Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му 03.01.2024 18:00 Укрінформ Укрінформ аналізує здобутки українського театру

Театр – це безумовно високе мистецтво, тонкі матерії й місце, де лікуються наші душі, але в цьому матеріалі ми спробували перевести його в площину фактів і цифр, щоб зрозуміти, як тут позначився другий рік Великої війни.

УКРАЇНСЬКІ ТЕАТРИ ЗІГРАЛИ ПОНАД 350 ПРЕМ’ЄРНИХ ВИСТАВ

«2023 рік за кількістю театральних прем’єр – це в два рази менше 2019-го (останнього докарантинного року), проте на 52% більше від попереднього, 2022-го. У нашій базі зібрано відомості про понад 350 прем’єрних вистав, які зіграли театри всіх форм власності та місцерозташування», – розповів Укрінформу театральний аналітик Сергій Винниченко, який є засновником порталу «Театральна риболовля», що аналізує всю інформацію, яка стосується українського театру.

Це, напевно, не остаточне число, оскільки завжди щось доуточнюється наступними періодами. Проте навіть з зафіксованим постає обнадійлива картина зміцнення театральних позицій, запуск постановок там, де така можливість існує, урізноманітнення форм, де безпекова ситуація сприяє мистецтву.

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Сергій Винниченко, театральний критик

Першу прем’єру 2023 року було зіграно у перший день року – казку «Крижан Холодрига» за Всеволодом Нестайком поставив режисер Іван Данілін на сцені Чернівецького театру ляльок. Крайньою прем’єрою минулого року можна вважати іронічну драму «Дон Кіхот» (режисер Міхай Церне), яку зіграли 29 грудня 2023 року в Івано-Франківському національному драмтеатрі імені Івана Франка.

Театральний аналітик у 2023 році переглянув свою тисячну виставу наживо, – нею стала робота Київського театру на Лівому березі «З цією виставою щось не так». На його думку вона й стала подією театрального року. Причому не в масштабах конкретного театру, чи Києва – це була подія для всього українського театру – нічого подібного на українських сценах ще не було.

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

«З цією виставою щось не так»

ТЕАТРИ ВИПУСКАЛИ НЕ ЛИШЕ ПЕРШОПОКАЗИ

Стало частіше зустрічатися словосполучення «українська прем’єра» – тобто робота, яку українські митці вже зіграли за кордоном:

 • У царину постправди уводить вистава «Крихітка Цахес» Київського театру «Золоті ворота» (реж. Анна Турло), в якій від казки Гофмана лишилася сама ідея.
 • Зростає цікавість до визначних українців, їх долі, творчості. Володимир Івасюк надихнув Павла Гончарова на «Баладу про любов», яка пролунала на сцені Черкаського театру ім. Тараса Шевченка 4 березня, у день народження музиканта.
 • У листопаді Марічка Власова поставила виставу «Івасюк. Червона рута» за п’єсою Ірини Гарець у Запоріжжі.

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

«Гра в хованки з паном Лятошинським»

 • «Гра в хованки з паном Лятошинським» відбулася у просторі Кабінету-музею Бориса Лятошинського (реж. Богдан Поліщук).
 • Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня» поставив виставу «Янгол щастя» про кохання Івана Миколайчука та Марічки.

УКРАЇНСЬКИЙ ТЕАТР ЗА КОРДОНОМ

 • «Лісова пісня» Лесі Українки португальською була зіграна у місті Брага (вистава отримала назву «A Canção da Floresta» й шла на сцені CTB – Companhia de Teatro de Braga у постановці Ольги Туруті-Прасолової).
 • Київський режисер Алекс Боровенський поставив моновиставу «Forget-me-not» англійською мовою із французькою акторкою Жюлі Зено за текстом «Люби-мене-не-покинь» Ольги Анненко. Ескіз зіграли в Києві, прем’єру гратимуть у Франції.
 • Спільна режисерська робота на сцені Рівненського музично-драматичного театру – Володимир Петрів (Україна) та Генріх Адамек (Польща) реалізували проєкт «Скрудж. Різдвяна історія» за мотивами роману Чарлза Дікенса.

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Джек Глісон, ірландський актор. Фото Ольги Конотоп

 • Не просто передав допомогу Україні, а й особисто відвідав у лютому Київ ірландський актор Джек Глісон (Джоффрі Баратеон з серіалу «Гра престолів»).
 • З серією авторських воркшопів з акторської майстерності у березні до Києва завітала французька режисерка театру і кіно Аріан Мнушкін та 15 акторів паризького «Театр дю Солей».

