Подія відбулася у Рівненському обласному українському музично-драматичному театрі з нагоди 120-річчя від дня народження письменника. Про це інформують в Рівненській обласній раді.
Ми не можемо і не маємо права завжди вдаватися до центру. Чужого. Треба мати свій центр. Такого самого розміру і сили, як той чужий… А тоді можна вибагати для себе і справедливого місця на плянеті взагалі… Ми можемо це здобути, коли переставимо точку бачення явищ на плянеті…Це я хотів заманіфестувати в нашій літературі твором «Ост». І саме тому він у нас не є зрозумілим…Розуміється поки що… Колись його зрозуміють, – так писав Улас Самчук у листі до Анни Бойцун.
Цей уривок увійшов до книги «Улас Самчук – воїн слова», яку презентували у Рівному.
Видання побачило світ за сприяння Рівненської обласної ради та ОДА в рамках проєкту «Україна читає листи Уласа Самчука», який покликаний повернути творчість Самчука до шкільної програми та популяризувати його ідеї серед молоді. Координатором проєкту став перший заступник голови Рівненської обласної ради Микола Кучерук. Книга, упорядкована заслуженим журналістом України та письменником Віктором Мазаним.
Вона містить приватні листи письменника про літературні плани до відомих діячів української діаспори, зокрема Івана Багряного, Володимира Винниченка, Оксани Лятуринської, Григорія Костюка та інших. У ній також зібрані нариси, статті та рецензії вчителів, студентів, науковців і письменників, які розглядають постать Самчука як «воїна слова» та підкреслюють його патріотизм.
Віктор Мазаний розповів про процес роботи над книгою та про значну кількість неопублікованих листів Самчука, що зберігаються в національному архіві – їх понад 1500.
Яка ідея проєкту та чому важливо повернути в освітній простір вивчення творів Уласа Самчука пояснив Микола Кучерук.
Коли до мене звернувся пан Віктор із пропозицією видати листи Уласа Самчука, я без вагань підтримав цю ідею. Лист – це особисте спілкування, під час якого люди діляться думками, переживаннями, проблемами. І саме через них ми можемо краще зрозуміти події тих років, як письменник бачив світ, життя, що відчував. Через слова він говорить з своїм читачем, розповідаючи про рідну землю, мову, історію. В його художній літературі йдеться про боротьбу українців за незалежність, а тому його творчість є актуальною і зараз, коли ми протистоїмо російському ворогу. Це ще один аргумент, чому його твори мають повернутися у шкільну програму.
Він також додав, що книги передадуть до бібліотек в тергромади області, щоб якомога більше людей змогли ознайомитися з життям нашого земляка та прочитати написане його рукою.
Учасники проєкту зауважують, що листи Уласа Самчука — це не лише історичні документи, а й приклад для школярів і студентів у процесі вивчення його творчості. Вони не лише розкривають письменницьку манеру та естетичні погляди автора, а й слугують зразком культури спілкування, поваги до співрозмовників та цінності дружби.
Презентація книги проходила у форматі театралізованого дійства. Актори театру не лише читали листи письменника, а й зіграли уривок з постановки «Марія» – твору, що став одним із перших художніх свідчень про Голодомор в Україні. Запрошені гості ділилися враженнями та роздумами щодо його літературної спадщини.
Источник: www.rivne1.tv