Жовтень буде теплий і… музичний

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

Жовтень буде теплий і… музичний 06.10.2023 11:00 Укрінформ Концертна програма Національної філармонії України обіцяє бути доволі цікавою для найширшого кола шанувальників музики

Репертуар жовтня у Національній філармонії України вийшов напрочуд теплим, насиченим і різноманітним. Команда НФУ не забула і про шкільні канікули, дати і важливі акценти. Тож, меломанів очікують джаз, шедеври віденських класиків, світові прем’єри українських геніїв  та  відкриття західноєвропейських знакових композиторів, дитяча антивоєнна опера та музично-мультимедійне дійство для всієї родини. До Києва завітають угорський піаніст Даніель Лебхардт та грузинський диригент Міхеїл Менабде. Маестро Наталія Пономарчук та Віктор Плоскіна знов дивуватимуть ексклюзивними програмами.

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

7 жовтня музика віденських класиків звучатиме у виконанні знаних солістів – флейтиста Юрія Шутка та піаністки Марії Віхляєвої у програмі «Шедеври віденських класиків».

У час повномасштабної війни це можна сприймати як музикотерапію, особливо коли це: перші дитячі композиції Моцарта, знамениті шедеври молодого Бетховена й останній прижиттєвий твір Гайдна. Усі ці твори становлять золотий доробок Віденських класиків і звучатимуть у майстерному виконанні солістів Національної філармонії України.

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

9 жовтня. Київський камерний оркестр під орудою диригентки Наталії Пономарчук виконає твори Фелікса Мендельсона Бартольді та Фанні Мендельсон.

На відміну від Мендельсона, ім’я Фанні Мендельсон (у заміжжі – Гензель), рідної сестри композитора, менш знане широкому загалу. А втім, у ХІХ столітті Фанні, наряду із Кларою Вік Шуман, дружиною композитора Роберта Шумана, була однією з небагатьох відомих жінок-композиторок Європи.

У концерті прозвучать Увертюра до мажор Фанні Мендельсон, а також Третя («Шотландська») симфонія й Струнний квартет Мендельсона, відомий також як «Реквієм за Фанні».

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

10 жовтня лауреат міжнародних конкурсів піаніст Максим Шадько, крім творів західноєвропейських класиків, Бетховена й Шумана, гратиме Валентина Бібіка (1940–2003), – яскравого українського композитора, представника харківської школи. На жаль, музика Бібіка недостатньо звучить в Україні, що аж ніяк не відповідає її високій мистецькій вартості.

У сольному концерті Максима Шадька прозвучить Сьома фортепіанна соната Бібіка, твір зрілого періоду творчості композитора, що припадає на 1980-ті роки. За образно-емоційною тональністю – це творчість, радше, піднесено-романтична, просвітлено-ностальгійна, в якій ще залишається місце драмі.

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

14 жовтня Національний академічний духовий оркестр України під орудою молодого талановитого диригента Івана Стецького у програмі під назвою «Ігри розуму» виконає дві українські прем’єри: «Енігма-варіації» англійського композитора межі ХІХ-ХХ століть Едварда Елгара і Третю («Трагічну») симфонію сучасного американського композитора Джеймса Барнса.

Едварда Елгара називають «англійським Бетховеном». В Англії він шанується як національний герой поруч із Генрі Перселлом, Вільямом Шекспіром, Чарльзом Діккенсом і Бернардом Шоу.

«Енігма-варіації» присвячені друзям композитора. Кожна з 14-ти варіацій – на одну мелодію, кожна з яких представляє іншого його друга: від дружини композитора до його музичного видавця. У різні часи «Енігма-варіації» виконували знамениті оркестри і диригенти: Chicago Symphony Orchestra, Daniel Barenboim, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle, London Symphony Orchestra, Adrian Boult та ін. United States Marine Band грав їх у морських казармах Вашингтона. А English Symphony Orchestra під керівництвом Kenneth Woods своє виконання присвятив пам'яті королеви Єлизавети II. Й, звісно ж, Leonard Bernstein з BBC Symphony Orchestra.

У цьому концерті «Енігма-варіації» вперше в Україні прозвучать у перекладенні для духового оркестру.

Другий твір програми – Третя симфонія для духового оркестру Джеймса Барнса. Його статусність у сучасній Америці підкреслена тим, що саме цьому композитору, диригенту і тубісту було доручено писати твори для усіх п'яти великих військових оркестрів у Вашингтоні. Компакт-диск оркестру ВПС США містить його Третю симфонію, відому також під назвою «Трагічна» й присвячену трагічно загиблій доньці автора.

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

15 жовтня Київський камерний оркестр під орудою диригентки Наталії Пономарчук за участю сопрано Інни Галатенко пропонують насолодитися музикою нашого геніального сучасника, композитора Валентина Сильвестрова.