В ТЕАТРІ З’ЯВИЛАСЯ ВІЗІЯ МАЙБУТНЬОГО

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Балет «Завтра». Фото Оксани Зінченко 

Зокрема вистава Київського академічного театру «Київ Модерн-балет» так і називається – «Завтра» – балет у постановці Раду Поклітару на музику Фридерика Шопена. Інша прем’єра – «ДискриміНАЦІЯ» на музику Генделя та Сильвестрова – фантастичне полотно, де взагалі об’єднуються часи із просторами…

МАСШТАБНІ ПОЛОТНА ВЕЛИКОЇ СЦЕНИ

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Вистава «Карпатський вестерн»

 • Розмах лісопилки у виставі «Карпатський вестерн» (реж. Максим Голенко) Одеського театру ім. Василя Василька,
 • Дієво-рухлива декорація дікенсівського Лондона у вже згаданій виставі «Скрудж. Різдвяна історія» (реж. Володимир Петрів та Генрік Адамик).

НАРОДЖЕННЯ ТА ОБЛАШТУВАННЯ ТЕАТРІВ

 • Камерний театр «Маланка» народився  в Києві 4 січня 2023 року. Його заснував український актор та режисер грузинського походження Гіо Пачкорія.
 • Виокремилося в окрему творчу одиницю Творче об'єднання «Мотлох» у місті Запоріжжя, паростки якого – у Запорізькому театрі «СВіЯ». Дата народження нового колективу – 27 травня 2023 року.
 • У Львові з’явився «Театр Актуальної П'єси Ореста Огородника», який з першої роботи став на ниву ексцентричної комедії «Літаючі жінки».
 • Власною домівкою обжилися у Київському тілесно орієнтованому театрі «Тотеатр» – частина активностей, у тому числі фірмова театральна гра «Тутізар» відтепер проходять на Подолі.

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Театр на Троєщині

 • Відкриттям нової філії Центру мистецтв «Новий український театр» культурно оживився лівобережний район Києва  – «Театр на Троєщині».
 • Одразу дві нові сцени запрацювали у Чернівецькому театрі ім. Ольги Кобилянської.

ФЕСТИВАЛЬНЕ ЖИТТЯ

 • Відкритий театральний фестиваль «Homo Ludens 12+1» на початку жовтня пройшов у Миколаєві.
 • XV Театральний фестиваль комедії «Золоті оплески Буковини» проходив наприкінці листопада у Чернівцях.
 • В листопаді оголосили фіналістів фестивалю «Митниця. Нова режисура» Театру на Лівому березі, який пройшов у співпраці із Театром драматургів.
 • ІV Міжнародний фестиваль «Монологи над Ужем» зібрав у вересні в Ужгороді дюжину конкурсних та гостьових робіт.

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Всеукраїнський театральний фестиваль-премія GRA

 • Більш широкі зрізи напрацювань театрів протягом Великої війни провели Міжнародний театральний фестиваль «Золотий Лев» та V Всеукраїнська театральна фестиваль-премія GRA.
 • Дитячо-юнацький напрям театру об’єднує потенціал мистецького завтра нашої країни – ІХ Театральний фестиваль «Комора» пройшов у вересні в місті Кам’янець-Подільський.
 • У Трускавці пройшов VIII Міжнародний фестиваль-конкурс мистецтв «Ukr West Art Fest».
 • У Хмельницькому в червні відбувся I Всеукраїнський фестиваль театрального мистецтва «Зірки Мельпомени».

ГАСТРОЛІ

 • Активне гастрольне життя веде Миколаївський театр ляльок, широка географія покриття у Миколаївського драматичного театру, Херсонського театру ім. Куліша. Роботи на виїзді показували Харківський театр ім. Тараса Шевченка. Майже виїздний тиждень в Києві влаштували Сумський національний та Луганський музично-драматичний театри – три вистави на сценах Київського театру ім. Івана Франка та одна – в Національній філармонії України.
 • В ірландському Дубліні зіграли виставу «Переклади» за твором ірландського письменника Браяна Фріла у постановці Кирила Кашлікова Національний театр ім. Лесі Українки.
 • Італія побачила виставу «Фаустпатрон» Чернівецького театру ім. Ольги Кобилянської у постановці Івана Бутняка.
 • Виставою Дніпровського академічного театру драми та комедії «Майдан Інферно» відкрився II Open Air International Theatre Festival – PrizrenFest у косівському місті Призрен.

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Вистава «Калігула». Фото Юлії Вебер

 • «Калігулою» Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка відкрилася робота 63-го Міжнародного театрального фестивалю MESS у Сараєво (Боснія і Герцоговина).
 • «Сон літньої ночі» Майстерні Михайла Урицького (Кафедра мистецтва театру ляльок КНУТКіТ ім. Івана Карпенка-Карого) змогли зробити цілий тур, із виступом у Studio International Theatre Festival у місті Тиргу-Муреш (Румунія) та «Золотих оплесках Буковини» у Чернівцях (Україна).

ТЕАТРАЛЬНІ ПРЕМІЇ

З розподіленням премій 2023 рік викликав певне здивування. При тому, що кілька прем’єр глядацька та експертна аудиторія назвала ледь не шедеврами, не знайшлося жодної роботи, яка б змогла наблизитися до планки здобувачів Премії ім. Леся Курбаса та театральної номінації Національної премії України ім. Тараса Шевченка.

