Творимо історію разом» Україна та Польща приймають фінальну частину чемпіонату Європи з футболу, а талісманом стають брати Славек і Славко. Стадіони Києва, Харкова, Львова і Донецька приємно дивують фанів.
2013
👁️🗨️РОЗВОРОТ НА рОСІЮ
21 листопада прем’єр Азаров розпоряджається тимчасовов припинити курс на асоціацію з Євросоюзом, а через тиждень на саміті «Східне партнерство» Янукович приголомшує ще більше — не підписує Угоди про асоціацію з ЄС.
На Майдан з усієї країни з’їжджаються люди, а каркас ялинки («йолки») обвішують прапорами з назвами міст, волонтери підвозять намети, провізію. Вже скоро почнеться смертельний танок із силовиками.
👁️🗨️ МАРШ МІЛЬЙОНІВ
8 грудня на Майдані Незалежності збирається найчисленніше віче, після якого народ вирушає блокувати урядові будівлі, встановлювати наметові містечка, блокпости, а також формувати «сотні» — загони цивільної оборони. Цього ж вечора митінгувальники зносять пам’ятник Леніну в Києві.
👁️🗨️ ЛЕНІНОПАД
У цей рік — найшаленіший «ленінопад»: понад 1000 скульптур летить із п’єдесталу, хоча у деяких регіонах за «вождя» лягають кістьми.
2014
2015-2016
👁️🗨️ ЗАШМОРГ НА ШИЇ УКРАЇНИ
Лідери Німеччини та Франції підштовхують київську делегацію підписати у 2015 році Мінськ-2 — угоду про перемир’я на умовах росії. Крім припинення вогню та відведення важкого озброєння передбачено амністію бойовиків ОРДЛО, вибори, децентралізацію та особливий статус окупованих територій.
👁️🗨️ ПА-ПА, МІЛІЦІЯ
На зміну репресивному органу у 2015 році приходить Національна поліція, реорганізовується служба ДАІ, а персонал пересідає на «пріуси». У соцмережах новий тренд: фото з «копами».
👁️🗨️ СЛАВА КІБОРГАМ!
Українські війська та добровольчі батальйони 244 дні ведуть важкі бої за Донецький аеропот, де від рук сепаратистів спецпризначенців помирає понад 100 воїнів, ще 400 мають поранення й потрапляють у полон.
👁️🗨️ ВТРАТИТИ ВСЕ
«Завдяки» рф Україна входить до десятки країн світу за кількістю переселенців — близько 2 мільйонів біженців із окупованого Криму та Донбасу тікають світ за очі в пошуках мирного життя.
👁️🗨️ ОХ І ЗАТОРГУЄМО!
1 січня 2016 року набуває чинності Угода про вільну торгівлю між Україною та ЄС, а це — скасування митних зборів і податків.
👁️🗨️ 1944
На «Євробаченні» перемагає зворушлива пісня Джамали, присвячена сталінській депортації кримських татар з їхньої батьківщини — Криму у 1944 році.
2017-2019
👁️🗨️ БЕЗВІЗОВА ПЕРЕМОГА
Україна виконує всі вимоги Європарламенту, і вже 11 червня 2017 року туристи починають штурмувати аеропорти з біометричними паспортами: можна відвідати 32 країни ЄС та Шенгенської зони.
👁️🗨️ ПОЛЮВАННЯ НА АКТИВІСТІВ
Після обливання кислотою помирає у 2018 році волонтерка Катя Гандзюк, країною проходять акції протесту проти бездіяльності слідства. Далі у «список Гандзюк» потраплять ще 55 нападів на активістів.
👁️🗨️ SHAZAM
Композиція «Плакала» гурту KAZKA у 2018 троці стає першою українською піснею, що потрапляє в десятку світового чарту Shazam — понад 407 мільйонів переглядів!
👁️🗨️ СВОЯ ЦЕРКВА
Подія історичного масштабу — очільник Православної церкви України Епіфаній та Петро Порошенко у 2019 нарешті отримують від Вселенського патріарха томос — указ про надання автокефалії, тобто незалежності, від московського патріархату. І поки парафії готуються до переходу в ПЦУ, московські ієрархи планують захищати нажите силою.
👁️🗨️ СТАДІОН, ТО Й СТАДІОН!
У 2019 році кандидат у президенти Володимир Зеленський кидає виклик чинному гаранту — пропонує провести дебати на Олімпійському, що вміщує 70 000 осіб, і Порошенко погоджується. Кандидати надривають голоси, обмінюючись обвинуваченнями про олігархів, п’яту колону й офшори, а наприкінці разом співають гімн. Того ж року втомлені від старих політиків люди віддають перевагу новому обличчю — шоумену Зеленському, який перемагає із результатом 73% голосів.
👁️🗨️ НІ КАПІТУЛЯЦІЇ
Відбуваються акції протесту проти нав’язаної Німеччиною «формули Штанмаєра», що передбачає розведення військ у зоні бойових дій та надання особливого статусу окупованим територіям Донбасу, адже відсутність української армії загрожує подальшою експансією бойовиків.
2020-2021
👁️🗨️ ЛОКДАУНИ І НОВІ ПРАВИЛА
Епідемія COVID-19 вводить нові правила в 2020 році: обов’язкові маски, які тепер часто носять на підборідді, в кишені, рукавички і санітайзери в супермаркетах. З’являється надмірна любов до собак, які дають право законно гуляти вулицями міста у складні карантинні часи.
👁️🗨️ «ВІДКРИЙТЕ ЗУМ, УВІМКНІТЬ МІКРОФОНИ І ЗАПИСУЙТЕ»
У багатьох родинах більший жах викликає не епідемія, а онлайн-навчання. Відтепер батьки на карантині мусять не тільки працювати з дому, а й виконувати роль асистентів учителя — стартує Всеукраїнська школа онлайн.
👁️🗨️ ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА
3 липня 2021 року знімається заборона на продаж землі сільськогосподарського призначення, яка діяла з 1917 року. Тож і громадяни України відтепер мають право нею розпоряджатися. Згодом дозвіл на купівлю отримають юридичні особи, але тільки не іноземці.
2022
Переглянути зображення
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media