Від початку російського повномасштабного вторгнення в Україну музика Сильвестрова лунає в найрізноманітніших проєктах на підтримку України: на благодійному концерті в Метрополітен-опера, у Берлінській філармонії, у швейцарському Тонхалле в Санкт-Галені; її виконують Лондонський філармонічний оркестр, оркестр Литовської національної опери, Ukrainian Freedom Orchestra у рамках свого світового турне. Заплановано десятки виконань його творів, що відбудуться найближчим часом.

Утім, статус найвідомішого у світі українського композитора Валентин Сильвестров отримав задовго до війни. 

Сьогодні ж – на тлі руїн, смертей, болю, що лишає після себе ця жахлива війна – лагідна, ніжна, світла музика Сильвестрова набула для нас нової значущості, нового сенсу. Його твори, особливо ті, що були написані під час війни, здається, створені спеціально для того, щоби втішати, лікувати зранені душі.

Цього вечора відбудеться світова прем’єра його Кантати на вірші Павла Тичини й Володимира Сосюри.

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

17 жовтня концертну програму від Баха до Бріттена представить Національний камерний ансамбль «Київські солісти» під орудою диригента Ігоря Пучкова. Солісти – Юрій Стьопін, Марта Стьопіна (скрипка), Оксана Дарбінь (альт).

Це буде своєрідна мандрівка у часі й просторі. Відкриє вечір Перша симфонія генія українського бароко Максима Березовського. Майже 200 років твір вважався втраченим, і лише 2002-го партитуру було віднайдено в архівах Ватикану, а відтак симфонія уперше прозвучала в Україні.

Глибше в епоху західноєвропейського бароко занурить музика Йоганна Себастьяна Баха. Його Концерт для двох скрипок з оркестром – музичний діалог солюючих інструментів з оркестром.

Яскраві сторінки музичного ХХ століття – музика Едварда Елгара й Бенджаміна Бріттена.

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

18 жовтня. Вечір джазової музики «Далека зірка. Сергій Хмельов» – справжнє свято джазу, яке відбудеться завдяки яскравій зірці Сергія Хмельова, знаного джазмена, неперевершеного перкусіоніста, що жив і творив серед нас, даруючи нам свою енергію й творчість.

Сергій Хмельов відійшов у засвіти в квітні цього року на 65-му році життя. Те, скільки він зробив для розвитку джазу в Україні, скільки різноманітних проєктів організував, скількох людей об’єднав навколо себе – це під силу, мабуть, лише справжнім світочам мистецтва. Хмельов був саме таким.

На концерті пам’яті Сергія Хмельова виступлять як його друзі, так і ті, хто продовжує справу його життя. Прозвучить, зокрема, твір Хмельова «Далека зірка», який він написав для Квартету саксофоністів, і який дав назву цьому концерту.

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

20 жовтня улюбленець публіки Камерний оркестр «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії запрошує на програму «Vivat Моzаrт!» під орудою диригента Василя Крячка, який  відбудеться у межах проєкту «Філармонія нескорених».

Це починання Національної філармонії України, спрямоване на підтримку музикантів із окупованих, деокупованих та прифронтових українських міст. Проєкт стартував 20 лютого минулого року із концерту Камерного оркестру «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії під керівництвом диригента Василя Крячка. Маріупольський оркестр під орудою маестро виступить знову перед киянами. Цього разу в програмі – твори Моцарта, знаменита Симфонія №40, а також Концерт №20 для фортепіано з оркестром, де солісткою виступить киянка Олександра Зайцева.

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

Вже традиційно 22 жовтня Національна філармонія України відзначає концертом День народження класика угорської музики Ференца Ліста. Цього року, як і минулого, перед киянами виступить знаний угорський піаніст Даніель Лебхардт із монографічною програмою.

Даніель Лебхардт – один із найперспективніших молодих піаністів сучасності.

У програмі концерту прозвучать, зокрема, твори, що пов’язують Ліста з Україною. Це фортепіанний цикл «Колоски Воронинець» та «Мазепа» із циклу «Трансцендентні етюди». Відомо, що Ференц Ліст часто гостював у Воронівцях Хмільницького району, що на Вінниччині, де жила його кохана, княгиня Кароліна Вітгенштейн. 

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

25 жовтня. Національний президентський оркестр за підтримки Посольства Чеської Республіки в Україні й Чеського центру в Києві під орудою диригента Віктора Плоскіни чи не вперше в Україні повністю виконає масштабний (понад годину звучання!) цикл симфонічних поем «Моя Батьківщина».

Окремі поеми найвідомішого твору чеського класика Бедржиха Сметани у нас виконувались неодноразово. Зокрема, зовсім недавно філармонічний симфонічний оркестр під орудою Віктора Плоскіни виконав увертюру «Шарка», третю, найдраматичнішу з усіх шести частин циклу. Цього разу величну «Мою Батьківщину» маестро Плоскіна виконає з Національним президентським оркестром.