Натомість двічі протягом року нагородили Премією ім. Лесі Українки. Переможцем номінації «Театральні вистави для дітей та юнацтва» за 2022 рік стала вистава «Пливе човен» у постановці Ірини Ципіної (Перший театр, м. Львів), переможець за 2023 рік – вистава «Хто росте в саду», яку Катерина Лук'яненко поставила в Івано-Франківському театрі ляльок ім. Марійки Підгірянки.

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Премія-відзнака «Чорний лотос»

З новозапочаткованих – Премія-відзнака «Чорний лотос», яка спрямована на підтримку українських кінотеатральних митців/мисткинь, які були активними протягом року.

СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ

 • Об’єднання авторів у «Театр драматургів», створило та запустило портал сучасної української драматургії «UKRDRAMAHUB»
 • Тексти-переможці п’яти потужних драматургічних конкурсів («Драма.UA», «Тиждень актуальної п’єси» та «Липневий мед», польського «Aurora» та британського «Reboot Festival») вийшли окремим виданням «Драма Панорама 2023».
 • Проєкт «Шоукейс української драми» зібрав професійну спільноту з різних куточків України з тим, щоб познайомити з текстами та запустити постановки.
 • Окремою збіркою вийшли дванадцять п’єс сучасних українських драматургів, які було створено протягом 2019-2021 років у рамках проєкту «Лабораторія драматургії Національної спілки театральних діячів України» під назвою «Покидьки та інші п’єси. Сучасна українська драматургія».
 • Є й переклади – антології української драматургії «Нова українська драматургія. Том 1. В очікуванні Майдану» та «Сучасна українська драматургія. Від А до Я» вийшли у польському перекладі Анни Коженьовської-Бігун.
 • А минулорічна книжкова родзинка «Філософія театру. Лесь Курбас» видавця Олександра Савчука цьогоріч встигла отримати новий розвиток – аудіальний проєкт, в якому голосом актора Львівського театру ім. Леся Курбаса Андрія Водичева заговорив Лесь Курбас.
 • Тексти сучасних драматургів все частіше можна зустріти не лише в читках, а й у постановках. «Один день» Лєни Кудаєвої – у виставі Сумського національного театру ім. Михайла Щепкіна «Мама. 10 км.» (реж. Дмитро Некрасов) Дмитра Захоженка – у Львівському академічному театр ім. Лесі Українки.
 • Рясніють постановки вистав за п’єсою «Покидьки, або Пузир, Соломинка і Лапоть» (Поліна Коробейник у «Дивному замку», Анастасія Казмірчук та Наталія Журавльова у луцькій Творчій студії Наталії Журавльової, Зоряна Цвик в «Ідейному театрі»), до п’єси «Я Норм» Ніни Захоженко звернувся Алекс Боровенський у театрі «Дивний замок» – «П’ять пісень Полісся» Людмили Тимошенко.
 • Чернівецький театр ляльок у співпраці із Ігорем Білицем реалізував серію постановок: «Їжачок-ніндзя», «Різдвяний пампушок» інші.

ВТРАТИ

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Актор Олексій Хільський

Упродовж 2023 року театральна родина зазнала важких втрат – війна забрала життя актора, який починав у Дніпровському драматичному театрі «Віримо!», Олексія Хільського (35 років), актора театру та кіно Богдана Колесника (36), актора Київського театру на Подолі Василя Кухарського (42) та тих захисників, завдячуючи кому тримається Україна.

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Богдан Колесник, актор театру та кіно

Поповнив перелік пошкоджених театральних об’єктів за період широкомасштабного вторгнення Чернігівський академічний український музично-драматичний театр ім. Тараса Шевченка.

Український театр воєнного стану: у 2023-му прем’єр удвічі більше, ніж у 2022-му - INFBusiness

Василь Кухарський, актор Київського театру на Подолі

На початку 2023-го було суттєво пошкоджено будівлю Херсонського театру ляльок, а наприкінці року ударною хвилею зачепило Херсонський театр ім. Миколи Куліша.

Таким був другий воєнний театральний рік України.

Перша прем’єра 2024 року відбудеться 3 січня – це буде вистава «Ultima Thule» (Андрій Бондаренко за мотивами новел Стефана Грабінського) у Національному академічному драматичному театрі імені Лесі Українки.

А 6 січня (в день народження Василя Стуса) по всій Україні та за кордоном відбудеться «Стус-Фест», ініційований театральною спільнотою DSP (dsptheatre.com.ua) – поетичним театром України під керівництвом Алекса Боровенського.

Ходіть до українського театру, бо навіть у найважчі часи там лікуються наші душі!

Любов Базів. Київ

Фото надані театрами

Фестиваль Театр прем'єра Війна з Росією

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *