Якщо в організмі вагітної бракує кальцію, страждають її зуби. Якщо його багато – можливі ускладнення при пологах
Від наявності в організмі кальцію залежить дуже багато: стан опорної системи організму людини (кістки, зуби, нігті, волосся); нервово-м’язової (скорочення й розслаблення всіх м’язів, включаючи серце); вміст кальцію визначає згортання крові та якість живлення кожної клітинки тіла. Особливо важливою стає роль цього елемента при вагітності
Побічний ефект прогресу
Лікарі не втомлюються говорити про виняткову важливість продуктів, що містять кальцій: риби, зелені, молока. Але за останнє десятиліття наші продукти харчування сильно «синтезувалися», втративши при цьому свою природну здатність забезпечувати організм багатьма вітамінами та мікроелементами.
Наприклад, щоб отримати необхідну добову дозу кальцію, досить випити один літр парного молока, а знежиреного та пастеризованого – в 10 разів більше. Погодься, це нереально.
Як завжди, жваво відгукнулися на виниклу проблему фармацевти й виробники різних харчових добавок. Широмасштабні рекламні кампанії зробили свою справу: люди часто самі призначають собі «штучний» кальцій, не підозрюючи про те, що перевищення його вмісту може завдати організму чималої шкоди. Надлишки кальцію особливо шкідливі вагітним жінкам.
«Продрозверстка» на кальцій
Майже весь кальцій, що міститься в організмі людини (близько 99%), міститься в кістках, і лише 1% міститься в крові. Організм суворо стежить за тим, щоб цей 1%-ий рівень не знижувався й у разі нестачі його в крові «атакує» кісткову систему, поповнюючи запаси за рахунок тканин зубів і скелету.
Під час вагітності цей і без того жорсткий для кісткової тканини принцип значно загострюється. Адже потреби дитини є першочерговими й у разі, якщо кальцію, що надходить ззовні, не вистачить, він буде просто «вилучений» із маминого тіла. Результатом цього може стати слабкість серцевого м’яза в жінки, підвищення ламкості її кісток, а також руйнування зубів.
Віроломний друг
Знаючи про цінність кальцію, багато майбутніх матусь значно збільшують вживання багатих на кальцій продуктів, а для більшої перестраховки мало не з перших днів вагітності починають регулярно приймати препарати, що містять кальцій.
Але організм не вміє робити запаси: він візьме рівно стільки, скільки йому потрібно станом на сьогоднішній день, а від решти спробує позбутися, тобто вивести його через нирки. Під час вагітності навантаження на нирки й так досить велике, й зайвий кальцій нерідко призводить до утворення піску (або навіть каміння) в нирках.
Малюкові надлишок кальцію завдає не менших клопотів: його видільна система в утробі мами ще не працює, що позбавляє його можливості позбутися від надлишків. Тому дитя накопичує кальцій у кістках, що зовсім не потрібно у світлі майбутніх пологів: акушери з тривогою відзначають неухильне зростання кількості ускладнених дитячим і жіночим травматизмом пологів.
Адже надмірно укріплені зайвим кальцієм кістки малюка втрачають необхідну еластичність. Заросле «завдяки» підвищеному кальцію тім’ячко також ускладнює пологи. Адже в процесі пологів голівка малюка повинна змінювати свою форму, захищаючи таким чином його мозок від надлишкового тиску. Не можна вважати нормою й малюків, народжених із зубками. Тому вживати препарати, що містять кальцій, потрібно з великою обережністю.
Їж натуральне
Добова потреба організму вагітної жінки в кальції становить 1200 мг. Багаті на кальцій м’які сорти сиру (наприклад, Адигейський, Сулугуні, Моцарела). Багато кальцію в кисломолочному сирі, волоських горіхах, бобових (квасолі, сої), броколі, цвітній капусті, ріпі, часнику, селері, петрушці, фруктах і ягодах (аґрусі, смородині, полуниці, черешні), родзинках. Цінним джерелом кальцію є також яйця та морська риба.
У першому триместрі на добу потрібно вживати 1000 мг кальцію, в II – 1200 мг, в III – 1500 мг кальцію на день.
Ось де його можна взяти:
Кисломолочний сир середньої жирності (200 г) – 300 мг
Йогурт 2,5% жирності (200 мл) – 320 мг
Молоко 2,5% жирності (200 мл) – 250 мг
Сир Адигейський, Моцарела (50 г) – 270 мг
Варена квасоля (150 г) – 90 мг
Броколі (1 штука) – 40 мг
Зерновий хліб (30 г) – 50 мг
Сушений інжир (1 штука) – 27 мг
Апельсин (1 штука) – 50 мг
Якщо жінка здорова і щодня вживає в достатній кількості продукти, що містять кальцій, то їй зовсім не обов’язково вживати штучний кальцій.
Друзі та недруги
Май на увазі, що деякі продукти уповільнюють засвоєння кальцію. До «недругів» короля мікроелементів належать щавель, шпинат, хлібобулочні та кондитерські вироби. Кока-колу, каву, копчені ковбаси також краще виключити з раціону. Обмеж і вживання солі – вона підсилює сечовиділення, й кальцій виходить із організму разом із сечею.
На конкурсній основі
Якщо ж лікар усе-таки вважає за необхідне призначення препаратів, що містять кальцій, постався до його вибору з граничною увагою. Пам’ятай, що глюконат кальцію, його коралові або морські аналоги являють собою неорганічні сполуки й тому засвоюються вкрай погано.
Звернись до бабусиних рецептів: ретельно вимий курячі яйця (краще домашні), звільни їх від вмісту. Підсушивши шкаралупу в духовці і зніми з них внутрішню плівочку. Подрібни шкаралупу в кавомолці, залий порошок свіжовидавленим соком лимона (зупини свій вибір на зеленому – він кисліший). Кислота розчинить кальцій. Якщо отримана суміш занадто кисла для тебе – додай перед вживанням трохи меду. Процес засвоєння отриманого препарату починається ще в роті, що дуже добре для нирок, які не відчувають при цьому перевантажень.
Джерело: lady.tochka.net