Ірина Філіпчук, Аріна Тітова
Три кладовища понівечені радянською владою та занедбана спадщина. У Рівному в рамках проєкту Reherit 2.0 провели презентацію про минуле Цвинтарної гори, яку ми звикли називати Єврейкою. Детальніше про захід – далі у сюжеті.
На місці людських поховань – школа та адміністративне приміщення, а не забудований залишок території виглядає як занедбана місцевість. Рівненська Єврейка, як її називають місцеві, мала велике значення для міста та його історії, але була знищена радянською владою та німецькими окупантами. Її більш вірною назвою з історичного погляду є Цвинтарна гора.
Задля трансформації цього місця необхідно було дослідити, як воно взагалі виникло. Виявилось що історія заходить корінням у 18 століття, коли тут виділили місце під юдейське кладовище та було збудовано Успенську церкву. А у 19 столітті тут з’явилось ще й кладовище інфекційне.
(17 слайд презентації) Згідно з даними, юдейське кладовище почало страждати ще при другій світовій війні, коли надмогильні плити використовували для доріг. (25 слайд) Пізніше радянщина задля знищення ідентичності місцевої громади вирішила забудувати ці території. Так з’явилась школа, яка нині є п’ятою гімназією, приміщення Обкому партії, та корпус архіву. Люди розповідали, що навіть не встигли перезахоронити рідних. Все це дослідження визначить подальші дії міста в рамках реконструкції парку.
Інформації виявилось дуже багато, і позитивною її назвати важко. Лідія Войтюк розповідає, що для такої об’ємної роботи дослідника обирали ретельно.
Зібрана інформація допомогла краще осмислити історію цього місця. Цвинтарна гора стає не просто частиною ландшафту, а простором пам?яті.
Источник: www.rivne1.tv