Читацька звичка: як її розвивати

Читацька звичка: як її розвивати - INFBusiness

Читання — наша справжня суперсила. Адже книги сприяють розвитку пам’яті, уваги, уяви та концентрації. А розвинена навичка читання є невід’ємною для успішного навчання з усіх предметів. Раннє читання сприяє когнітивному, емоційному та соціальному зростанню дитини. Як прищепити дітям любов до книги та яка роль батьків у цьому процесі? Порадами для батьків ділиться головна редакторка департаменту дитячої літератури видавництва «Ранок» Ганна Булгакова. Команда видавництва вже понад 25 років друкує книги для читачів різних вікових категорій. Тож читайте спершу поради, а тоді читайте спільно з дітьми для задоволення!

Читацька звичка: як її розвивати - INFBusiness

Читайте дитині вголос — що раніше, то краще

Батьки відіграють ключову роль у формуванні звички читати — бо в цей ранній вік лише вони мають такий доступ до дитини.

«Навіть до появи дитини на світ буде корисним, якщо мама або тато читатимуть їй уголос. Ясно, що тоді, як і в перші місяці життя, не йтиметься про засвоєння дитиною якихось сенсів. Але вона вловлюватиме і запам’ятовуватиме голоси батьків, відчуватиме ритм, заспокоюватиметься, звикатиме до ваших інтонацій. Нарівні з колисковою книга — це можливість поговорити з вашою дитиною, провести час разом, навіть коли вона ще не найцікавіший співрозмовник. І що старшою дитина стає, то більш відчутною є користь спільного читання».

Станьте взірцем у читанні для дитини

Читацька звичка формується з раннього віку. І в цьому процесі вагому роль відіграють саме батьки. Вони є найближчими людьми, прикладом для наслідування. Якщо дитина бачить, що батьки регулярно читають, вона сприймає таку активність як важливу та цінну, ту, яку варто наслідувати. До того ж спільне читання книг є таким собі спілкуванням, що підтримує емоційний зв’язок між батьками та дітьми. Варто зауважити, якщо батьки читають з ентузіазмом і позитивом, діти також сприйматимуть читання як приємну діяльність, а не як обов’язок.

«Батьки тривалий час є взірцем для дитини. Маленькі діти люблять повторювати буквально кожний їхній крок чи слово, відтворюючи їх, наприклад під час гри або ж у власній поведінці. Тому й читання як дозвілля і для батьків також, а не лише для дітей, стає вдвічі привабливішим для малечі.

Окрім того, увагу й любов дітей сьогодні дуже легко перехоплює цифровий контент. І пояснити дитині, чому їй треба відкласти телефон і читати книгу, а батькам дозволено проводити вечір у телефоні чи за комп’ютером, значно складніше і менш чесно, ніж показати їй, що ви також читаєте для задоволення. Тут важливо додати для любителів електронних книжок, що дитині важко усвідомити, що сидячи з планшетом ви саме читаєте, тож для ефекту наслідування краще буде, якщо при дитині ви читатимете паперові книги».

Спільне читання — доведена користь

Міжнародні дослідження якості навичок читання та розуміння тексту у четвертокласників (PIRLS) доводять: спільне читання батьків і дітей позитивно впливає на рівень читацьких навичок малечі. З досліджень чітко простежується, що учні, батьки яких в анкеті зазначали, що люблять читати для задоволення, мали вищі показники, ніж діти тих батьків, які зізнавалися, що байдуже ставляться до книжок.

Також велику роль відіграє дошкільна підготовка дитини. І йдеться не стільки про те, чи навчили батьки дитину читати до школи. Хоча за результатами дослідження діти, які прийшли в перший клас уже з початковими навичками грамотності, переважно показали й високі результати в ході тестування в четвертому класі. Важливіше те, чи залучали батьки дітей до різних активностей, пов’язаних із дошкільною підготовкою до навчання читання і розуміння текстів, наприклад слухання і вигадування історій, ігор зі словами та літерами. Такі діти, навіть якщо вони не вміли читати до школи, у четвертому класі вже могли показати хороші результати.

Заохочуйте, але не примушуйте до читання

Примусу не місце під час розвитку звички читання, адже це зруйнує останні шанси на щиру любов. Давайте дитині вибір у темах та жанрах, підіть до книгарні й запропонуйте обрати те, що їй до смаку. Не намагайтеся нав’язати дитині свій смак. Якщо вона любить «Майнкрафт», купіть їй книгу про «Майнкрафт». Важливо, щоб перші кроки були пов’язані з її улюбленими героями, іграми, мультфільмами, навіть якщо вам здається, що це читання не несе користі.

«Одну мою маленьку знайому, яка любить ТіkТоk і зовсім не любить книжки, вдалося переконати купити книгу «Чарлі і Шоколадна фабрика», бо вона саме бачила в ТіkТоk нарізки з фільму».

Знайдіть дитині читацьку спільноту

Велику роль для молодших школярів і підлітків відіграє середовище однолітків. Чудово, якщо вчитель у класі створив атмосферу, де діти обмінюються книжками, обговорюють прочитане і діляться враженнями. Батьки можуть знайти читацьку спільноту для дитини: на гуртках, у бібліотеці, онлайн. Можливо, у ваших знайомих є діти приблизно такого ж віку і ви могли б разом з ними організувати читацькі клуби.

Познайомте дітей із живими письменниками

Завжди цікавим досвідом є знайомство з письменником. Якщо маєте можливість, відвідуйте авторські читання чи автограф-сесії, привчайте до цього дитину. Тільки заздалегідь обов’язково познайомте її з книгою автора.

У мережі у вільному доступі є посібники «Живі письменники. Батькам». У них зібрані твори сучасних українських письменниць і письменників з рекомендаціями фахівчинь про те, які питання можна обговорити після прочитання, в які ігри пограти. Якщо не знаєте, як почати, нехай цей посібник стане для вас путівником. Коли ж ви спробуєте різні практики, то зможете самостійно продумувати сценарії ваших родинних читань.

Зробіть читання сімейним хобі

«Зробіть читання спільним хобі, сімейною традицією — це безцінний внесок у розвиток читання дітей. Це дозволить завжди бути зі своїми дітьми на одній хвилі: обговорити книжку, почути думку кожного з родини про певний момент у книжці, згадувати жарти, сміятися та фантазувати. Для дитини це дуже цінно. Помічайте реакцію дитини на прочитане, її емоційний стан. Часом треба пояснити незрозумілі моменти, а часом — зізнатися у своїй необізнаності та дати дитині можливість просвітити своїх батьків. Такі моменти роблять зв’язок міцнішим та надають додаткової довіри стосункам».

Читацький чекліст батьків

Почніть із себе, на власному прикладі покажіть дитині, що читати цікаво та круто.

Зважайте на індивідуальні уподобання дитини. Переважно діти люблять пригодницькі або фентезійні історії.

Запропонуйте дитині комікси. Зображення дуже важливі для дітей. А в епоху кліпового мислення комікси — це можливість зосередити увагу дитини й дати їй змогу осягнути суцільний текст.

Зробіть сімейне читання традиційним і привабливим для дітей. Облаштуйте затишну місцину для читання і проводьте там час разом.

Обов’язково продовжуйте читання обговоренням, іграми, малюванням.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *