Ми всі добре знаємо, що шоколад чи пропущене заняття в спортзалі неодмінно нагадають про себе зайвими кілограмами. Але якщо ви не зловживали калоріями та не змінювали спосіб життя, то надлишкова вага має бути застережливим сигналом, і це час візиту до лікаря. Варто знати про наступні причини несподіваних кілограмів, інформує Ukr.Media.
Недостатня функція щитовидної залози (гіпотиреоз)
Ви помітили, що шкіра стала сухою, а волосся тонким? Ви швидко втомлюєтеся? Ці симптоми вказують на те, що ваша щитовидна залоза не виробляє достатньо тиреоїдного гормону. Маленький орган у формі метелика насправді виконує дуже важливу функцію у нашому організмі. Уявіть собі, що ваше тіло – це автомобіль, у вас є двигун, а гормони щитовидної залози підтримують роботу на холостому ходу двигуна. Якщо ви продукуєте недостатньо гормонів, то й витрата енергії зменшується в спокійному стані. Метаболізм «спить», і протягом дня спалюється набагато менше калорій. Згідно даних Американської Асоціації Щитовидної Залози одна з восьми жінок виявляє захворювання на гіпотиреоз протягом життя.
Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ)
СПКЯ -ще одна причина зайвої ваги, що виникає як результат розладу гормонів. Цей ендокринний збій характеризується дисбалансом естрогену і тестостерону (жіночий організм теж виробляє тестостерон, хоч у значно меншій кількості, ніж у чоловіків). Ознаки – нерегулярні місячні, вугрі, волосся на обличчі. Порушується спосіб використання організмом інсуліну, і, як результат, вуглеводи перетворюються не в енергію, а в зайву вагу. З цією проблемою стикається одна з 10 жінок дітородного віку. Лікування цього синдрому не існує, але медичні препарати і спосіб життя можуть значно покращити стан організму.
Розлади настрою – тривога та депресія
Майже кожного з нас час від часу охоплюють сумні та тривожні думки. Але надто часті перепади настрою можуть мати серйозні наслідки. Депресія і тривога призводять до виснаження, дратівливості та відсутності концентрації. Ви заїдаєте проблеми, а кілограми тут як тут. Проаналізуйте свій настрій за останні кілька тижнів. Якщо ви постійно звинувачуєте себе, вас не цікавлять звичні вам речі, у вас виникли проблеми зі сном, тоді вам краще звернутися до спеціаліста. Терапевт може допомогти покінчити з тим, що відбувається, і при належному лікуванні допоможе вам тримати зайві кілограми на відстані.
Пременопауза і менопауза
На протязі 5 років, що передують клімаксу, робота організму жінки змінюється. Часто генетика має дуже великий вплив на цей період. Ви можете поцікавитися у матері, як протікав її період менопаузи, є велика вірогідність того, що у вас буде схожий процес. І якщо мама в цьому віці почала набирати вагу, то не дивуйтеся появі зайвих кілограмів і у себе. І знову винні гормони! Швидкий рівень їх зниження легко виводить організм з балансу. І саме час проконсультуватися з вашим гінекологом.
Захворювання Кушинга
Кортизол називать гормоном стресу. Наше тіло виробляє його у відповідь на небезпечну ситуацію. Але коли рівень кортизолу надто високий протягом тривалого періоду часу, може розвинутися захворювання Кушинга. Неприємний симптом хвороби – аномальні жирові відкладення в області живота та обличчя.
Довготривале вживання стероїдів підвищує ризик захворіти. Ще однією причиною є пухлини гіпофізу мозку, пухлини підсилюють продукування адренокортикотропного гормону – каталізатора, який спонукає надниркові залози, виробляти кортизол. Захворювання Кушинга можна лікувати різними способами, найкраще це зможе визначити ваш лікар.
Пухлина яєчників або матки
Медицині відомий випадок, коли у 53-річної жінки в Сингапурі була виявлена маткова пухлина вагою 23 кілограми. Звичайно, пухлина росла протягом тривалого часу, але це свідчить про те, що різні новоутворення матки чи яєчників можуть мати вплив на вагу. На додаток до збільшення маси тіла, симптоми пухлини яєчників або матки включають біль у попереку, кровотечі з піхви, болісні статеві контакти та закреп. Але ці ознаки є загальними, тому ви завжди повинні проконсультуватися з лікарем, щоб вияснити основну причину проблеми.
Ліки
Перш ніж розпочати приймати нові ліки, перевірте, чи немає серед побічних ефектів ризику появи зайвої ваги. Психотропні препарати для лікування депресії часто мають цей побічний ефект. Таку ж дію мають багато препаратів для гіпертоніків. Ще одним винуватцем зайвої ваги є інсулін, і це є дуже неприємним моментом для людей, що хворіють на цукровий діабет, так як саме для них надзвичайно важливо утримувати вагу в нормі для боротьби з хворобою.
Безсоння
Якщо ви спите лише кілька годин, то протягом дня будете споживати більше їжі, щоб підвищити енергію. Чому виснаження провокує голод? Лікарі кажуть, що недостача сну виводить з ладу роботу гормонів, що відповідають за відчуття голоду. Рівень греліну, гормону, який нагадує вашому організму, що пора їсти, збільшується після неспокійної ночі. У той же час, лептин, гормон, який сигналізує про повноту, може різко впасти. Отож не дивно, що зайві кілограми не забарилися.
Недостатня кількість сну також впливає на прийняття рішень. Скажімо, ви можете з'їсти або банан, або печиво. Але втомлений мозок настільки імпульсивний, що ви споживаєте і те, і інше. Тому давайте організму достатньо часу для сну, щоб не призвести до небажаних наслідків.
Джерело: ukr.media