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

26 жовтня диригент Міхеїл Менабде знову виступить у Києві. Цього разу із українським баяністом-віртуозом Ігорем Саєнком у ролі соліста. Концерт присвячено 60-річчю створення Київського камерного оркестру.

За словами Міхеїла Менабде, творчий імпульс цього концерту йшов від Ігоря Саєнка. Саме він запропонував спільно виконати в сезоні твір Гії Канчелі Kapote (з грецької – «одного разу») для баяна і камерного оркестру.

У програмі, крім Канчелі, прозвучить Третя камерна симфонія ще одного знаменитого грузинського композитора Сулхана Насідзе (цей твір Київський камерний виконував 1982-го разом з диригентом Антоном Шароєвим – ред.), Мusica dolorosa латиського композитора Петеріса Васкса і п’єса українського композитора Максима Шалигіна «Ангел», присвячена пам’яті Гії Канчелі. Цього разу «Ангел» прозвучить у версії для баяна і струнних. Нову версію композитор зробив спеціально для цього концерту на  прохання Маестро Менабде.

Концерт відбудеться за підтримки пана Грігола Катамадзе, Президента Асоціації платників податків України, колишнього Надзвичайного та Повноважного Посла Грузії в Україні, а також за підтримки грузинсько-української меценатки Ірини Паліашвілі.

Жовтень буде теплий і… музичний - INFBusiness

27 жовтня під час шкільних канікул Національна філармонія запрошує відвідати єдиний показ музично-мультимедійного дійства «Карнавал тварин» на музику Каміля Сен-Санса в межах гастролей Сумського національного театру імені М.Щепкіна.

Відомо, що у тварин є свої голоси. У музичних інструментів також. Чи не можна зробити так, аби інструменти заговорили голосами тварин? «Так, це можливо», подумав колись видатний французький композитор Каміль Сен-Санс і навіть написав цілу музичну п’єсу, яка згодом стала візитівкою автора.

«Карнавал тварин» є авторським прочитанням однойменного шедевра французького композитора Каміля Сен-Санса, написаного у 1886 році, яке у постановці режисера Микити Полякова перетворюється на дивовижне шоу для всієї родини, що поєднує в собі класичну музику, акторську гру та візуальну естетику мультиплікації.

Дійство складається з 14 музичних номерів, кожен з яких зображує окрему тварину: її рухи, характер та настрій. Наскрізний персонаж вистави – актор-арлекін, який на  сцені разом із музикантами розповідає захопливу історію з посиланням на сьогоднішні події. Арлекін проводить дітей та їхніх батьків крізь цікаву історію, знайомлячи глядачів із музичними інструментами, їх звучанням та особливим місцем в оркестрі.

31 жовтня на сцені філармонії відбудеться прем’єра дитячої антивоєнної опери «Брундібар» Ганса Краси. Цей твір став всесвітнім мистецьким символом боротьби з абсолютним злом – нацизмом. Основна тема опери – діти війни. Вона як ніколи співзвучна сьогоденню, коли українські діти потерпають від жорстокості та агресії північного сусіда. Це історія про дітей, в яких украдене дитинство.

Вони, як символ чистоти, разом з друзями перемагають пожадливого та брехливого Брундібара (з чеської – «джміль»). Анинка і Пепічек – сестра і брат без батька. Їхня матір хвора, і лікар каже, що їй потрібне молоко, щоб одужати, але у них немає грошей. Діти вирішують співати на ринку, щоб зібрати необхідні гроші, але злобний подрібнювач органів Брундібар («Всі знали, що він уособлював Гітлера») проганяє їх. Однак за допомогою безстрашного горобця, захопленого кота, мудрої собаки та дітей міста вони можуть прогнати Брундібара і заспівати на ринковій площі.

Написана чеським композитором Гансом Красою (1899–1944) за лібрето Адольфа Гоффмайстера у 1938 році, опера відома своєю прем'єрою у 1943 році за участю дітей концентраційного табору Терезієнштадт (Терезин) в окупованій Чехословаччині. Пізніше «Брундібар» було знято для нацистського пропагандистського фільму. Як тільки зйомки були закінчені, всі учасники вистави в Терезієнштадті були загнані в скотовози і відправлені до Освенціму. Більшість із них були отруєні газом одразу по прибутті, включаючи дітей, композитора Красу, режисера Курта Геррона і музикантів…

Оперу в концертній версії на сцені Національної Філармонії виконають Дитячий хор Київського державного музичного ліцею імені Миколи Лисенка, Оркестр Академії мистецтв Таврійського національного університету. Диригент-постановник – Антоній Кедровський, режисер-постановник – Максим Добролюбов, сценографія – Олександр Білозуб, продюсер проєкту – Максим Добролюбов.

Ольга Стельмашевська

Філармонія Концерт Музика Музикант

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *